Aleksandras Demjanenka: Šuriko prakeikimas ir gyvenimo saulėlydis skurde

Aleksandro Demjanenko vardas mažai kam žinomas, tačiau paminėjus jo sukurtą personažą Šuriką visi bemat atsimena išsiblaškiusį studentą su akiniais storais rėmeliais. Šis vaidmuo rusų aktoriui atnešė daug metų trunkančią šlovę, bet kartu buvo ir jo gyvenimo prakeikimas.

Skaitomiausi šių dienų straipsniai:
- V. Baublienė: grožio peilis ir aš - pamokanti istorija
- Efektyviam vėžio gydymui - patvoryje auganti nuodinga žolė
- Kodėl vienas kito negirdime?
- Grožio dosjė. R. Dominaitytė išbandė tarp Kauno aktorių populiarų receptą
- Kokosiniai pyragėliai

Vaidmuo, apvertęs gyvenimą

Būsimas aktorius jau vaikystėje buvo gana talentingas berniukas – lankė muzikos mokyklą, vaidindavo mokykloje rengiamuose vaidinimuose. Septyniolikos jau žinojo, kad nori tapti aktoriumi, tačiau į Maskvos teatro institutą jam pavyko įstoti tik iš antro karto. Dar būdamas studentu ėmė vaidinti filmuose ir netrukus persikėlė į tuometinį Leningradą (dabar Sankt Peterburgą) dirbti kino studijoje „Lenfilm“. Iki lemtingų 1965-ųjų Aleksandras jau buvo nusifilmavęs penkiolikoje filmų.

Dažnai manoma, kad Šuriko personažas buvo sukurtas specialiai Aleksandrui, tačiau realybėje viskas buvo atvirkščiai. Režisierius Leonidas Gaidajus filmui „Operacija Y ir kiti Šuriko nuotykiai“ ieškojo jauno, nedidelio ūgio ir smulkaus sudėjimo aktoriaus. Deja, režisieriui niekaip nesisekė rasti tinkamo. Po daugybės bandymų kažkas iš filmavimo grupės atsiminė, kad Leningrade yra puikus aktorius – Aleksandras Demjanenka.

Aleksandras Demjanenka
Aleksandras Demjanenka
Archyvo nuotr.

Aktoriui šis filmas buvo lemiamas – jis tapo itin populiariu visoje Sovietų Sąjungoje, o Šuriko personažas tapo toks sėkmingas, kad režisierius sukūrė su juo dar du filmus. Buvo manoma, kad aktoriui atėjo tikras aukso amžius – jį ims kviesti visi garsiausi režisieriai. Deja, atsitiko atvirkščiai. Suvaidinęs Šuriką Aleksandras buvo kviečiamas tik smulkiems vaidmenims, nors turėjo talentą vaidinti ir komedijose, ir dramose. Tačiau žmonės aktoriuje matė tik išsiblaškiusį studentą su akiniais ir režisieriai puikiai tai suprato.

Nuo dėmesio gelbėjo alkoholis

Viso Aleksandras per gyvenimą suvaidino 73 filmuose, o kai nebūdavo smulkių vaidmenų, jį gelbėdavo darbas teatre ir televizijoje. Pastarojoje jis ėmė garsinti užsienio filmus. Būtent Aleksandro balsu į sovietinį žiūrovą prabildavo Jeanas-Paulas Belmondo ar Robertas De Niro. Deja, žlugus Sovietų Sąjungai ir aktoriui sulaukus garbaus amžiaus, jis ėmė po truputį grimzti į skurdą – pensija buvo itin maža, o naujų vaidmenų niekas nesiūlė.

Talentingam aktoriui kone visą gyvenimą buvo itin sunku susitaikyti ne tik su karjeros nuopoliu, bet ir įkyriu gerbėjų dėmesiu. Aleksandras buvo labai kuklus ir inteligentiškas žmogus, todėl jam itin nepatiko, kai gatvėje nepažįstami žmonės atsisukę šaukdavo „Šurikas!“ ar atėjus į restoraną primygtinai kviesdavo atsisėsti prie jų stalelio. Aktorius šlovės naštą mėgino lengvinti vienatvės savaitėmis sodyboje ir alkoholiu. Tik porą metų prieš mirtį duodamas interviu jis prisipažino, kad pagaliau sulaukęs 60-ies susitaikė, kad yra ir visada liks Šuriku.

Aleksandras buvo itin mėgstamas kitų aktorių – jis visada dirbdavo labai atsakingai ir gerai sutardavo su aplinkiniais. Aktoriaus kolegos jį apibūdindavo kaip itin gerą ir jautrų žmogų, kuris mėgo skaityti ir klausytis klasikinės muzikos. Beje, aktorius ir pats mėgo dainuoti ir turėjo gerą klausą, tačiau nė viename filme žiūrovai neišvydo jo dainuojančio.

Aleksandras Demjanenka
Aleksandras Demjanenka
Archyvo nuotr.

Įdukrą mylėjo kaip savą

Aleksandras, kaip ir jo herojus Šurikas, buvo teigiamas iki kaulų smegenų. Kai kiti jo kolegos nevengdavo vienadienių romanų su jaunomis aktorėmis ir gerbėjomis, jis pats per gyvenimą mylėjo tik dvi moteris. Su pirmąją žmona susipažino pirmame kurse ir netrukus susituokė. Deja, jų santuoka nutrūko po 16 metų. Aleksandras tuomet išėjo pas kitą, žmonai palikęs visą užgyventą turtą – pats pasiėmė tik lagaminą su savo drabužiais.

Ta kita moteris buvo režisieriaus asistentė Liudmila Akimovna. Per 24 metus drauge jie niekada nebuvo rimtai susipykę. Pasak Aleksandro, idealios santuokos paslaptis – dažni išsiskyrimai dėl darbo, po kurių susitikimai tapdavo tikra švente. Beje, su antra žmona aktorius savų vaikų taip pat nesusilaukė. Tačiau įsivaikino ir mylėjo kaip savą jos dukterį Andželiką iš pirmos Liudmilos santuokos.

Aleksandras Demjanenka mirė 1999 metais rugpjūčio 22 dieną nuo infarkto. Likimo ironija – po savaitės jam turėjo būti atlikta širdies operacija.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis