Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai

Niekam ne paslaptis, jog paauglių savižudybės – opi ir skaudi problema Lietuvoje. Gąsdinantys skaičiai kiekvienais metais vis auga, o šia tema kalbėti iki šiol baisu. Vieni tai vadina nuodėme, kiti – psichikos sutrikimu. Tačiau kokios tikrosios šio poelgio priežastys?
Linas Slušnys
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jas įvardino vaikų psichiatras Linas Slušnys ir naują spektaklį „Ačiū“, pagal J. Asher „13 priežasčių kodėl” knygą, pastatyti besiruošianti režisierė ir aktorė Indrė Pivoraitė.

„Jeigu mes apie problemą kalbame viešai, apie tai diskutuojame, neretai pamatome ir nustembame, jog ši yra ne vienalytė – savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai. Tai gali erzinti, tam galima prieštarauti, tačiau tokiu būdu atrandami nauji problemos sprendimo būdai.

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai
© Iš teatro studijos archyvo

Juk savižudybės esmės kartais taip ir nesužinome. Didelę įtaką jaunimui daro suaugusieji, kurie nepagalvodami žlugdo jauno žmogaus savivertę. Taip pat savižudybių kiekį didina patyčios. Atkreipkite dėmesį, jog kasmet Lietuvoje nusižudo apie trisdešimt-penkiasdešimt jaunų žmonių. Bandymų žudytis – dešimt kartų daugiau. Apie tai galvojusių – šimtai ar net tūkstančiai. Manau, svarbiausia mokėti įteikti įrankius, kuriais sunkiomis akimirkomis jauni žmonės galėtų ir mokėtų naudotis. Be to, žinotų, jog kreiptis pagalbos nėra gėda”, - dėstė L. Slušnys.

Pasak idėjos autorės, spektaklis – puiki opcija, gebanti sudominti jaunimą. Jie ne tik supažindinami su jautria tema, tačiau yra kviečiami tapti prasmingo projekto dalimi.

Indrė Pivoraitė
Indrė Pivoraitė
© Klubas.lt (M.Jurkutės nuotr.)

„Spektaklis kalba apie nesunaikinamą patyčių liūną, į kurį klimpsta vis daugiau vidinės tvirtybės stokojančių jaunų žmonių. Jis apie santykių spragas, neretai privedančias prie savižudybių. Spektaklio veikėjai analizuos save, aplinką, poelgius ir jų pasekmes, ieškos patyčių ir savižudybių prevencijos būdų.

Tikiu, jog tokia meno forma apie savižudybes kalbėti lengviau. Jautrūs faktai bus analizuojami jaunimui suprantama, įtraukiančia kalba. Be to, merginos ir vaikinai nuo trylikos iki aštuoniolikos metų amžiaus yra kviečiami prisidėti prie spektaklio įgyvendinimo – rengiama aktorių atranka. Tad, visi, kurie neabejingi teatrui bei jaučia norą išmokti vaidybos paslapčių, yra laukiami. Kviečiu su manimi susisiekti asmeniškai. Studijos INSITI puslapyje rasite, kaip tai padaryti ”, - teigė I. Pivoraitė.

Vaikų psichiatras L. Slušnys: savižudybę ir jos priežastis kiekvienas žmogus mato skirtingai
© Iš teatro studijos archyvo

„Kreiptis pagalbos” – tokį tikslą įvardijo režisierė. Jos teigimu problemos bei potencialūs sprendimo būdai spektaklyje bus išanalizuoti ir suprasti.

„Žinau, kad kalbėdami apie tai garsiai sulauksime palaikymo. Ši tema – ypač aktuali. Jei taip manote ir Jūs, kviečiu prisidėti. O labiausiai kviečiu save išbandyti neabejingą jaunimą. Kartu galėsime nuveikti daugiau", - pokalbį baigė iniciatorė.

Atranka į spektaklį jau prasidėjo. Užsiregistruoti galite el. paštu: info@insiti.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Žinia neturintiems kur dėti vaikų: nemokamų stovyklų yra, tik reikia paieškoti

Dirbantiems ir neturintiems kur dėti vaikų - galvos skausmas, kuo juos užimti vasaros mėnesiais. Kaip skelbė ELTA, mokamų stovyklų pasiūla didžiulė, tačiau jų kainos siekia iki 500 eurų vaikui už savaitę, o pradinukai, kurių nepatariama ilgam palikti vienų, vasarą atostogauja 12 savaičių.

Kaip turėtume reaguoti į nevaldomą vaikų pyktį?

Kaip pasikeistų jūsų šeimos gyvenimas, jeigu vaikai, būtų valdomi ne negatyvaus, o pozityvaus proto, išmoktų ne priešiškai, o palankiai reaguoti į kasdienes situacijas: ginčus su broliais ir seserimis, prašymus išjungti elektroninius prietaisus ir klausyti, raginimus ruošti namų darbus, vakarinius konfliktus rengiantis eiti miegoti?

Žaidimas, kuris padės vaikams išvengti seksualinės prievartos

Įvairaus amžiaus vaikai atostogaudami stovyklose, pas giminaičius, senelius ar draugus, neretai atsiduria situacijose, kai kyla grėsmė tapti seksualinės prievartos aukomis arba yra seksualiai išnaudojami. Kaip tėvams ir mokytojams pasikalbėti su vaikais, kad jie atpažintų pavojingas situacijas tiek internete, tiek realiame pasaulyje?

Psichologė: kaip vaiko neužslopinti, kad augtų pasitikintis savimi ir kitais

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Kaip per egzaminų sesiją įveikti stresą ir nepalūžti?

Kelis mėnesius truksiantis brandos egzaminų maratonas jau prasidėjo. Daugeliui abiturientų jis kelia didesnį ar mažesnį stresą. Nevaldomas jis gali sumenkinti mokymosi produktyvumą, o ypatingai rimtais atvejais netgi sukelti ir pakankamai rimtų sveikatos sutrikimų.

Kaip padėti vaikui atskleisti jo gabumus

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja. Deja, psichologės Miglės Motiejūnaitės teigimu, per didelis technologijų naudojimas neigiamai veikia vaiko gebėjimą sutelkti dėmesį, be to – daug laiko praleidžiantis vienas jis vėliau susiduria su sunkumais tvarkydamasis socialinėse situacijose.

Lietuvos mamos: gimdyti renkasi vėliau ir vis dažniau - ne santuokoje

Kiekviena mama - nepakartojama, bet prieš Motinos dieną ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

5 vunderkindų mama Foreli pataria, kaip užauginti talentingus bei gabius vaikus

Foreli Blinstrubaitė-Kramarik – ypatinga moteris! Lietuvių kilmės autorė, lektorė, ugdymo specialistė bei kompozitorė jaunystėje išvyko į JAV, ten sukūrė šeimą ir kartu su vyru susilaukė penkių vaikų. Visi penki Foreli vaikai pasižymi ypač puikiai išreikštais talentais įvairiose meno, mokslo ir kultūros srityse.

Jūsų vaikas alergiškas? Nedrauskite jam purvinomis rankomis ragauti maisto (6)

Tėvai, auginantys alergišką ar astma sergantį vaiką, privalo ne tik tinkamai prižiūrėti namus, atsakingai rinkti maistą, bet ir išmokyti aplinkinius, ką daryti ištikus priepuoliui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, reikia leisti vaikui ir išsitepti, ir purvinomis rankomis paragauti kokio maisto.

„Tėvų linijoje“ specialistai padeda nusiraminti ir surasti konkrečiai situacijai geriausią sprendimą

Daugiau nei pusmetį veikianti - „Tėvų linija“ - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais. Paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12, su Paramos vaikams centro psichologais galima konsultuotis dėl įvairių problemų, kylančių visais vaikų amžiaus tarpsniais.