Ką apie insultą ir infarktą sakė garsi gydytoja Filomena Taunytė

 (68)
"Prisipažinkime, kad nemokame šių ligų gydyti. Prisipažinkime, kad mes, gydytojai, nedirbame reikiamo profilaktinio darbo, neaiškiname žmonėms, kokie reiškiniai pranašauja gresiantį insultą ar infarktą", - yra sakiusi garsi gydytoja Filomena Taunytė.
Filomena Taunytė
© DELFI / Audrius Solominas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Leidyklos "Tyto alba" išleistoje knygoje "Daktarės Filomenos Taunytės priimamasis" gydytoja rašė, jog insultas, žlugdantis žmogaus asmenybę ir jo galimybę dirbti fizinį ir protinį darbą, ištinka dėl smegenų kraujotakos sutrikimo. Jums pateikiame ištrauką iš knygos apie tai, kas sukelia insultą bei infarktą, ir kokiomis priemonėmis galime išvengti šių ligų:

"Išeminis insultas – kai smegenis maitinanti kraujagyslė susiaurėja, atsiranda spazmų, dėl to sutrinka smegenų mityba. Gydant ar skubiai suteikus pagalbą pavojus gali praeiti, bet tai rimtas signalas, kad pasikartojęs priepuolis bus gerokai pavojingesnis.

Hemoraginis insultas – kraujo išsiliejimas į smegenis – pavojingesnis. Išsiliejęs kraujas sunaikina dalį smegenų, prarandama kalba, ištinka rankos ir kojos paralyžius – žmogus tampa visiškai neįgalus.

Priežastys. Pirmiausia – amžius ir polinkis. Jeigu nuo insulto mirė mūsų tėvai ar giminės, insultas, infarktas ir kitos kraujotakos ligos mums gresia dažniau nei tokio paveldimo polinkio neturintiems. Paveldėjimas lemia trisdešimt procentų mūsų sveikatos.

Antra insulto priežastis – gyvenimo būdas, lemiantis dar trisdešimt procentų sveikatos. Nejudrumas, prabanga, kai duona neužsidirbama savo prakaitu, persivalgymas ir persigėrimas ir kitokios nuodėmės, ypač paleistuvavimas, kai garbaus amžiaus vyriškis linksminasi su prisileidžiančia mergele, gali pagreitinti ligos atsiradimą. Nors prieš tai turėjo būti tam tikrų ligą pranašaujančių reiškinių.

Insultas ištinka ir padoriausius, sunkiai dirbančius, ne tik persivalgančius ar persigeriančius žmones. Liga kasmet jaunėja ir pasodina į neįgaliojo kėdę net keturiasdešimtmečius, nors dažniausiai tai pagyvenusių žmonių liga.

Būdami sveiki, jie neįvertina amžiaus pakitimų, nekreipia dėmesio į kartais užeinantį galvos svaigimą, padidėjusį kraujospūdį, sutirštėjusį kraują.

Neteisinga, kad Mosėdžio gydytoją, Akmenų muziejaus kūrėją, ištiko insultas. Panagrinėkime priežastis: be abejo, neatsižvelgta į savo amžių. Peržengus septyniasdešimtmetį, organizme vykstant sklerotiniams pakitimams, tirštėjant kraujui, savijauta lieka beveik nepakitusi.

Sunkiai dirbant smarkiai prakaituojama, todėl organizmas netenka daug vandens, jo nepapildoma. Sunkiai keliant veidas parausta, pradeda tvinkčioti smilkiniai, sukasi galva, šiek tiek sutrinka pusiausvyra, bet viskas praeina, ir žmogus nebekreipia dėmesio į savo negalavimus, nieko nesako artimiesiems, kol vieną dieną ištinka beveik nebepataisoma nelaimė.

Be to, gydytojas visą gyvenimą dirbo vienplaukis, o tai saulėtomis dienomis pavojinga ne tik vyresniems, bet ir jauniems žmonėms. Jis, kaip bemaž visi gydytojai, nesirūpino pasitikrinti kraujospūdžio. Sunkiai fiziškai dirbdamas ir prakaituodamas nepakankamai gėrė vandens, kol vieną dieną įvyko nelaimė, kurią dar ne tuoj pastebėjo artimieji.

Insultas neištinka visiškai sveiko žmogaus. Prieš tai visuomet būna šiokių tokių ligą pranašaujančių reiškinių: ima svaigti galva, ūžia ausyse, sutrinka pusiausvyra.

Ligos pranašai užeina ir praeina, nepriversdami žmogaus susirūpinti sveikata. Kartais jis pats nepastebi patyręs keletą mažų insultų. Artimieji pastebi tik motinos ar tėvo kvailėjimą, bet viską suverčia sklerozei ar senatvei.

Reikia tuoj pat kreiptis pagalbos į gydytojus, jeigu staiga nebematote viena akimi, nusilpo ar tapo nejautri ranka, koja, viena veido pusė, sutriko kalba, koordinacija, atsirado didelis galvos skausmas, apsisuko galva, nualpote. Nereikia visų šių simptomų, užtenka vieno ar kelių.

Nelaimę pranašauja mieguistumas, pykinimas ir ypač – vėmimas. Jeigu šie reiškiniai praeina, – tai vadinama praeinančiais smegenų išemijos priepuoliais, – vis tiek džiaugtis nėra ko. Jie praneša apie gresiantį pavojų ir liepia kuo greičiau ieškoti pagalbos.

Ištikus insultui, gydymas sunkus ir žmogus lieka neįgalus. Liūdna, nes prarandami darbingi ir labai reikalingi žmonės, ypač gydytojai, sukaupę didelę patirtį ir išmintį. Jiems (kad ir kokie skeptikai būtų) drįstu rekomenduoti ištikus insultui tuoj pat pasinaudoti senu, amžių patikrintu būdu ir keletą kartų dėti dėles – tai nekliudo reikalingam medikamentiniam gydymui. Jeigu jie nenori taip gydyti kitų, tegul tuo pasinaudoja bent patys, nes dėlių negali pakeisti net patys geriausi vaistai.

Kraujotakos ligų profilaktikai tiek oficialiosiosios, tiek alternatyviosios medicinos patarimai dėl mitybos vienodi: mažinti kraujospūdį vegetariniu maistu (vaisiais ir daržovėmis), mesti kūno svorį, jeigu jis per didelis. Vyresnio amžiaus žmonėms vengti sunkaus fizinio darbo, didinančio spaudimą smegenų kraujagyslėse, gerti daugiau vandens.

Liesumas, tiesą sakant, nuo insulto ar infarkto taip pat neišgelbėja. Liesų žmonių kraujagyslės senstant ir dėl liesumo išsirango, todėl jose lengviau susidaryti krešuliams (trombams). Storulių kraujagysles suplonina ir ištempia lašiniai, dėl to jos susiaurėja ir sulėtėja kraujotaka.

Be to, vyresnio amžiaus žmonės pamėgsta vaistus (tai skausmui slopinti, tai nuo nemigos). Tokie vaistai taip pat lėtina kraujo apytaką, juos vartoti galima tik pasitarus su protingu gydytoju. Sklerozės pažeistose kraujagyslėse kraujo tėkmė lėtesnė, jos gali plyšti sunkiai dirbant, gerai valgant, o kartais ir be priežasties.

Infarkto ir insulto profilaktikai, esant tirštam kraujui ar padidėjus kraujospūdžiui, kasdien skiriamas aspirinas. Deja, ne visi gali jį vartoti. Kai kuriems aspirinas sukelia skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opas.

Ištiktą insulto žmogų gydyti sunku. Liga beveik visuomet paveikia žmogaus asmenybę, sumenksta arba visai sunyksta jo darbingumas.

Infarktas

Liga reiškiasi stipriu skausmu širdies plote, pereinančiu į kairę ranką ir petį. Gali būti ir nebūdingų tai ligai skausmų. Pavyzdžiui, vienam mirusiam nuo infarkto gydytojui labai skaudėjo pilvą. Skausmas kartais praeina nuo nitroglicerino tabletės, tačiau tai rimtas signalas. Ištikus infarktui ar insultui, būtina kviesti greitąją pagalbą ir prašytis į ligoninę.

Dirbantys kolegos pašnibždėjo, neva valdžia yra davusi nerašytą įsakymą, praėjus parai po to, kai ištiko infarktas, į ligoninę nebeguldyti, bet gydyti namie, todėl greitąją reikia kviesti bematant. Koks tyrimas ir gydymas namie, ypač pensininko, daugelis jau žino.

Izraelyje, protingų žydų gyvenamoje šalyje, branginamas kiekvienas gyventojas. Skaičiau, ten insulto ir infarkto profilaktikai visiems sulaukusiems penkiasdešimt penkerių ar šešiasdešimt metų rekomenduojama keturis kartus per metus (kas tris mėnesius) dėti dėles. Jos skystina kraują, tirpina mažus krešulius ir mažina kraujospūdį. Jų poveikis trunka tris ar net šešis mėnesius. Dėlių nesugebėjo pakeisti jokie geriausi ir brangiausi vaistai.

Vyresnio amžiaus net jokių skundų neturinčiam žmogui naudinga vakarais suvalgyti porą skiltelių česnako su duona ir sviestu. Tokį sumuštinį užgėrus stikline pieno su medumi, nebesklis aplinkiniams nemalonus kvapas arba jis labai susilpnės.

Kvapas išnyks ir pakramčius petražolės ar kitos kvepiančios žolelės. Būtina gerti pakankamai paprasto vandens".

Daugiau knygų apie sveikatą rasite čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Daugiau nei pusė besilaukiančiųjų žaloja būsimų kūdikių sveikatą

„Gimdymo namuose atlikto tyrimo duomenys pribloškiantys, - teigė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas, genetikas prof. Algimantas Utkus.

Patirtis iš pirmų lūpų: su vėžiu galima kovoti ir maistu

Kai 2013 metais Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktoriui Virginijui Šauliui lyg perkūnas iš giedro dangaus trenkė žinia, kad jam ketvirtos stadijos vėžys, medikai prognozavo, kad jo gyvenimo styga nutrūks po aštuonių mėnesių.

5 pratimai toms, kas nori padailinti kūno formas

Termometro stulpelis vis dažniau pakyla virš nulio, o retkarčiais išlendanti saulė nedrąsiai primena – pavasaris ateis. Gamta po truputį bunda, o jus vis dar kamuoja žiemos tingulys? Išbandykite šį 5 sporto pratimų komplektą – pažadame, tikrąjį pavasarį pasitiksite žvalūs, energingi ir džiaugsitės padailėjusiomis kūno formomis!

Šeimos gydytoja: vitamino D stoka atsiliepia ne tik kaulų sveikatai, bet ir kraujospūdžio kontrolei

Vitamino D trūkumas pastaraisiais metais panašėja į pasaulinę epidemiją. Lietuva ne išimtis – mūsų šalyje jo nepakanka daugumai gyventojų, teigiama, kad net 85 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių patiria šio vitamino deficitą.

Mitybos specialistė: štai ką reikia daryti, norint numesti svorio

Ką darome, kai norime numesti svorio? Griebiamės dietų – badaujame, vartojame tik vienos rūšies produktus, geriame liekninamąsias arbatas, valgome liesus produktus. Tačiau, deja, rezultatai dažnai nedžiugina.

Gydomosios mitybos specialistė: tik maža dalis žmonių gali valgyti viską, ką nori, ir nesulaukti pasekmių (1)

Homeopatė, mitybos terapeutė Deimantė Rapalytė sako, kad tinkama mityba gali ne tik suteikti daugiau energijos, padailinti mūsų išvaizdą, bet ir išgydyti nuo kai kurių ligų.

Garsūs žmonės ir svoris – sugebėjo atsikratyti net 47 klogramų

Žinomų žmonių kilogramai – sveikos gyvensenos specialistė atsikratė 40, kylanti atlikėja – 47 kilogramų.

Pietų laikas: kaip nereikia valgyti

Ką Jūs paprastai darote, kai pradedate pusryčiauti, pietauti ar vakarieniauti? Žiūrite mėgstamiausi serialą, susirašinėjate su draugais, skaitote naujienas išmaniajame telefone, skaitote knygą ar žurnalą? Visi šie paprasti veiksmai valgio metu gali sukelti gana nemalonių pasekmių.

Vyras pasiryžo operacijai ir tai išsaugojo gerus santykius šeimoje

Atrodytų, kad knarkimas – visai nedidelė problema, tačiau ji vos neišskyrė laimingos Norvegijoje gyvenančios lietuvių poros.

75 proc. retų ligų prasideda vaikystėje, kai kurioms nustatyti prireikia 5-30 metų (1)

Reta liga gali likti nediagnozuota, jei pacientas nebus nusiųstas pas reikiamus specialistus.