Penki patarimai karjeros siekiančioms moterims

Kartais išties nelengva atsilaikyti prieš socialinį spaudimą ir mums primetamus vaidmenis. Juk žinome, ko tikimasi iš „geros mamos“, „geros draugės“, geros žmonos“.

Prieš dvylika metų pradėjusi dirbti atrankų specialiste, organizacijų psichologė Milda Autukaitė „Swedbank“ banke augo kaip profesionalė ir vadovė. Milda savo patirtimi ir patarimais, karjeros siekiančios moterims, dalijosi moterų lyderystės konferencijoje:

1. Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, niekada aklai nepasikliaukite jokiais patarimais! Labai svarbu ieškoti ir surasti tai, kas yra sava ir kas šiuo momentu tinka Jums. Duodami „patarimus“ dažnai kiti žmonės į juos sudeda savo baimes, lūkesčius ar nerealizuotus troškimus. Tai, kas atrodo tiesa kitiems, nebūtinai yra tiesa Jums. Ir atvirkščiai.

Kartais išties nelengva atsilaikyti prieš socialinį spaudimą ir mums primetamus vaidmenis. Juk žinome, ko tikimasi iš „geros mamos“, „geros draugės“, geros žmonos“. Neretai tenka girdėti šnabždesius ofisų virtuvėlėse apie koleges, kurios nusprendžia po poros mėnesių motinystės atostogų grįžti į darbą. Kokia jinai mama? Arba atvirkščiai – dažnai postringaujame, kodėl ji nusprendė mažiau dirbti! Tiesa turbūt tokia – kad viskas yra galima, kas tinka Jums. Nėra tobulo sprendimo. Yra tik toks, koks Jums geriausiai tinka.

Organizatorių nuotr.

2. Karjerą matykite kaip visumą. Kalbėdami apie karjerą mes dažnai mėgstame „ištraukti“ vieną elementą – profesinę veiklą – ir jį analizuoti atskirai. Tačiau labai svarbu analizuoti visumą. Man sėkmingi profesinėje karjeroje žmonės yra ne tie, kurie tik dirba ir neturi prasmingo laisvalaikio. Ir ne tie, kurie už darbo ribų neturi reikšmingų artimų ryšių. Sėkmingi žmonės yra tie, kurie supranta, kad gyvenimą sudaro skirtingos sritys ir mes laisvi nuspręsti, kokiu gyvenimo etapu kuriai skirsime daugiau laiko ir savo energijos. Prioritetai gali keistis. Metams, porai metų. Galima sulėtinti tempą, o vėliau grįžti su nauja energija. Pastebiu, kad ir organizacijose dažnai mes dar nesame pasiruošę tokį atvirumą ir apsisprendimą priimti. Esame per daug įpratę visada viską „daryti maksimaliai“.

3. Susikurkite palaikantį socialinį tinklą. Nesvarbu, kokiame etape esate - siekiate užsibrėžtų tikslų, ar esate paieškose, ką veikti toliau - kiekvienam mūsų yra labai svarbūs mus supantys žmonės. Žmonės, kurie mums artimi asmeniškai ir profesiškai, kurie gali suteikti grįžtamąjį ryšį, skatina tobulėti, kurie nuoširdžiai mumis domisi ir palaiko, kuomet suklystame ar mums nepasiseka.

Kaip susikurti šį ratą? Galima rasti mentorių, dalyvauti įvairių profesinių grupių ar klubų veiklose. Teko girdėti perfrazuotą posakį, kad už kiekvienos sėkmingos moters stovi kita sėkminga moteris. Nesu tikra, kad palaikantis būtinai turi būti moteris, bet esu tikra, kad kiekvienam iš mūsų svarbu atkreipti dėmesį ir susikurti palaikantį tinklą bet kam, ką bandytumėme įgyvendinti.

Organizatorių nuotr.

4. Mokykitės. Šį patarimą turbūt galima suformuluoti pakankamai kategoriškai. Nuolat nesimokyti tiesiog negalima. Laimei, šiais laikais yra begalės formų, kaip galime mokytis ir ką. Turiu draugą, kuris vadovaujasi mane sužavėjusiu principu. Jis yra užsibrėžęs kiekvienais metais išmokti bent vieną kokį nors naują dalyką. Taip jis pradėjo dainuoti (ir dabar laimi įvairiuose karaokė konkursuose), išmoko plaukti ir pramoko kelias užsienio kalbas. Vienas naujas dalykas per metus reikalauja tam tikros disciplinos, bet tikrai nereiškia kardinalaus savo laiko perorganizavimo. Pastanga įmanoma, o po kelių metų atsigręžus atgal rezultatai gali būti labai džiuginantys. Be to, beveik garantuota taisyklė yra ta, kad kiekvienas naujas įgūdis atveria kitas galimybes apie kurias anksčiau net nemąstėme.

5. Veikite. Šiais laikais labai populiari pasidarė „ savęs ieškojimo“ sąvoka. Ir tikrai, esant kryžkelėje, dažnai nėra paprasta atsakyti į klausimą, ką daryti toliau. Tačiau dažna problema yra ta, kad turėdami baimių ir susidūrę su neapibrėžtumu, tikimės pradžioj „teoriškai sugalvoti“ ir tada jau nerti į naujus vandenis. Tarytum būtų įmanoma sėdint ant sofos pajausti, suprasti, kas man gali labai patikti. Aš tikrai neteigiu, kad nėra reikalinga refleksija, jinai būtina, tačiau šalia svarbu bandyti. Tiktai per patirtį galime suprasti, kas mums patinka, suteikia energijos ir kas sekasi!

***

Daugiau svarbių ir įdomių pranešimų – konferencijoje „Go Forward!“, kuri gegužės 10 dieną vyks nacionaliniame Operos ir baleto teatre.

https://www.goforward.lt/

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis