Skaiva: sulčių kokteiliai – ką su kuo maišyti tinka, o kokių derinių vengti

Šį kartą pradėsiu savo pasakojimą mini atsiprašymu.

Sakoma, kad užsispyrusiai savo nuomonės dažniausiai laikosi arba labai protingi, arba kvailiai. Tai va, dabar jaučiuosi kaip kvailė... Aš apie arbatas. Buvau įsitikinus, kad, na, neskanu arbata be cukraus. Žaliosios aš nemėgstu, o juodoji skani tik su cukrum... Vakar parduotuvėje nepagailėjau keliolikos eurų tikrai gerai juodajai arbatai su vyšniomis. Vyšnias dievinu. Parsinešiau, užplikiau – mmmm, man gėda prisipažinti, bet aš buvau neteisi, kokybiška gera arbata skani ir be cukraus.

Išgėriau kokius du litrus, ryte nubudau užtinusiais paakiais, bet tebūnie jie man bausmė už mano kvailumą. Kartu su juodąja vyšnine arbata nusipirkau pabandyti kažkokios ajurvedinės arbatos juokingu pavadinimu „Moters jėga“. Ši arbata kupina visokių prieskonių, jos atsigėrus burnoje lieka saldus prieskonis, nors cukraus joje tikrai nėra. O ir tonizuoja. Man, kaip retai geriančiai kavą, labai patiko. Taigi, manau, aš įveikiau didžiausią kliūtį šiame projekte – galiu nebedėti cukraus į arbatą! Už tai apdovanojau save puikiu gabaliuku torto. Juokauju, torto nevalgau ir nenoriu.

Dabar lepinu save sultimis. Visada mėgau vaisių sultis, dažniausiai gerdavau jas iš pakelio. Sveikų, be pridėto cukraus, produktų dėžėje radau tris sulčių buteliukus. Vienas iš jų – vyšnių sultys. Jau sakiau, kad mėgstu vyšnias, ar ne? Taigi atsuku ir gerokai gurkšteliu, tikėdamasi įprasto skonio. Krūpteliu. Gerdama vyšnių sultis esu įpratus prie kažkokio cheminio saldumo su vyšnių prieskoniu. O čia – rūgštoka. Gurkšteliu dar kartą ir suprantu, kad jausmas toks, lyg pati tikriausia vyšnia sprogo mano burnoje. Natūralus, tikras vyšnių skonis, fantastika. Sultys dingo per minutę. Eisiu pirkti dar, rimtai, dėžėm… Tas pats buvo ir su ekologiškomis, natūraliomis granatų sultimis. Šiaip aš jų negeriu ir neperku. Bet visai neseniai draugė, kuriai nutiko kažkas su sveikata, atsinešė granatų sulčių, nes jos lyg padeda kažką sureguliuot. Paragavau, karčiai saldu… O paragavau natūralių ir vėl – bum, granatas sprogo mano burnoje. Draugei rekomenduosiu be cukraus, nes cukrus tikrai sveikatai nepadės.

Tada atėjo eilė degustuoti ekologiškas daržovių sultis. Tenka prisipažinti, kad aš tokių negėriau. Na, esu gėrus, kaip visi, pomidorų sultis, dar burokėlių su obuoliais ir morkų. Gautam butely slėpėsi salierai, rauginti kopūstai, agurkai, burokėliai, pomidorai ir dar kažin kas. Ragauju, skanu ir laaabai sotu. Jaučiuos pavalgius, o ne atsigėrus, puiki alternatyva užkandžiui.

Kai man, prasidėjus šiam projektui, paaiškino, kad natūralų cukrų, t. y., tą, kuris yra vaisiuose ar daržovėse, aš galiu vartoti – apsidžiaugiau. Neseniai namuose atsirado lėtaeigė sulčiaspaudė, tai rytais dabar dažnai save lepinu šviežiomis greipfrutų, apelsinų, kivių ar meliono bei ananaso sultimis. Aišku, pasidžiaugiau savo sveikais sulčių kokteiliais Facebooke. Na ir prasidėjo... Milijonai patarimų – spaustus burokėlius gerk iškart, spaustus burokėlius gerk tik kitą dieną, nemaišyk skirtingų vaisių – nusinuodysi, negerk sulčių – būsi stora, negerk sulčių – būsi labai plona ir t. t. Sutrikau. Tada susikaupiau ir pasigooglinau. Viskas ok su tom sultim! Tiesa, reikia žinoti, ką su kuo maišyti ir kaip gerti. Dabar mano namuose visada yra šviežių vaisių ir daržovių, o sultys dažnai atstoja ne tik limonadus, bet ir kokį saldainį, kurio staiga susinervinus užsigeidžiu. Ryt bandysiu pati spausti pomidorus su bazilikais, dar žinau, kad sumaišius su kokosų pienu ir pašildžius išeina puiki ir gardi sriuba, reikės pabandyti. O jūs, laikydamiesi „Mėnesio be cukraus su Livinn“ programos, ar vengiat vaisių?
Iki

Skaiva

Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė: O taip, „Rabenhorst“ sultys įspūdingos. Bet jos tokios ne tik dėl to, kad ekologiškos ir gamintos ne iš koncentrato. Rinktinė žaliava, tausojanti pasterizacija, meistriški deriniai, 200 metų patirtis. Lietuvos ir visos Europos rinkoje daug tiesiog ekologiškų sulčių, kurios be cheminių teršalų, bet skonis neišsiskiriantis.

Beje, deriniai svarbu. Ypač daržovių sultims. Burokėliai, salierai, kopūstai veikia stipriai, reikia mokėti juos seikėti. O iš pomidorų aš šiuo metų laiku sulčių nespausčiau. Geriau rugpjūtį.
Daržovių sultys tikrai tinka vietoj sriubos. Bet vaisių sultys, ypač saldžių, yra smulkus užkandis ar desertas. Geriant daug sulčių svoris gali padidėti. Bet, kaip rašo Skaiva, tokių sulčių kaip Rabenhorst daug ir nesinori, nes jos sočios.

Prisijungti prie „Mėnesio be cukraus“ galite ir jūs! Daugiau informacijos – Livinn – sveiki produktai Facebook

Užsakymo nr.: PT_71015938

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis