Petro Skirmanto knygos „Neprarastas laikas. P. S. laiškai“ pristatymas

Spalio 12 d. 16 val. Vilniaus rotušėje įvyks baleto artisto Petro Skirmanto knygos „Neprarastas laikas. P. S. laiškai“ pristatymas, skirtas kūrybinės veiklos 40-mečiui.

Vakare dalyvaus ne tik pats šokėjas, bet ir knygos sudarytojai, laiškų ištraukas skaitysianti aktorė Nelė Savičenko, ryškiausi atlikėjai.

Asmeninio archyvo nuotr.
„Be „artistinės“ veiklos dar bandžiau tapti chirurgu. Kai „išoperavau“ ne vieną varlę ir nukentėjo mano minkšta vieta, tai išgaravo ir noras daktarauti. Tada pradėjau dairytis į debesis, dangaus žydrynę. Gimė svajonė skraidyti, tapti lakūnu. Pirmasis mano „pasiskraidymas“ nebuvo sėkmingas. Mat močiutė buvo pripasakojusi daugybę pasakų apie skraidančias raganas, kurios pakildavo ant stebuklingų šluotų. Susiradau šluotą, kopėčiom užsikeberiojau ant namo stogo ir sumečiau, kad iki netoliese augančios obels tikrai nuskrisiu. Laiku mano užmojį pastebėjusi močiutė „nukraustė“ mane nuo stogo su visu raganišku „lėktuvu“, o kopėčios dingo negrįžtamai. Kelias dienas vėl buvo sunku prisėsti. Bet noras skraidyti nedingo. Galbūt vėliau tai mane paakino mokytis šokio: atsiplėšęs nuo žemės šuoliu, regis, skriste perskrisi visą sceną...“ – „Išblukusiame laiške vaikystei“ rašo P. Skirmantas.

Asmeninio archyvo nuotr.
Į Lietuvos baleto sceną P. Skirmantas atėjo 1974 m., baigęs M. K. Čiurlionio menų mokyklos choreografijos skyrių. Dvejus metus šoko baleto trupės kordebalete, 1976–1977 m. kartu su Loreta Bartusevičiūte stažavosi Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) Mažajame (dabar Michailo) teatre pas pedagogą Nikolajų Morozovą. Tuomet ir paruošė pirmąjį solo vaidmenį – Albertą A. Adamo balete „Žizel“. Tai buvo rimta, ryški P. Skirmanto paraiška ilgai solisto karjerai baleto scenoje.

Asmeninio archyvo nuotr.
Tuo metu atsitiktinumo dėka į teatro baleto trupę atvažiavo dirbti techniška, aukšta, įdomi Maskvos Didžiojo teatro choreografijos mokyklos absolventė Nelli Beredina. Nuo tada ir Petrą, ir Nelli lydėjo sėkmė: susitiko graži, talentinga, impozantiška šokėjų pora. Jų perspektyvumą pastebėjo tuo metu teatre dirbusi talentinga pedagogė Lidija Tamulevičienė. Taip 1977–1978 m. susikūrė darbšti jaunų šokėjų ir patyrusios pedagogės „trejybė“, savo darna, darbštumu ir grožiu džiuginusi Lietuvos ir kitų šalių baleto mylėtojus. Dvidešimt metų šokta drauge, kurių metu sukurti pagrindiniai vaidmenys klasikiniuose baletuose: P. Čaikovskio „Gulbių ežeras“, „Spragtukas“, „Miegančioji gražuolė“, A. Adamo „Žizel“, L. Delibes‘o „Kopelija“, L. Minkaus „Don Kichotas“, H. Løvenskioldo „Silfidė“, A. Glazunovo „Raimonda“...

Asmeninio archyvo nuotr.
Po aktyvios sceninės veiklos dvidešimtmečio 1994 m. P. Skirmantas įkuria labdaros fondą „Dance“, kurio organizuojamų renginių lėšos skiriamos gabiems, jauniems baleto šokėjams remti finansiškai, žinoma, neužmirštant ir veteranų.

Palengva traukdamasis iš aktyvios sceninės veiklos, P. Skirmantas pradėjo pedagoginį darbą nacionalinėje M. K.Čiurlionio menų mokykloje. Čia dėsto klasikinį ir duetinį šokį, kuria choreografiją įvairiems moksleivių pasirodymams teatre. Nuo 2001 m. jis – Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos Šokio ir judesio katedros dėstytojas, docentas (klasikinis ir duetinis šokis). Nuo 2003 m. – Tarptautinės Baltijos Asamblėjos žiuri narys. 2005 metais apdovanotas Kultūros ministerijos „Auksiniu scenos kryžiumi“, 2011-aisiais – Baltijos Asamblėjos medaliu.

Asmeninio archyvo nuotr.
Spalio 12 d. Vilniaus rotušėje P. Skirmanto knygos pristatyme dalyvaus Skirmantas Sasnauskas (dūdmaišis), dainininkai Vita Rusaitytė, Nomeda Kazlaus, Algirdas Janutas, Ieva Prudnikovaitė ir Lina Dmbrauskaitė, pianistai Povilas Jaraminas ir Linas Dužinskas, fleitininkė Ieva Otilija Kuprevičiūtė, choras „Bel canto“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dumbrauskas). Taip pat knygos „Neprarastas laikas. P. S. laiškai“ sudarytojai Helmutas Šabasevičius ir Livija Gulbinaitė, knygos ištraukas skaitys aktorė Nelė Savičenko.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis