Skaiva: nuo kokio šokolado labiausiai storėjama

Sveiki, tikriausiai este girdėjusios posakius apie moteris ir šokoladą.

Na, tarkim: „Tomis dienomis moterys nori dviejų dalykų – žudyt, o paskui šokoladuko.“ Arba: „Geriau už draugą yra draugas su šokolado dėžute.“ Arba: „Tai, ko moterys iš tikrųjų trokšta, galima rasti kažkur tarp pokalbio ir šokolado.“ Tiesa, paskutinė citata priklauso aktoriui Melui Gibsonui. Aš pati nesu šokolado mėgėja (pagal oficialią statistiką daugiausia tokių žmonių Didžiojoje Britanijoje) ir galiu savaitėmis nepagalvoti apie šį produktą, tačiau neslėpsiu, pirma mintis užsigeidus kažko saldaus ir man kyla būtent apie šokoladą.

Pradėjus projektą „Mėnuo be cukraus su Livinn“ labai nustebau savo sveikų, be pridėtinio cukraus, produktų dėžėje radusi porą šokoladukų ir šokoladinį riešutų kremą. Man atrodė, kad gyvenant mėnesį be cukraus su šokoladu teks atsisveikinti. Klydau! Žinoma, jūs visi jau esate girdėję apie šokolado naudą (suprantama, kalbame apie juodąjį šokoladą) ir apie tai, kad reguliarus mėgavimasis šokoladu sumažina širdies ligų riziką, pakelia nuotaiką. Ar žinojot, kad nuo šokolado mes tampame geresni ? JAV mokslininkai nustatė dar vieną teigiamą šokolado savybę – pasirodo, jis mažina agresiją ir ramina. Taigi šokolado mėgėjai gerokai malonesni nei tie, kurie jo nevalgo. Kai pasakiau tai vyrui, jis pareiškė dabar suprantąs, kodėl aš tokia ragana.

Norėdama nebebūti ragana puoliau prie savo šokolado. Tikrai puoliau, nes ilgą laiką gyvendama be cukraus jau buvau pasiilgusi kažko iš tiesų saldaus. Mažą šokoladuką su moka kavos įdaru suvalgiau per sekundę vos ne su visu popieriuku net nepaskaičius, kuo jis ypatingas. Tačiau gavus dozę saldumo prabudo smalsumas.

Asmeninio albumo nuotr.

Tada nuėjau į prekybos centrą ir nusipirkau tris juoduosius šokoladus. Visai pigų juodąjį šokoladą, populiarų lietuvišką juodąjį ir brangiausią rastą juodąjį organišką šokoladą, kuris net gavo kažkokį apdovanojimą praėjusiais metais. Pirmiausia eksperimentavau su vyru. Daviau paragauti po gabaliuką visų, nerodydama kur koks. Jam skaniausias šokoladas pasirodė pats pigiausias, kuriame, žinoma, daugiausia kalorijų ir daug cukraus. Nuomonė, kad nuo šokolado storėjama, yra klaidinga. Tukina ne pats šokoladas, o jame esantis cukrus. Kuo daugiau šokolade kakavos – tuo mažiau yra cukraus. Taigi, panagrinėkime keturių šokoladų etiketes.

Pigiausiai kainuojantis juodasis šokoladas, kuriame yra 75 procentai kakavos turi 677 kalorijas ir 25 gramus cukraus šimte gramų ( taigi, jei perkat šokoladą vyrui, galit nepersistengti – jiems kuo saldžiau ir kaloringiau, tuo geriau, na, nebent jūsiškis vyras visiška priešingybė manajam).

Lietuviškame populiariame juodajame šokolade yra 70 procentų kakavos, 600 kalorijų ir net 28 gramai cukraus šimte gramų. Trečdalis cukraus visoje plytelėje… Organiniame brangiame šokolade iš prekybos centro yra net 88 procentai kakavos, 631 kalorija ir 14 gramų cukraus šimte gramų – jau geriau… Tačiau palyginimui, belgiškas šokoladas, kurį gavau iš „Livinn“ be pridėtinio cukraus yra su stevija, jame 85 procentai kakavos ir TIK 423 kalorijos bei 3,2 gramai cukraus šimte gramų. Skirtumas akivaizdus. Skonis tikrai primena šokolado ir nesiskiria nuo kitų. Tad kyla klausimas, kas ta stevija? Googlinu – randu, kad stevija tai iš stevijos augalo gaunama medžiaga – steviolio glikozidas, kuris visiškai neturi cukraus ir beveik neturi kalorijų. Na, skirtumas ar 677, ar 423 kalorijos yra didelis, bent jau man. Kam vartoti cukraus daugiau, jei galima beveik dešimt kartų mažiau?

Kitas siaubingai malonus atradimas buvo šokoladinis lazdyno riešutų sviestas su ta pačia stevija. Paragavau šaukštelį ir prisiminiau vaikystę, kai didžiausias skanėstas buvo batono gabalas, apteptas tokiu šokoladiniu sviestu. Gardumynas. Paskutinį kartą tokį skonį jaučiau prieš gerus 15 metų… Vėliau vengiau tokių produktų, nes juose daug kalorijų, o aš nenoriu storėti (mat esu linkusi tai daryti ir jei tik leisčiau sau mėgautis saldumynais, man būtų šakės). Skaitom šokoladinio lazdynų riešutų sviesto etiketę ir štai jums malonus siurprizas – šimte gramų šio gardumyno tik 2,6 gramai cukraus ir 407 kalorijos. Taigi mažas šaukštelis net ir besilaikančioms griežtos dietos šio saldumyno tikrai nepakenks, o gal net ir padės, nes mokslininkai sako, kad šokoladui tirpstant burnoje, smegenų ir širdies aktyvumas tampa analogiškas tokiam, kuris būna aistringai bučiuojantis.

Saldžių jums akimirkų nebijant, kad darot didžiausią nuodėmę.

Skaiva

P. S. ir pabaigai radau dar šiek tiek įdomios informacijos. Vokiečių psichologai tvirtina, kad romantiški žmonės renkasi šokoladinius saldainius su braškiniu įdaru, ryžtingi – su vyšnių, drovūs – riešutų, o kūrybingi – kokoso. Man labiausiai patinka vyšnios, o jums?

Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė: Šokoladų sudėties įvairovė tikrai stulbinama. Skaivos cukraus čempionas turėjo beveik 30 g, o aš aptikau, kad vienas populiaresnių juodųjų šokoladų turi net 50g cukraus šimte gramų. Ką jau kalbėti apie šokoladus su įdarais – juose vien cukrus ir maisto priedai E! Plačiai aprašyta kakavos ir šokolado nauda kyla būtent iš kakavos pupelių. Kuo jų daugiau, jos kokybiškesnės ir kuo mažiau iš jų pašalinta (nes į šokoladą dedamos įvairios kakavos formos: trintos pupelės, kakavos sviestas, kakavos milteliai), tuo naudos daugiau. O nauda, visų pirma, susijusi su antioksidantais.

G. Skaraitienės nuotr.

Steviolio glikozidas gana nauja rinkoje medžiaga ir galėtų kilti klausimas, kodėl tai ne patys stevijos lapai. Taip yra dėl to, kad stevija Europoje laikoma netradiciniu augalu, todėl prieš ją legalizuojant ji ištiriama. Steviolio glikozidas buvo ilgai tirtas ir tik neseniai leistas vartoti, o legalių lapelių, deja, dar tenka laukti.
Gali kilti klausimas, kodėl Cavalier šokoladas su stevija toks ypatingas, tarsi kiti gamintojai negali panaudoti šio saldiklio vietoje cukraus. Gali, ir plačiai naudoja. Bet gero šokolado, oi, tikrai ne visiems pavyksta pagaminti. Mes tokio ieškojome parodose ne vienus metus, kol skoniu nustebino belgų kompanija Cavalier.

Beje, „organinis“ lietuviškai reiškia „ekologiškas“. Atskiros organinio maisto kategorijos nėra, bet to nežino ne tik daugelis vartotojų, bet ir specialistų, kurie rašo lietuviškas etiketes. Ir vyrus norėčiau reabilituoti – taip, jie gali ilgai nekreipti dėmesio į sveikus dalykus, bet kai susidomi, būna patys reikliausi klientai.

Prisijungti prie „Mėnesio be cukraus“ galite ir jūs! Daugiau informacijos – Livinn – sveiki produktai Facebook

Užsakymo nr.: PT_71057278

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis