7 geriausio Lietuvos baristos patarimai, kaip paruošti skanią kavą namie

Pasirodo, puikia kava galima pasimėgauti ir namuose.

Charizmatiškasis įmonės „Cofmos Coffee Studio“ kūrybos vadovas Mindaugas Ryškus kavos pasaulyje sukasi jau 10 metų – įsimylėjo šį gėrimą nuo tada, kai būdamas 18-kos atsistojo prie kavinės baro. Šiemet didžiausiame Baltijos šalių kavos festivalyje „Vilnius Coffee Festival“ jis buvo pripažintas geriausiu barista (kavos ruošėju).

Asmeninio albumo nuotr.

Tiesa, Mindaugui nesinorėtų, kad kavos ruošimas taptų paprastam mėgėjui neįkandamu menu. Su portalo moteris.lt skaitytojais jis sutiko pasidalinti patarimais, kaip paruošti skanią kavą namie. Pasirodo, viskas gana paprasta, ir net nebūtinas brangus kavos aparatas.

1. Nusipirkite šviežiai skrudintos kavos.

„Svarbiausia sąlyga, norint pasigaminti skanios kavos, – kuo šviežiau skrudintos kavos pupelės, – sako Mindaugas Ryškus. – Šiuo požiūriu mano pozicija labai tvirta. Užmirškite tuos mitus, kad gerų pupelių galima įsigyti tik Italijoje, geriau rinkitės vietinį produktą. Italai turi išties senas kavos ruošimo ir gėrimo tradicijas, bet tai yra ir jų pliusas, ir minusas, nes pasaulis žengia į priekį, tradicijas keičia nauji dalykai.

Lietuviai važiuoja į parodas, konsultuojasi su geriausiais profesionalais, lanko kursus, ir tikrai galima surasti sau tinkamiausią gamintoją. Vieni pirmųjų buvo „Šviežia kava“, (dabar „Huracan Coffee“), dabar jų yra daug: „Vero Cafe“, „Taste Map“, „Cofmos Coffee Studio“ ir kt. Mažesniuose tinkluose didesnė tikimybė, kad kava bus šviežesnė, be to, baristos gali skirti daugiau dėmesio kiekvienam klientui ir padėti jam išsirinkti tinkamiausią variantą.“

2. Kavos pupeles malkite namie

Jei neturite namie kavos malūnėlio, skanią kavą bus sunku pagaminti – mat labai svarbu, kad ji būtų ką tik sumalta. „Jei perkate maltą kavą, turite būti nusiteikę, kad jis bus žymiai prastesnės kokybės, nes deguonis vagia geriausias kavos aromatines savybes, – pabrėžia barista. – Apsaugoti nuo šios problemos padeda kavos kapsulės – jose porcijos supakuotos hermetiškai, bet šis išradimas – labai neekologiškas, nes lieka daug atliekų.“

3. Užplikyti kavą galite tiesiog puodelyje

Nors kai kurie gurmanai iš tokio kavos ruošimo būdo šaiposi ir vadina jį sovietiniu, iš tiesų profesionalai dažnai kavą pliko puodelyje.
„Daugiausiai mano geriamos kavos paruošiama būtent taip, – sako Mindaugas Ryškus. – Ypač tai tinka, kai nori paragauti skirtingų rūšių kavos ir ją įvertinti, mat šis būdas leidžia kaskart paruošti gėrimą identiškai. Kai naudojamės aparatais, visada gali atsirasti netikslumų dėl skirtingo slėgio, temperatūros, srovės stiprumo.“

4. Vanduo turi būti kokybiškas ir tinkamos temperatūros

„Nors Vilniuje vanduo iš čiaupo yra geras, bet kiekviename rajone skonis vis kitoks, – sako M. Ryškus. – Jei norite išlaikyti stabilų skonį, galima nusipirkti lietuviško geriamo vandens („Akvilė“, „Neptūnas“ puikiai tinka), bet jeigu jus tenkina vanduo iš jūsų čiaupo, jį ir naudokite.“

Nors kai kurie baristos yra linkę atvėsinti užvirintą vandenį iki 80 laipsnių, Mindaugas mėgsta naudoti karštesnį – maždaug 90 laipsnių vandenį. Iki tiek jis atvėsta pilant iš arbatinuko – dėl sąlyčio su oru, vėsiomis puodelio sienelėmis, tad nebūtina papildomai laukti, kol užvirintas vanduo atšals.

5. Trumpam palikite kavą ramybėje

Vos užpylę kavą vandeniu, palikite ją ramybėje 3,5–4 minutėms. Neteliūskuokite, nemaišykite, nedėkite cukraus ir nepilkite pieno.

6. Laiku nutraukite gėrimo ir tirščių draugystę

Dažniausia plikomos kavos mėgėjų klaida – patiekti kavą tame pačiame puodelyje, kur ji buvo užplikyta. Pasak Mindaugo Ryškaus, po 4 minučių, gėrimą nuo tirščių būtina atskirti – galima nuspausti specialiu aparatu („French press“) ar tiesiog nupilti į kitą puodelį.

„Negalima palikti kavos su tirščiais ilgiau, nes tai blogina jos kokybę: išsiskiria per daug sunkiai tirpstančių dalelių, kofeino, skrudinimo metu atsiradusių kancerogeninių medžiagų ir pan. Dėl to kava kartėja, aitrėja, įgauna popieriaus ir kartono prieskonį“, – teigia Mindaugas. Be to, toks perpylimas padeda gėrimui kiek atvėsti, o tokia kava yra skanesnė nei karšta.

7. Skanaus!

Mindaugas Ryškus skeptiškai žiūri į bet kokį kavos gardinimą. Pasak jo, cukrus, pienas, cinamonas ar kiti pagardai paverčia kavą kavos gėrimu ar kokteiliu. „Jei skanu, galima tai gerti, tik nereikia to vadinti kava“, – juokauja jis. Jei mėgstate gerti kavą su pienu, Mindaugas labai rekomenduoja neseniai į Lietuvą atvežtą avižų pieną.

„Geresnio skonio nesu ragavęs. Jis labai gerai atskleidžia kavos skonį, sumažina kartumą, sušvelnina“, – sako jis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis