Nusprendėte implantuoti dantis? Nedarykite šių 5 klaidų 

Daugiau nei 15 metų patirtį implantavimo srityje turintis odontologas Jevgenij Travkin atvirauja apie tai, kokias klaidas dažniausiai daro pacientai ir odontologai, nuo ko reikėtų pradėti ir ko nesitikėti.  

Prireikė milijonų metų, kad gamta sukurtų žmogų – tobulai funkcionuojantį organizmą. Tačiau net ir ji nepajėgė suteikti jo dantims viso gyvenimo garantijos. Ar gali būti, kad šią klaidą ištaisė dantų implantų gamintojai? Odontologas Jevgenij Travkin paaiškina, ką iš tiesų reiškia „viso gyvenimo garantija“, kokių klaidų geriau nedaryti ir kaip sutaupyti, nusprendus implantuoti dantis.

 

1. Neskubėkite šalinti savo dantų

 

Pirmuosius dantų implantus prieš kelis dešimtmečius žmonės pasitiko su euforija. Tuo metu daug kam atrodė, kad neverta vargti su nepataisomai išgedusiais dantimis, nes paprasčiau tokius pašalinti ir į jų vietą sukti dantų implantus. Netekusiems dantų žmonėms implantai išties tapo ir iki šiol yra išsigelbėjimas. Tačiau jei dabar tenka rinktis – išsaugoti turimą dantį ar jį šalinti, siūlyčiau neskubėti ir pirmiausia pasitarti su patyrusiu endodontu. Nes nieko geresnio už savą dantį žmogus, deja, nesukūrė ir nežinia, ar kada nors sukurs. Nuosavas dantis turi tam tikrą raiščių, kraujotakos sistemą, kurie perduoda pojūčius kramtant ir amortizuoja. Dantų implanto pojūtis burnoje yra visiškai kitoks. Šiuo metu klasikinė odontologija patiria atgimimą. Tie dantys, kuriuos prieš 15 metų traukėme ir keitėme implantais, dabar turi kur kas daugiau šansų išgyventi ir gali tarnauti daug metų.


Jevgenij Travkin
Jevgenij Travkin
Partnerio archyvas


2. Pradėkite ne nuo implantavimo, o nuo protezavimo plano

 

Nemažai pacientų gydymo paslaugų ieško tokia tvarka, kokia jos atliekamos – pirma šalina sugedusius dantis, paskui suka dantų implantus ir tik tuomet kreipiasi dėl dantų protezavimo. Iš tiesų reikėtų elgtis atvirkščiai. Į kliniką ateiname ne dėl to, kad mums reikia implanto, o todėl, kad trūksta dantų. Implantas yra tik pagalbinė priemonė. Todėl pirmiausia reikėtų kreiptis į savo protezuojantį odontologą, kad jis sudarytų gydymo planą, ir tik tuomet su tuo planu eiti pas dantų implantologą. Tik dantų protezuotojas žino, kuriuos dantis reikėtų pašalinti, kuriuos galima panaudoti, kur ir kokių reikia implantų, kad galėtų atkurti dantis pagal numatytą projektą. Panašiai kaip su namo statybomis. Pirmiausia einame pas architektą, kad jis nubraižytų namo projektą ir tik tuomet imamės statybų darbų. Jei pirma išmūrysite pamatus, o paskui pradėsite galvoti, ką ant jų statyti, gali paaiškėti, kad vietoje svajonių namo ant jų tepavyks suręsti sodo namelį. Taip pat ir su dantimis – pirmiau susukus implantus, gali paaiškėti, kad ant jų atkurti dantis yra sudėtinga arba net techniškai neįmanoma.

 

3. Netaupykite protezavimo sąskait

 

Blogiausia situacija, kai ant brangiausio dantų implanto atliekamas pigiausias protezavimas, naudojant neoriginalias detales. Žmonės dažnai galvoja: „Dantų karūnėlę galėsiu pasikeisti bet kada, tad jai išlaidauti neverta. O štai implantą deduosi kartą ir visam gyvenimui, todėl jį rinksiuosi patį brangiausią.“ Tai – labai pavojingas požiūris. Nuolat pabrėžiu – dantų implanto tarnavimo laikas labiau priklauso ne nuo to, kokio jis yra prekių ženklo ir kiek kainavo, o nuo protezavimo kokybės. Jei karūnėlės bus nepatogios, nepakankamai prigludusios prie dantenų, jei už jų kaupsis apnašos, pateks bakterijos, gali išsivystyti uždegimas, ir implanto išsaugoti nepavyks, kad ir koks brangus ir kaip gerai įsuktas jis būtų. Todėl primygtinai siūlau savo klientams – jei jūsų biudžetas yra ribotas, negailėkite pinigų kokybiškam dantų protezavimui, o implantavimas gali būti ir ne pats brangiausias, visiškai pakaks tokio, kuris atitinka tvirtą kainos vidurkį.

 

4. Nesirinkite implantų patys

 

Leisti pacientui pačiam rinktis, kokio gamintojo dantų implanto jis nori – dar viena dažna klaida. Žmonės neretai galvoja – kuo brangesnį implantą pasirinksiu, tuo geresnis bus rezultatas. Tačiau rezultatas nuo implanto brangumo nelabai priklauso. Aukščiausios klasės gamintojų implantai ne itin skiriasi. Iš esmės visi jie yra kokybiški, prigijimo procentas panašus. Dantų implantavimo kaina priklauso nuo odontologo patirties, profesionalumo, naudojamų medžiagų. Lietuvoje šios procedūros kainuoja daugmaž panašiai, stiprus vidurkis – 800-1000 eurų.

 
Implanto pasirinkimą lemia niuansai – patogumas, lankstumas, platumas, prijungimo sistemos, didesnė manipuliacijų laisvė, kaulo storis, aukštis, implantavimo vieta, protezavimo planas. Galų gale – ir tai, su kokiais dantų implantais gydytojas yra labiau įgudęs dirbti. Aš manau, kad parinkti dantų implantą – odontologo pareiga. Nereikėtų šitos atsakomybės perkelti ant paciento pečių. Odontologas privalo garantuoti maksimaliai gerą rezultatą, nepriklausomai nuo to, kokio gamintojo implantą pasirinko, o pacientas turi pasitikėti gydytoju.

 

5. Netikėkite viso gyvenimo garantija implantams

 

Viso gyvenimo garantija dantų implantams yra vienas pavojingiausių mitų. Mūsų dantys yra tobulas gamtos kūrinys, bet net ir jiems netaikoma viso gyvenimo garantija. Pacientai į odontologijos kliniką ateina ne tam, kad nusipirktų dantų implantą ir pasidėtų jį lentynoje. Jie gauna implantavimo paslaugą ir moka už galutinį rezultatą – dantis. Garantiją implanto gamintojas suteikia tik odontologijos klinikai ir tik dantų implantui, bet jis nedengia vienkartinių medžiagų, papildomų detalių, odontologo ir klinikos personalo darbo sąnaudų ir tikrai negarantuoja prigijimo ir rezultato. Tai, kaip ilgai tarnaus nauji dantys, priklauso nuo daug veiksnių – implantavimo ir protezavimo kokybės, nuolatinės priežiūros, žmogaus organizmo. Visko neįmanoma numatyti. Kalbėdami apie viso gyvenimo garantiją gydytojai klaidina ne tik pacientus, bet ir patys save, nes ji ant gydytojo užkrauna per daug atsakomybės už dalykus, kurie nuo jo nepriklauso, o pacientui leidžia atsipalaiduoti. Dažnas gavęs tokią garantiją nesupranta, kad jis turi nuolat dantis prižiūrėti, kasmet vaikščioti kontrolės, atlikti rentgeno diagnostiką, daryti dantų higieną ir panašiai.

 

Būtų gerai, jei neprigijus dantų implantui, į jo vietą be vargo galima būtų įsukti kitą. Deja, atlikti pakartotiną procedūrą ne tik sunkiau, bet kartais ir neįmanoma, nes gali tekti priauginti kaulą, kelti sinusus. Ne ką lengviau ir dantis perprotezuoti. Negali tikėtis, kad gamintojas viską padengs, net jei naują dantų implantą duos nemokamai. Todėl svarbu kartu stengtis, kad pasinaudoti ta garantija neprireiktų.

 

 

 

Užsakymo nr.: PT_74007

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis