Rugsėjo „Moteryje“ – Izraelis be standartų

Rugsėjo „Moterį“ tradiciškai rengiame ne mėnesį, ne du ir net ne tris.

Sudėlioti kitą tautą, šalį atspindinčią mozaiką – darbas ne iš lengvųjų. Bet jau keleri metai džiaugiamės rugsėjo derliumi – į Prancūzijos, Italijos, Japonijos, Lenkijos tradicijas, papročius, gyvenimo būdą pavyko pažvelgti daugybe rakursų. Šįkart žydų tautos ir daugiaveidžio Izraelio istorinę, kultūrinę mozaiką dėlioja knygos „Mylėk gyvenimą“ autorė rašytoja Zeruya Shalev, dvi Litvakų žydų asociacijos lyderės Ya‘arit Glezer ir Mickey Kantor, mados dizainerė Sharon Tal, menininkas Adomas Jacovskis, Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos direktorius Miša Jakobas ir daugelis kitų asmenybių.


Viršelio veidas


• Nestandarine daina Izraeliui „Euroviziją“ laimėjusi atlikėja Netta Barzilai perteikia didžiulį spektrą savo daugiakultūrės šalies spalvų. Jauna, drąsi, progresyvi, garsiai skleidžianti moterų galios žinutę, laužanti stereotipus... Kaip ir jos atstovaujama šalis. Žurnalistui Karoliui Vyšniauskui atlikėja pasakojo, kad aštrios reakcijos dėl išvaizdos ir nestandartinio elgesio ją lydėjo visada: „Žmonės man visą gyvenimą sakė, ką daryti, ką vilkėti, ką dainuoti. Supratau, kad klausydama jų buvau nelaiminga. Užtruko, kol pamėgau save tokią, kokia esu.“ Laiko reikėjo ir Nettai šauti į plačiuosius muzikos vandenis. Vos prieš metus ji dar dainavo Tel Avivo baruose 20-iai žmonių, o honorarą gaudavo alumi. Dabar jos muzikinė karjera laikoma viena iš sėkmingiausių iš „Eurovizijos“ laimėtojų per pastarąjį dešimtmetį.


„Negali tiesiog sėdėti namuose ir sakyti: „Aš nusipelniau to, to ir to.“ Turi eiti, garsiai kalbėti ir pasiimti“, – neabejoja Netta Barzilai
„Negali tiesiog sėdėti namuose ir sakyti: „Aš nusipelniau to, to ir to.“ Turi eiti, garsiai kalbėti ir pasiimti“, – neabejoja Netta Barzilai
D. Kaminsky nuotr.


Išskirtinis interviu


• Rugsėjo 21 dieną sukanka dveji metai, kai netekome filosofo, eseisto, profesoriaus mokslų daktaro Leonido Donskio. Savo gyvenimo jis neįsivaizdavo be žmonos Jolantos. „Mano žmona man yra draugės, partnerės ir išmintingos moters įsikūnijimas. Negalėčiau be jos buvimo šalia, be jos patarimų“, – sakė L. Donskis. Psichologė Jolanta Donskienė jautriai ir atvirai žurnalistei Virginijai Majorovienei pasakoja apie savo ir vyro santykius, apie klajoklišką jųdviejų gyvenimą ir apie Butrimonyse išžudytos Leonido giminės bei išsigelbėjusių jo šeimos narių likimus.Pasak Jolantos Donskienės, jie su Leonidu buvo vieningi kaip kumštis.
Pasak Jolantos Donskienės, jie su Leonidu buvo vieningi kaip kumštis.
MOTERIS / Redos Mickevičiūtės nuotr.Iš arčiau


• Rašytoją, tinklaraštininkę, fotografę Nidą Degutienę galima vadinti Izraelio tradicijų, kultūros ambasadore Lietuvoje. Į šią šalį moteris išvažiavo prieš 10 metų kaip savo vyro ambasadoriaus Dariaus žmona. Per tą laiką Izraelis į jų gyvenimus atnešė daug pokyčių. Iš meilės šaliai, ypač – jos virtuvei, gimė N. Degutienės tinklaraštis ir dvi kulinarinės knygos. „Maistas – labai svarbi žydų gyvenimo dalis. Tuo izraeliečiai man itin artimi – aš taip pat nepaprastai mėgstu gaminti, man tai – ne vargas, o poilsis“, – tvirtino Nida žurnalistei Virginijai Rimkuvienei.10 gyvenimo Izraelyje metų sugriovė daugybę išankstinių Nidos Degutienės stereotipų apie šią šalį
10 gyvenimo Izraelyje metų sugriovė daugybę išankstinių Nidos Degutienės stereotipų apie šią šalį
MOTERIS / T. Adomavičiaus nuotr.


Susitikimai


• Interviu su scenografu, tapytoju Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Adomu Jacovskiu atskleidžia vieną iš žydų tautybės žmonėms būdingų charakterio bruožų – savitą humoro jausmą. Grakščiame, lengvame kūrėjo ir žurnalistės Virginijos Majorovienės pokalbyje liečiamos tapatybės, kūrybiškumo, didelės Jacovskių šeimos narių santykių temos.Adomas Jacovskis tvirtina, kad tapyti jam dabar kur kas sunkiau nei jaunystėje: „Kuo daugiau žinau, tuo sunkiau.“
Adomas Jacovskis tvirtina, kad tapyti jam dabar kur kas sunkiau nei jaunystėje: „Kuo daugiau žinau, tuo sunkiau.“
MOTERIS / M. Penkutės nuotr.


Prie arbatos puodelio


• Sunku būtų rasti žmogų, kuris būtų labiau įsigilinęs į lietuvių ir žydų santykius už Vilniaus universiteto istorikę docentę dr. Jurgitą Verbickienę. Jau ne pirmą dešimtmetį į šią temą besigilinanti mokslininkė žurnalistei Virginijai Rimkuvienei sako, kad visai gali būti, jog mes gyvename išskirtiniais laikais, kai ima žlugti šimtmečius gyvavę antižydiški mitai.Vienas iš mitų yra, kad žydės moterys buvo lygios vyrams. Pasak Jurgitos Verbickienės, visuomenėje moteris nebuvo lygi vyrams, bet namie jos funkcijos buvo svarbios: ji skelbdavo šabo pradžią, nes uždegdavo žvakes, buvo atsakinga už tinkamą košerinio maisto paruošimą, laikė visus 4 namų kampus ir kartu su vyruvaldė šeimos verslą.
Vienas iš mitų yra, kad žydės moterys buvo lygios vyrams. Pasak Jurgitos Verbickienės, visuomenėje moteris nebuvo lygi vyrams, bet namie jos funkcijos buvo svarbios: ji skelbdavo šabo pradžią, nes uždegdavo žvakes, buvo atsakinga už tinkamą košerinio maisto paruošimą, laikė visus 4 namų kampus ir kartu su vyruvaldė šeimos verslą.
MOTERIS / T. Kazakevičiaus nuotr.Duetas


• Solistas tenoras Rafailas Karpis, būdamas paauglys, manė, kad ves tiktai žydaitę, bet laikas keitė planus, ir jaunuolis suprato – negalės taip susiaurinti savo meilės pasaulio. Įsiplieskusi aistra lietuvaitei pianistei optometrijos specialistei Dianai Daunoravičiūtei prieš ketverius metus atvedė prie altoriaus. Šiandien Rafailas ir Diana Karpė augina dvi dukreles – ketverių Rachelę ir dvejų Lėją.


Požiūris


• Izraelio parlamento Kneseto narės Rachel Azaria ir Michal Rozin – labai skirtingos. Viena jų priklauso valdančiajai koalicijai, kita – opozicijai. Viena turi litvakiškų, kita – tunisietiškų šaknų. Viena jų religinga, kita – pasaulietė. Žurnalistė Živilė Avital Juonytė džiaugiasi turėjusi galimybę pakalbinti jas abi, nes šis duetas puikiai atspindi spalvingą Izraelio visuomenę.Kneseto narės Rachel Azaria ir Michal Rozin sako, kad būti moterimi politike nėra lengva.
Kneseto narės Rachel Azaria ir Michal Rozin sako, kad būti moterimi politike nėra lengva.
MOTERIS / T. Kazakevičiaus nuotr.


Virtuvės užrašai


Žurnalistė ir fotografė Giedrė Barauskienė dalijasi falafelių su moliūgais, humuso su saldžiąja bulve ir kitų Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų receptais. Valgiai skanūs ir paprastai paruošiami.Patiekalai gardaus maisto gerbėjams
Patiekalai gardaus maisto gerbėjams
MOTERIS / Giedrė Barauskienė


Kryptis


• „Izraelyje išgyvena tik stiprūs žmonės“ – ši frazė nuolat sukasi galvojes prisiminus mūsų komandiruotę į Izraelį. Negali netikėti, kai taip sako intelektualas, kuriam yra tekę pasijusti nepaprastai laimingam gavus šiukšlininko darbą, nes tai buvo vienintelė galimybė išmaitinti šeimą. Negraudena, nes jam nereikia paguodos“, – sako Tel Avive ir Jeruzalėje viešėjusios bei šiuos miestus ne per lankytinas vietas, o per jų kūrėjus atskleidžiančios žurnalistė Ana Treščina ir fotografė Anna Stanevičienė.Vietiniai savo šalį ne tik pažįsta geriau. Jie kuria visa tai, kuo aikčiodami žavisi turistai: nuo gražių neformalių iniciatyvų, meno projektų iki vertingiausių muziejinių kolekcijų, burtų savo virtuvėse ir vaikų auklėjimo.
Vietiniai savo šalį ne tik pažįsta geriau. Jie kuria visa tai, kuo aikčiodami žavisi turistai: nuo gražių neformalių iniciatyvų, meno projektų iki vertingiausių muziejinių kolekcijų, burtų savo virtuvėse ir vaikų auklėjimo.
MOTERIS / A. Stanevičienės nuotr.


Pažinimo džiaugsmo!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis