Lietuvos mamos: gimdyti renkasi vėliau ir vis dažniau - ne santuokoje

Kiekviena mama - nepakartojama, bet prieš Motinos dieną ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Statistikos departamento duomenimis, jauniausia Lietuvoje gimdžiusi mama buvo 12 metų, vyriausia - kiek vyresnė nei 50 metų.

Bene didžiausias pokytis, kurį mini demografai, kad Lietuvos moterys vis dažniau gimdyti renkasi vėliau. Kaip rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys, pirmą kartą gimdančių moterų amžius kasmet didėja. 1996 metais vidutinis pirmą kartą gimdančių moterų amžius buvo 23 metai, tuo tarpu 2016 metais - 29,7, prognozuojamas šiemet - apie 30 metų.

Kita akivaizdi tendencija, kad vis daugiau vaikų gimsta nesusituokusiems tėvams. Prieš keliasdešimt ar keliolika metų dominavo labai jaunos ne santuokoje pagimdžiusios moterys, tuo tarpu pastarųjų metų duomenys leidžia daryti išvadą, kad gimdyti ne santuokoje dažnai yra sąmoningas sprendimas, kurį renkasi ir vidutinio bei vyresnio amžiaus moterys.

Statistikos departamento duomenimis, 2016 m. santuokos neįregistravusiems tėvams gimė 8,4 tūkst. kūdikių, tai 27,4 proc. visų gyvų gimusių kūdikių.

Dauguma santuokos neįregistravusiems tėvams gimusių kūdikių įregistruojami pagal abiejų tėvų pareiškimą. 2015 metais abu tėvai įregistravo 83,6 proc. ne santuokoje gimusių kūdikių, 2015 metais abiejų tėvų įregistruotų kūdikių buvo 84,9 proc.

Nepilnamečių gimdymai Lietuvoje - ne vienetiniai. 2016 metais jaunesnės nei 16 metų amžiaus moksleivės pagimdė 35 vaikus, šešiolikmetės - 67 vaikus, 17-metės - 186 vaikus, vos sulaukusios pilnametystės - 298 vaikus. Vyresnės nei 45 metų moterys pagimdė 37 vaikus.

Vienišų mamų skurdo rizika Lietuvoje išlieka viena didžiausių šalyje.

Pagal amžiaus grupes daugiausia ne santuokoje gimdžiusių mamų 2016 m. buvo 25-29 metų grupėje. Šio amžiaus moterys ne santuokoje pagimdė 2477 vaikus.

16-19 metų amžiaus mamos 2016 metais ne santuokoje susilaukė 743 vaikų, 20-24 metų amžiaus - 2141 vaiką, 30-34 metų amžiaus - 1757 vaikus, 35-39 metų amžiaus - 698 vaikus. 40-44 metų amžiaus mamos pagimdė 250 vaikų, vyresnės nei 45 metų amžiaus moterys - 8 vaikus.

Iš viso 2018 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 504 126 vaikai iki 18 metų. Vidutiniškai viena moteris pagimdė 1,7 vaiko.

Paskutinio Lietuvos gyventojų surašymo metu šalyje gyveno 36 tūkst. 210 motinų, pagimdžiusių ir išauginusių 5 ir daugiau vaikų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikas

Žinia neturintiems kur dėti vaikų: nemokamų stovyklų yra, tik reikia paieškoti

Dirbantiems ir neturintiems kur dėti vaikų - galvos skausmas, kuo juos užimti vasaros mėnesiais. Kaip skelbė ELTA, mokamų stovyklų pasiūla didžiulė, tačiau jų kainos siekia iki 500 eurų vaikui už savaitę, o pradinukai, kurių nepatariama ilgam palikti vienų, vasarą atostogauja 12 savaičių.

Kaip turėtume reaguoti į nevaldomą vaikų pyktį?

Kaip pasikeistų jūsų šeimos gyvenimas, jeigu vaikai, būtų valdomi ne negatyvaus, o pozityvaus proto, išmoktų ne priešiškai, o palankiai reaguoti į kasdienes situacijas: ginčus su broliais ir seserimis, prašymus išjungti elektroninius prietaisus ir klausyti, raginimus ruošti namų darbus, vakarinius konfliktus rengiantis eiti miegoti?

Žaidimas, kuris padės vaikams išvengti seksualinės prievartos

Įvairaus amžiaus vaikai atostogaudami stovyklose, pas giminaičius, senelius ar draugus, neretai atsiduria situacijose, kai kyla grėsmė tapti seksualinės prievartos aukomis arba yra seksualiai išnaudojami. Kaip tėvams ir mokytojams pasikalbėti su vaikais, kad jie atpažintų pavojingas situacijas tiek internete, tiek realiame pasaulyje?

Psichologė: kaip vaiko neužslopinti, kad augtų pasitikintis savimi ir kitais

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Kaip per egzaminų sesiją įveikti stresą ir nepalūžti?

Kelis mėnesius truksiantis brandos egzaminų maratonas jau prasidėjo. Daugeliui abiturientų jis kelia didesnį ar mažesnį stresą. Nevaldomas jis gali sumenkinti mokymosi produktyvumą, o ypatingai rimtais atvejais netgi sukelti ir pakankamai rimtų sveikatos sutrikimų.

Kaip padėti vaikui atskleisti jo gabumus

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja. Deja, psichologės Miglės Motiejūnaitės teigimu, per didelis technologijų naudojimas neigiamai veikia vaiko gebėjimą sutelkti dėmesį, be to – daug laiko praleidžiantis vienas jis vėliau susiduria su sunkumais tvarkydamasis socialinėse situacijose.

Lietuvos mamos: gimdyti renkasi vėliau ir vis dažniau - ne santuokoje

Kiekviena mama - nepakartojama, bet prieš Motinos dieną ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

5 vunderkindų mama Foreli pataria, kaip užauginti talentingus bei gabius vaikus

Foreli Blinstrubaitė-Kramarik – ypatinga moteris! Lietuvių kilmės autorė, lektorė, ugdymo specialistė bei kompozitorė jaunystėje išvyko į JAV, ten sukūrė šeimą ir kartu su vyru susilaukė penkių vaikų. Visi penki Foreli vaikai pasižymi ypač puikiai išreikštais talentais įvairiose meno, mokslo ir kultūros srityse.

Jūsų vaikas alergiškas? Nedrauskite jam purvinomis rankomis ragauti maisto (6)

Tėvai, auginantys alergišką ar astma sergantį vaiką, privalo ne tik tinkamai prižiūrėti namus, atsakingai rinkti maistą, bet ir išmokyti aplinkinius, ką daryti ištikus priepuoliui, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Be to, priduria jis, reikia leisti vaikui ir išsitepti, ir purvinomis rankomis paragauti kokio maisto.

„Tėvų linijoje“ specialistai padeda nusiraminti ir surasti konkrečiai situacijai geriausią sprendimą

Daugiau nei pusmetį veikianti - „Tėvų linija“ - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais. Paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12, su Paramos vaikams centro psichologais galima konsultuotis dėl įvairių problemų, kylančių visais vaikų amžiaus tarpsniais.