Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai

Niekam ne paslaptis, jog paauglių savižudybės – opi ir skaudi problema Lietuvoje. Gąsdinantys skaičiai kiekvienais metais vis auga, o šia tema kalbėti iki šiol baisu. Vieni tai vadina nuodėme, kiti – psichikos sutrikimu. Tačiau kokios tikrosios šio poelgio priežastys?
Linas Slušnys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jas įvardino vaikų psichiatras Linas Slušnys ir naują spektaklį „Ačiū“, pagal J. Asher „13 priežasčių kodėl” knygą, pastatyti besiruošianti režisierė ir aktorė Indrė Pivoraitė.

„Jeigu mes apie problemą kalbame viešai, apie tai diskutuojame, neretai pamatome ir nustembame, jog ši yra ne vienalytė – savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai. Tai gali erzinti, tam galima prieštarauti, tačiau tokiu būdu atrandami nauji problemos sprendimo būdai.

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai
© Iš teatro studijos archyvo

Juk savižudybės esmės kartais taip ir nesužinome. Didelę įtaką jaunimui daro suaugusieji, kurie nepagalvodami žlugdo jauno žmogaus savivertę. Taip pat savižudybių kiekį didina patyčios. Atkreipkite dėmesį, jog kasmet Lietuvoje nusižudo apie trisdešimt-penkiasdešimt jaunų žmonių. Bandymų žudytis – dešimt kartų daugiau. Apie tai galvojusių – šimtai ar net tūkstančiai. Manau, svarbiausia mokėti įteikti įrankius, kuriais sunkiomis akimirkomis jauni žmonės galėtų ir mokėtų naudotis. Be to, žinotų, jog kreiptis pagalbos nėra gėda”, - dėstė L. Slušnys.

Pasak idėjos autorės, spektaklis – puiki opcija, gebanti sudominti jaunimą. Jie ne tik supažindinami su jautria tema, tačiau yra kviečiami tapti prasmingo projekto dalimi.

Indrė Pivoraitė
Indrė Pivoraitė
© Klubas.lt (M.Jurkutės nuotr.)

„Spektaklis kalba apie nesunaikinamą patyčių liūną, į kurį klimpsta vis daugiau vidinės tvirtybės stokojančių jaunų žmonių. Jis apie santykių spragas, neretai privedančias prie savižudybių. Spektaklio veikėjai analizuos save, aplinką, poelgius ir jų pasekmes, ieškos patyčių ir savižudybių prevencijos būdų.

Tikiu, jog tokia meno forma apie savižudybes kalbėti lengviau. Jautrūs faktai bus analizuojami jaunimui suprantama, įtraukiančia kalba. Be to, merginos ir vaikinai nuo trylikos iki aštuoniolikos metų amžiaus yra kviečiami prisidėti prie spektaklio įgyvendinimo – rengiama aktorių atranka. Tad, visi, kurie neabejingi teatrui bei jaučia norą išmokti vaidybos paslapčių, yra laukiami. Kviečiu su manimi susisiekti asmeniškai. Studijos INSITI puslapyje rasite, kaip tai padaryti ”, - teigė I. Pivoraitė.

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai
© Iš teatro studijos archyvo

„Kreiptis pagalbos” – tokį tikslą įvardijo režisierė. Jos teigimu problemos bei potencialūs sprendimo būdai spektaklyje bus išanalizuoti ir suprasti.

„Žinau, kad kalbėdami apie tai garsiai sulauksime palaikymo. Ši tema – ypač aktuali. Jei taip manote ir Jūs, kviečiu prisidėti. O labiausiai kviečiu save išbandyti neabejingą jaunimą. Kartu galėsime nuveikti daugiau", - pokalbį baigė iniciatorė.

Atranka į spektaklį jau prasidėjo. Užsiregistruoti galite el. paštu: info@insiti.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Kiek kiaušinių vaikams rekomenduojama suvalgyti per dieną?

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų derinio, kuris stiprina imunitetą ir skatina augimą. Todėl kiaušiniai ypač naudingi vaikystėje ir paauglystėje.

Mitybos specialistė: ir neturint laiko vaikus galima maitinti sveikai

Ne draudimais, ne kritika, ne prievarta ar pagrūmojimu „reikia valgyti sveikai“, o tik sudarydami tinkamas sąlygas, būdami pavyzdžiu ir mokydami vaikus pasieksime, kad jie valgytų sveikiau.

Prie meduolių marginimo prisideda žvaigždės, sporto ir pramogų pasaulio atstovai

Garsenybės kviečia kartu švęsti Spalvoto meduolio dieną.

Kodėl vaikai jau pirmoje ar antroje klasėje praranda susidomėjimą mokymųsi

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Lietuvos vaikams – ekologiški papuošalai iš natūralaus Baltijos gintaro (1)

Papuošalų kūrėja Julija Paulauskienė sako, kad sukūrė kolekciją mažiesiems pasaulio gyventojams. Pasak autorės, šie natūralūs, ekologiški aksesuarai atlieka ne tik puošmenos funkciją, bet yra naudingi ir mažylių sveikatai.

Kalėdinis projektas kviečia vaikams dovanoti emocijas

Pristatytas kalėdinis projektas „Tikėjotės daugiau?“, kuriuo verslininkus kviečiama dovanoti ne daiktus, o emocijas.

Dietologė E. Gavelienė: šis patiekalas reikalingas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems (1)

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.

Vaikų gastroenterologas: šios ligos atvejų padaugėjo 50 kartų!

Per pastaruosius metus ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų tarpe ženkliai išaugo gastroezofaginio refliukso ligos atvejų.

Nuo kitų metų – nemokami skiepai nuo rotavirusinės infekcijos

Naujovė vaikų skiepų kalendoriuje – skiepai nuo rotavirusinės infekcijos.

Modelių pasaulis iš tėvų perspektyvos: visiškai pasitikėti turi ne tik vaiku, bet ir agentūra (1)

Dvyliktokei Julijai Petrauskaitei (17), kaip ir jos šeimai, mados pasaulis buvo labai tolimas, miglotas ir kupinas nežinomybės. Vis dėlto, giliai širdyje puikius genus turinčiai merginai kirbėjo noras išbandyti savo jėgas prieš fotoobjektyvą. „Juk neturėjau, ko prarasti. Tik linksmai praleisti dieną ir gauti profesionalių patarimų“, – pirmą susitikimą su „Image Group“ agentūra šypsodamasi prisimena Julija.