Vėlyva motinystė: kaip nėštumas veikia moters sveikatą

Nėštumas ir gimdymas labai svarbus moters sveikatai. Praktiškai tik po pirmojo gimdymo pilnai susireguliuoja moters visa endokrininė sistema. Dėl to pageidautina gimdyti iki 30-35 metų, tvirtina Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas-ginelokogas doc. Jonas Ališauskas. Tačiau jis atkreipia dėmesį, kad motinystė teigiamai veikia sveikos moters organizmą bet kokiame amžiaus laikotarpyje.

Rizikų daugėja

Pasak gydytojo, šiandien Europos valstybėse tame tarpe ir Lietuvoje daugiau moterų gimdo vyresniame amžiuje. Tai bendra, dažniausiai socialiniais veiksniais apspręsta tendencija. Iš tiesų moters fiziologija leidžia pastoti ir gimdyti ir vyresniame amžiuje.

Specialistai taip pat pažymi, kad vyresnės moterys sunkiau gimdo, dažnesni atvejai, kai neapsieinama be Cezario pjūvio operacijų. Dar vienas aspektas yra tas, kad neretai vyresnio amžiaus moterys sunkiau pastoja, tad dažnai prireikia medikų pagalbos.

Vėlyva motinystė taip pat gali būti rizikinga tuo, kad didėja pavojus dėl kai kurių vaisiaus apsigimimų.

Tiesa šiandiena, yra patikima genetinė diagnostika, ramina doc. J. Ališauskas, kuri leidžia mažame nėštume diagnozuoti vaisiaus susirgimus. Todėl šiandienos moterys motinystę planuoja ir gimdo joms patogiu laiku.

Kada gimdyti vėl?

Dauguma moterų, net ir vyresniame amžiuje, nori auginti ne vieną vaiką. Tad, paklausus, kada rekomenduojama gimdyti antrą ar trečią kūdikį, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas doc. J. Ališauskas sako, kad po Cezario pjūvio ar normalus gimdymo pageidautina pastoti po 2-jų metų. Po gimdymo ir laktacijos (kūdikio maitinimo krūtimi), tiek laiko pilnai užtenka atsistatyti visoms organizmo funkcijos ir pasiruošti kitam nėštumui.

Gydytojas taip pat pažymi, kad motinystė teigiamai veikia sveikos moters organizmą bet kokiame amžiaus laikotarpyje. Tačiau žinoma, kad kuo vyresnis žmogaus amžius tuo labiau tampame „turtingesni“ įvairiomis ligomis. Jos nėštumo metu gali suaktyvėti.

Vidutinis pirmąkart gimdančių moterų amžius:

Lietuva – 27 metai

Latvija – 29

Šveicarija – 29

Ispanija – 30

Didžioji Britanija – 30

Skandinavijos šalys – 30-31

Šlapimo nelaikymas - gimdžiusių problema?

Nėštumo ir gimdymo metu dubens dugno raumenys yra stipriai įtempiami, o raumenų stangrumas atsistato gana lėtai. Po gimdymo moters gimda dažnai šiek tiek nusileidžia, dubens dugno raumenys būna suminkštėję, todėl būtina kaip galima greičiau grąžinti jiems tonusą. Pasak specialistų, gimdymas ypatingai silpnina dubens dugno raumenis, todėl daugelis gimdžiusių moterų anksčiau ar vėliau susiduria su šlapimo nelaikymo problema.

Todėl rekomenduojama nelaukti, ir dar iki gimdymo atlikti įvairius pratimus, kurie stiprintų tarpvietės raumenis ir galbūt ateityje padėtų išvengti šlapimo nelaikymo.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė I. Kirilova atreipia dėmesį, kad vienas šlapimo nelaikymo tipų - šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu (įtampos šlapimo nelaikymas). Tuomet šlapimas teka be noro šlapintis, protarpiais, mažomis porcijomis, kai tik padidėja slėgis pilvo ertmėje (kosint, čiaudint, juokiantis).

I. Kirilova pažymi, kad tokį sutrikimą gali sukelti nėštumas, mažojo dubens traumos, operacijos, dažni gimdymai, nutukimas, lėtinis vidurių užkietėjimas, ilgai užsitęsęs kosulys, lėtinės šlapimo takų, pūslės ligos, kai kurie medikamentai.

Daugelis yra girdėję apie Kėgelio pratimus, tad dalinamės kineziterapeutės Agnės Libertės patarimais, kaip juos atlikti šlapimo nelaikymo profilaktikai:


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis