Santaros klinikų gydytoja perspėja: imunitetas vasarą lieka pažeidžiamas

Medikams visuomenėje vyraujantis stereotipas, kad šiltuoju metų laikotarpiu tinkamai imuniteto apsaugai pakanka vien natūralių šaltinių, kelia rimtą susirūpinimą. Vilniaus universitetinės ligoninės (VUL) Santaros klinikų nefrologės Dianos Sukackienės teigimu, pirmiausia nepakankamas imuniteto stiprinimas didina širdies, kraujagyslių ir infekcinių ligų užsikrėtimo riziką.

Vitamino D trūkumo problema ūmėja


Pasak gydytojos, pirmiausia visuomenėje gajus stereotipas susijęs su mąstymu, jog daugėjant saulės, organizmui ima pakakti vitamino D. Yra įprasta manyti, kad ši problema tampa aktualia tamsiaisiais metų sezonais – rudenį, žiemą – kai dienos trumpesnės, o ir saulės spindulių gauname mažiau. Pasak D. Sukackienės, toks teiginys nėra iki galo teisingas.


Remiantis prieš kelerius metus atliktu išsamiu daktaro Andriaus Bleizgio tyrimu, iš beveik 10 tūkst. tiriamųjų imties net 67 proc. nustatyta maža vitamino D koncentracija kraujyje, kiek daugiau nei 20 proc. – normali ir tik 12 proc. turėjo perviršį, o ir daugiausia jų buvo kūdikiai ir vaikai iki 1 metų.


„Bendrai kalbant lietuviams vitamino D išties trūksta. Žinoma, sezoniškumas turi įtakos jo koncentracijai kraujyje. Šiame tyrime pastebėta, kad vitamino D trūkumas dažniausiai nustatomas sausio-balandžio mėnesiais, o birželio-spalio mėnesiais vitamino D koncentracija padidėja. Visgi net 50 proc. tiriamųjų šiuo laikotarpiu buvo būdingas vitamino D trūkumas. Tad ši problema nėra aktuali vien tik šaltaisiais sezonais, bet visus metus, ne išimtis ir vasarą“, – sako gydytoja.


Kaulo audinių stiprinimas ir mažesnė onkologinių susirgimų rizika


Šis vitaminas ilgą laiką rekomenduotas vaikams dėl geresnės kaulinio audinio mineralizacijos, tuo tarpu vyresniems žmonėms – siekiant apsisaugoti nuo kaulų suminkštėjimo ir retėjimo, dar vadinamo osteoporoze. Visgi mokslininkai jau kurį laiką pateikia vis daugiau įrodymų apie nekaulinį vitamino D poveikį, kadangi šio vitamino receptorių rasta beveik visuose žmogaus organizmo audiniuose.


„Vadinamasis nekaulinis efektas ypač dabar svarbus kalbant apie imuninę sistemą. Jis svarbus saugojantis nuo autoimuninių ligų, kvėpavimo takų infekcijų, kurios būdingos rudens, žiemos sezonams. Dabar labai daug kalbama apie vitamino D svarbą COVID-19 infekcijos profilaktikai ir gydymui. Taip pat įrodytas vitamino D efektas arterinės hipertenzijos korekcijai, onkologinių ligų išsivystymui“, – sako Santaros klinikų gydytoja.


Jos teigimu, pakankama vitamino D koncentracija kraujyje taip pat leidžia apsisaugoti nuo Alzhaimerio ligos ir demencijos išsivystymo.


Pildyti vitamino D atsargas būtina ir vasarą


Anot D. Sukackienės, nors su vitamino D trūkumu susiduria didžioji dalis populiacijos, ši problema itin opi vyresniems nei 50 m. žmonėms, ypač – senjorams.


Dėl to vyresniems nei 65 m. žmonėms rekomenduojama vitaminą D vartoti visus metus, nepriklausomai nuo sezono. Visgi jaunesnio amžiaus žmonės, mažai laiko praleidžiantys saulėje, taip pat turėtų reguliariai pildyti šio vitamino atsargas.


D. Sukackienė ragina ir vasarą nepamiršti visavertės mitybos, o esant saulėtoms dienoms, bent 30 min. pabūti lauke, atidengus veidą, rankas, kojas ir nugarą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis