Ar kramtomoji guma - sveika?

Kramtomoji guma, žandikaulio skausmas ir burnos sveikata.

Dažniausiai gana paprasta atskirti gerus įpročius nuo blogų. Pavyzdžiui, sportuoti - gerai, rūkyti - blogai. Kalbant apie tai, specialistų nuomonės nesiskiria. Tačiau kai kuriuos įpročius sunku priskirti tik vienai grupei. Kramtomoji guma - puikus pavyzdys. 

Įprotis kramtyti gumą atsirado dar senovėje. Bet prieš pasirodant becukrei gumai, buvo aišku, kad kramtomoji guma tikrai nedaro Jūsų sveikesniais. Cukrus „maitina“ bakterijas, kurios lemia dantų ėduonies atsiradimą. Taigi, kramtomoji guma, kurioje gausu cukraus, nerekomenduojama. Tačiau, kaip dėl becukrės gumos? Yra argumentų už, yra ir prieš. 

Daug žmonių mėgsta kramtyti becukrę gumą, nes ji laikinai atgaivina burnos ertmę, atpalaiduoja ir numalšina alkį. Ji taip pat skatina seilių susidarymą, kurios „nuplauna“ jūsų dantis naudingais mineralais ir antibakterinėmis medžiagomis. Tyrimai taip pat parodė, kad kramtomoji guma su ksilitoliu (pasižymi antibakteriniu/antimikrobiniu poveikiu ir apsaugo dantis; jis suardo bakterijų kolonijas ant dantų paviršiaus ir taip sumažina apnašų susidarymą ir skatina dantų remineralizaciją) gali apsaugoti nuo dantų ėduonies. Viskas būtų gerai, bet šio įpročio nereiktų padauginti, ypač jei jus kamuoja galvos ir žandikaulio skausmai.

Kramtomoji guma, kaip niekas kitas, veikia žandikaulio raumenis. Nuolat, agresyviai mėgaujantis guma, galimi itin skausmingi spazmai. Štai kodėl jūsų odontologas rekomenduoja atsisakyti kramtomosios gumos ir leisti žandikauliui ilsėtis, ypač jei jūs kenčiate nuo chroniškų žandikaulio skausmų, kartais vadinamų smilkininio žandikaulio sąnario sutrikimais (TMJ) ar žandikaulio sąnario išnirimų (TMD). Jei jus kamuoja galvos skausmai, nuolat intensyviai kramtyti gumą taip pat nerekomenduojama. 2014 metais atliktas tyrimas parodė, jog kramtomoji guma susijusi su pasikartojančia migrena, pasireiškiančia vaikams ir paaugliams.

Taigi, ar galima kramtyti gumą? Geriausias patarimas - klausykitės savo kūno. Jei Jums pasireiškia TMD simptomai, tokie kaip žandikaulio skausmas, sunkus išsižiojimas ir sukandimas - nepiknaudžiaukite kramtomąją guma. Žemiau pateikti patarimai padės Jums sumažinti diskomfortą, jei kenčiate nuo TMJ ar TMD:

* šiltas kompresas ties žandikauliu;
* priešuždegiminiai vaistai;
* laikina minkštesnio maisto dieta.

Taip pat svarbu nuraminti stresą. Pasivaikščiokite, atsigerkite šiltos arbatos. Jei TMD ar TMJ simptomai vis pasikartoja, kreipkitės į savo odontologą. 

Jei Jūsų nekamuoja galvos ir žandikaulio skausmai, tuomet ir toliau mėgaukitės kramtomąja becukre guma.

www.evadenta.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis