Verslo etikos dėstytoja sukūrė transformuojamąjį paltą, išspręsiantį daugelį moters spintos dilemų

(2)

„Visuomet žavėjausi mada, tačiau labiausiai žavi ta mada, kuri neša kažkokią naują žinutę mums vartotojams, visuomenei, pasauliui. Tą žinutę, savo prekės ženklo ir transformuojamo palto dėka, noriu nešti ir aš,“ – sako idėjos autorė Neringa Jurgaitytė, teigianti, kad mada visų pirma turi būti atsakinga.

Naujas prekės ženklas „4Moments“ moterims siūlo visam laikui atsisveikinti su spinta, lūžtančia nuo galybės skirtingų paltų ir pristato pirmąjį Lietuvoje sukurtą transformuojamą paltą. Palto transformacijos esmė slypi prisegamose detalėse, kurias derinant tarpusavyje vietoje vieno palto susikursite kelis skirtingus paltus, tinkančius bet kuriam sezonui ir bet kokiai progai. Skamba neįtikėtinai, ar ne? Kūrėja N. Jurgaitytė nusprendė įrodyti, kad tai įmanoma.


Paltas, kuris neatsibosta


Kiekvieną sezoną keisti paltus yra gana didelė prabanga. Visų pirma, kokybiški paltai kainuoja brangiai. Ypatingai tada, kai jie yra pasiūti iš kokybiškų medžiagų – kašmyro, vilnos, alpakos vilnos ir pan. Antra, dažnai nesmagu dėl to, kad praėjusį sezoną įsigytas paltas jau nebedžiugina, tačiau yra visiškai nesusidėvėjęs, o juk kartais taip sunku save nugalėti ir įtikinti save jį toliau dėvėti. Kokia geriausia išeitis šioms, daugeliui moterų pažįstamoms problemoms?


N. Jurgaitytė teigia, kad ji paprasta – tai transformacija. Naujo prekių ženklo transformacijos esmė slypi užtrauktukais prisegamose detalėse. Tarpusavyje derinamos prisegamos palto detalės – skirtingų audinių, faktūrų ir spalvų prisegamos palto rankovės, palto sijonai, gobtuvas bei papildomi aksesuarai.


Transformuojamas paltas
Transformuojamas paltas
Gretos Bernotaitės nuotr.


Visa tai sukuria palto transformacijos efektą ir jos dėka patį paltą ir jo stilių gali pakeisti kardinaliai. Tokiu būdu moterims ar merginoms nebereikia apkrauti savo spintos keliais paltais, skirtais skirtingiems sezonams ar progoms, o norint pakeisti palto stilių, atitinkantį naujausias mados tendencijas, tereikia pakeisti vieną ar kelias prisegamas palto detales.


Ar Lietuvoje, pasaulyje jie turi analogų?


Prekių ženklo įkūrėja teigia, kad tokio tipo paltai yra pirmieji Lietuvoje. Jie siuvami iš kokybiškų medžiagų – kašmyro ir vilnos. Visas kūrybos ir gamybos procesas vyksta Lietuvoje, paltų detalės – rankų darbo.


Pasak N. Jurgaitytės, pasaulyje konkrečių prekių ženklų, kurie kurtų būtent tokius paltus, su daug įvairių ir skirtingų detalių, ji nėra girdėjusi. Tiesa, tam tikrų „transformacijos“ užuominų, būtent su nusegamomis rankovėmis ar paltų gobtuvų aksesuarais galime rasti mados namų „Max Mara“ linijoje „Here is The Cube“.


Transformuojamas paltas
Transformuojamas paltas
Gretos Bernotaitės nuotr.


Įkvėpė siekis kurti etišką madą


„Manau, jog kiekvienam žmogui yra būtina išreikšti savo kūrybiškumą, tik taip mes galime visiškaoi save realizuoti, – pasakoja N. Jurgaitytė. – Esu Vilniaus universiteto dėstytoja, studijuoju Vadybos krypties doktorantūroje, tačiau visuomet jaučiau, kad kol kas dar ne iki galo save realizavau, tad šiais metais išdrįsau įgyvendinti senai gvildentą svajonę – sukurti moteriškus transformuojamus paltus.


Kartu viena iš transformuojamų paltų idėjos gimimo priežasčių – siekis skatinti atsakingą vartojimą. Pati esu Verslo etikos dėstytoja, ir studentams dėstydama atsakingo verslo principus vis dažniau susiduriu su liūdna realybe: verslas, veikiantis hiperdinamiškoje aplinkoje bei susikoncentravęs į besaikį pelno siekimą, skatina nesaikingą vartojimą, tad tampa būtina kalbėti ir šviesti visuomenę bei vartotojus apie atsakingai verslo veiklą vykdančias praktikas.


Transformuojamas paltas
Transformuojamas paltas
Gretos Bernotaitės nuotr.


Visuomenė „vartoja“ madą kaip niekada anksčiau ir be galo dideliais kiekiais. Šis fenomenas yra įvardijamas kaip greita mada (angl. „fast fashion“). O kartu su greita mada mes turime begalę iš šio reiškinio išplaukiančių problemų.


Darbuotojų išnaudojimas trečiosiose pasaulio šalyse, kur dažniausiai darbo užmokestis per dieną fabrikuose siekia nuo 1 iki 3 dolerių per dieną, priverstinis darbas, vaikų darbas, – tokiu būdu susiduriama ir su modernia vergove.


Su greita mada atkeliauja ir įvairios aplinkos užterštumo problemos. Šiuo metu vienas iš populiariausių mados pramonės audinių yra poliesteris, skalbiamas jis išskiria mažas plastiko detales, kurios patenka į vandenį ir kasdien prisideda prie didėjančio vandens užterštumo.


Transformuojamas paltas
Transformuojamas paltas
Gretos Bernotaitės nuotr.


Būtina paminėti ir milžiniškus sunaudojamo vandens kiekius tam, kad būtų pagaminamas jūsų drabužis. Kad aiškiau įsivaizduotumėte apie kokius suvartojamo vandens kiekius yra kalbama, galima pateikti tokį pavyzdį: tam, kad pagamintumėte vieną porą džinsų reikia sunaudoti maždaug 7000 litrų vandens.


Žinoma, kol kas mes esame per maži, tam, kad paliktumėme ryškų pėdsaką ir ženkliai prisidėtumėme prie pasaulio problemų išsprendimo. Tačiau šventai tikiu, jog svarbiausia pokyčius pradėti įgyvendinti pradedant nuo savęs, ir visai nesvarbu, ar esate milžiniškas pasaulinis prekes ženklas, ar mažas rinkos dalyvis, svarbu suvokti šiandienines problemas ir neužsimerkti prieš jas mąstant, kad kas nors kitas jas išspręs.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis