Kaip švęsti, kad per Kalėdas nekiltų skrandžio bėdų

Artėjančios žiemos šventės dažnam lietuviui tampa ne tik piniginės, bet ir skrandžio išbandymu.

Vis ilgėjančiais šaltojo periodo vakarais sukramsnoti užkandžiai netrunka „apsivyti“ liemenį. Kaip reikėtų maitintis šaltuoju metų laiku, kaip ruošti šventinius patiekalus, ar egzistuoja alkoholiniai gėrimai, turintys mažai kalorijų? Apie tai pasakoja privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė.

Žiemą reguliuoti kūno svorį – lengviau

„Iš tikrųjų tik atrodo, kad vasaros švenčių metu mes nevalgome tiek, kiek per žiemos šventes. Iš esmės valgome vienodai. Taip jau yra, kad lietuvių šventiniai įpročiai – sėdėjimas prie stalo ir valgymas. Mūsų tiesiog tokios tradicijos“, – teigia gydytoja.

Žiemą dažniau norisi sotesnio, riebesnio maisto, tačiau taip yra dėl organizmo poreikio palaikyti ne tik gyvybines funkcijas, kasdienę darbinę ir protinę veiklas, bet ir šildyti kūną dėl šalto oro. Tam reikia daugiau energijos, kurios gauname iš sotesnio maisto. Šaltas oras diktuoja kitokius maisto įpročius: jei vasarą žmogui užtenka žalių salotų, tai šaltuoju periodu norėsis šiltos sriubos ar troškinio.

Dietologė teigia pastebėjusi, kad ne vasaros sezono metu žmonėms daug lengviau pavyksta išmokti ir priprasti prie naujų valgymo įpročių, laikytis valgymo režimo, atkreipti dėmesį į valgomą maistą, porcijų dydžius.

„Rudenį baigiasi atostogos, kurių metu žmonės dažnai leidžia sau atsipalaiduoti. Ir nors šaltuoju periodu ruošiamas kaloringesnis maistas, „įvažiavus“ į įprastą režimą, žmogaus dienotvarkė tampa daug paprastesnė ir aiškesnė, pastovus - ir valgymo laikas. Būtų galima ginčytis, kada priaugama daugiau svorio: vasaros metu, kai atostogaudamas žmogus leidžia sau daugiau atsipalaiduoti, ar žiemos metu, kuomet turi griežtesnį darbo ir poilsio režimą“, – pasakoja gydytoja detologė L. Viniarskaitė.

Per šventes priaugti svorio – neįmanoma

Šventinis periodas trunka dvi-keturias dienas. Per tokį trumpą laiką žmogus negali nei numesti, nei priaugti daug svorio. Sugebant per kelias dienas po švenčių grįžti prie įprasto valgymo ritmo, vėl normuoti maisto porcijų dydžius, laikytis tinkamų maitinimosi įpročių, neįmanoma priaugti papildomų kilogramų. Gydytoja teigia, kad švenčių baimė dėl persivalgymo ir mąstymas, jog per šventes priaugama svorio, tėra žmogaus psichologija, dėl kurios prarandama dalis švenčių džiaugsmo ir malonumo.

„Nereikia apgaudinėti savęs – jei norisi gabalėlio torto, kodėl jo nesuvalgius? Galų gale, Kūčių ir Kalėdų šventės – vieną kartą per metus, todėl nieko neatsitiks suvalgius skanėstą, kuriuo neleidžiam sau mėgautis kasdien“, – sako gydytoja. Visus metus maitinantis tinkamai, laikantis mitybos rekomendacijų ir esant geros sveikatos, ramia širdimi galima sau leisti ragauti ir riebesnių patiekalų.

Strategija „nieko nevalgysiu, nes esu tvirtos valios“ yra tokia pat bloga kaip ir „šiandien pusė torto, nes nuo rytojaus – dieta“. Reikėtų klausytis savo organizmo ir pavalgius bei pajutus sotumą suprasti, kada gana. Kitaip gresia persivalgymas, kuris, sutrikdęs virškinimo procesus, gali apkartinti šventes. Kad taip neatsitiktų, reikėtų atminti kelis dalykus: nealkti visą dieną prieš vakaro puotą, valgyti neskubant, pajusti skonį ir sotumą, vakarienė neturėtų būti paskutinė veikla tą vakarą – pavalgę pajudėkite!

Nėra tinkamo ar netinkamo maisto – yra tinkamas jo paruošimas

Kiekvieną patiekalą galima paversti kalorijų bomba - viskas priklauso nuo naudojamų ingredientų, tačiau tradiciniai kalėdiniai patiekalai yra pakankamai riebūs. Kalėdinio stalo kaloringumas priklauso nuo patiekalų ruošimo. Norint patiekalus paversti mažiau kaloringais, užtenka riebius ingredientus pakeisti liesais ar pasirinkti kitą ruošimo būdą. Pavyzdžiui, majonezą gali pakeisti jogurtinė grietinė ar jogurtas, kepimą riebaluose – kepimas orkaitėje.

„Lietuviška virtuvė pasižymi pakankamai maistingu, kaloringu, sunkiai virškinamu maistu. Tačiau tokių patiekalų galima nesibaiminti, jei valgant jaučiamas saikas. Riebi silkė su grybais, lietuviška mišrainė su majonezu ir panašūs patiekalai žmonėms, nepratusiems gausiai valgyti, gali sukelti virškinimo problemų. Akcentuočiau saikingumą. Visko galima po truputį“, – sako dietologė.

Nuolatinis persivalgymas yra tiesiausias kelias į nutukimą. Su maistu gaunamą energijos kiekį žmogus turi sudeginti. Per didelis energijos kiekis kaupiasi ir taip nepastebimai užauga kilogramai. L. Viniarskaitė rekomenduoja stebėti savo kūno svorį, bent du-tris kartus per savaitę svertis.

Dietinis alkoholis dar neišrastas

Alkoholis yra kaloringas ir suteikia nemažai energijos. Žmogus, degindamas 1 gramą baltymų arba angliavandenių, gauna 4 kilokalorijas, degindamas 1 gramą riebalų, kurie yra maistingiausi, gauna 9 kilokalorijas, o 1 gramas alkoholio žmogui suteikia 7 kilokalorijas. Tai tikrai nemažai.

„Gryno spirito dažniausiai niekas negeria. Paprastai žmonės vartoja tai, kas skanu. Reikėtų įsiminti, kad kuo alkoholyje yra daugiau laipsnių, tuo jis yra kaloringesnis“, – sako gydytoja. Tačiau net ir silpną alkoholio gėrimą kalorijomis praturtina kartu maišomi priedai. Įvairiems kokteiliams, saldiems vynams, šampanizuotiems gėrimams papildomų kalorijų prideda juose esantis cukrus.

Alkoholio skaidymas, vykstantis organizme, sustabdo su maistu gautos energijos eikvojimą. O perteklinė energija kaupiama riebalų pavidalu. Be to, gurkšnojant skanius alkoholinius gėrimus, kyla apetitas ir užkandžiams. Dažniausiai šalia tokių gėrimų patiekiami gana kaloringi užkandžiai. Geriant alkoholį dažnai pamirštamas ir saikas, tada gresia persivalgymas, kuris atneša papildomus kilogramus. Riebus maistingas švenčių maistas kartu su alkoholiu – sveikatai labai pavojingas derinys!

Užsakymo nr.: PT_63401794

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis