Ar medikai turėtų padėti gimdančioms namuose?

Ar medikai turėtų padėti gimdančioms namuose?%
Gimdymas namuose. Nuotrauka „iStockphoto"
Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Lietuvoje vis daugiau nėščiųjų renkasi gimdymą namuose. Diskusijos apie tai, ar tai saugu, neišvengiamai susijusios ir su tuo, ar turėtų profesionalūs gydytojai padėti taip gimdančioms moterims.

Atsakymas galėtų būti paprastas – be abejo. Juk Hipokrato priesaika įpareigoja gydytojus teikti pagalbą visiems, kam ji reikalinga. Tačiau ne viskas taip paprasta. Šiuo metu Lietuvoje akušeriams ir gydytojams ginekologams teisės aktai neleidžia teikti pagalbos gimdyvėms namuose.

Prieraišiosios tėvystės centras, palaikantis gimdymo ne stacionare idėją, propaguojantis natūralų gimdymą ir gimimą, išplatino pranešimą apie Hagoje vykusią konferenciją „Su gimdymu susijusios žmogaus teisės“, į kurią buvo susirinkę beveik 300 teisininkų, akušerių ir kitų specialistų iš įvairių pasaulio šalių. Šiame tarptautiniame renginyje dalyvavusi Lietuvos atstovė teisininkė Elena Kosaitė-Čypienė sako, kad jeigu Lietuvoje nebus sudaromos sąlygos saugiai gimdyti namuose ir natūralaus gimdymo centruose, mūsų šalies, ko gero, laukia ieškiniai Europos žmogaus teisių teismui ir baudos.

Specialistus iš įvairių Europos valstybių, JAV, Kanados ir kitų šalių sutraukusi konferencija apie žmogaus teises ir gimdymą surengta reaguojant į 2010 m. gruodžio 14 d. Europos Žmogaus teisių teismo (EŽTT) sprendimą byloje „Ternovszky prieš Vengriją“. Besilaukianti Vengrijos gyventoja Anna Ternovszky kreipėsi į teismą dėl jos teisės į privatų gyvenimą pažeidimo: Vengrijos teisės aktai nesudarė galimybės moteriai gimdyti namuose, nes akušerėms buvo numatytos sankcijos už pagalbos teikimą tokio gimdymo atveju. EŽTT nusprendė, kad moteris turi teisę pasirinkti gimdymo vietą ir sąlygas, t. y. valstybė turi sudaryti galimybes šeimoms rinktis ir gimdymą namuose.

Teisininkė Elena Kosaitė-Čypienė aiškina tarptautinio teismo sprendimo esmę: „EŽTT gimdančios moters teisę pasirinkti gimdymo sąlygas apibrėžė kaip pamatinę žmogaus teisę. Ji kyla iš Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos garantuojamos teisės į privatų gyvenimą. Privatus gyvenimas apima teisę pasirinkti būti ar nebūti tėvais bei laisvę pasirinkti tapimo tėvais būdą ir aplinkybes. Tarp jų ir galimybę gimdyti ne ligoninėje. Kalbant apie pagalbą gimdymo metu, EŽTT pabrėžė, kad valstybė privalo užtikrinti ir sveikatos priežiūros specialistų dalyvavimą gimdyme, kad ir kur jis vyktų.

Lietuva Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją ratifikavo 1995 metais, todėl akivaizdu, kad tiek jos nuostatai, tiek EŽTT sprendimai ir išaiškinimai Lietuvai yra privalomi“, – sako E. Kosaitė-Čypienė. Tačiau šiuo metu Lietuvoje akušeriams ir gydytojams ginekologams teisės aktai neleidžia teikti pagalbos gimdyvėms namuose. „Kas laukia Lietuvos, jei situacija nesikeis? Tikriausiai ieškiniai Europos žmogaus teisių teismui, o po teigiamų šio sprendimų – baudos valstybei“, – gąsdina teisininkė.

Moters fiziologijos ir patologijos centro direktorius docentas Jonas Ališauskas, paprašytas pakomentuoti situaciją Lietuvoje, sakė, kad šiuo metu Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos (LAGD) valdyba kaip tik svarsto gimdymo namuose ir gydytojų dalyvimo tame klausimą. Anot jo, dabartinė situacija yra tokia, kad gydytojas privalo padėti žmogui, kurį nelaimė ištiko gatvėje ar kitur, tačiau juridiškai jis neturi teisės iš anksto susitaręs vykti pas gimdyvę į namus. Kitas niuansas – jei gydytojai vyks priiminėti gimdymų į namus, gali labai pabrangti jų civilinės atsakomybės draudimas. Padidės ir kitos medicininės išlaidos. Ar Lietuva gali sau tai leisti? Ar gimdyti namuose, nors ir prižiūrint akušerei, pakankamai saugu? Visus šiuos klausimus apsvarsčiusi LAGD valdyba artimiausiu metu turėtų pateikti savo atsakymą.


„Mano asmeninė nuomonė šiuo klausimu yra vienareikšmė – aš manau, kad gimdyti namuose yra nesaugu, čia kur kas sunkiau užtikrinti reikiamas sąlygas, kad susidarius kritinei situacijai deramai būtų pasirūpinta gimdyvės ir kūdikio sveikata bei gyvybe. Mano praktika rodo, kad bet koks normalus gimdymas per 5 minutes gali virsti patologiniu. Aišku, mamos sako, kad tai jų teisė spręsti ir jos prisiima visą atsakomybę. Gal ir gali priimti atsakomybę už save, bet ar turi teisę prisiimti atsakomybę už savo vaiką?“ – svarsto gydytojas.

Gimdymo namuose, prižiūrint kvalifikuotam personalui, idėja gali atrodyti visai patraukli – atrodo, kad tuomet tarpusavyje derėtų ir natūralumas, komfortas ir saugumas. Tačiau teks palaukti, kol bus įvertinti visi pliusai, minusai ir realios galimybės tai padaryti. Tikėkimės, kad per tą laiką nesulauksime žadėtų baudų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Pataria, kaip per mėnesį atsikratyti 2-4 kilogramų

Iki vasaros liko vos daugiau nei mėnuo, o šylančios dienos primena – atostogos, maudymosi sezonas jau ne už kalnų. Norėdami padailinti kūno linijas, o kartu ir atsisakyti per žiemą sukauptų nepageidaujamų kilogramų, kai kurie žmonės puola į desperaciją – laikosi itin griežtų dietų, valandų valandas pluša sporto salėje. Kaip neperspausti savęs, išlaikant gerą nuotaiką, formą bei savijautą?

Jogai įspėja: kvėpavimas per burną pavojingas tiek mažam, tiek suaugusiajam (1)

Žmogaus poreikis viską kontroliuoti yra beribis. Sąmoningai valdyti panūdome net tokią nevalingą organizmo funkciją kaip kvėpavimas. Kuo tai naudinga ir pavojinga, aiškinasi Virginija Rimkuvienė.

Kai sveika mityba virsta manija

Šis sutrikimas pirmą kartą paminėtas daugiau nei prieš 20 metų.

Eteriniai aliejai gali pakeisti kone visą vaistinėlės turinį

93 proc. lietuvių, rūpinantis vaikų sveikata, svarbu priemonių natūralumas.

Kokie 5 riešutai yra patys naudingiausi jūsų organizmui?

Riešutai – natūralus grožiui ir sveikatai būtinų vitaminų bei mineralų šaltinis, nepamainoma gamtos dovana mūsų organizmui.

Mankšta, kuri ne tik kūno riebalus degina, bet ir veikia kaip osteoporozės profilaktika

Sudeginti dvigubai daugiau kalorijų nei bėgiojant, atgauti vaikystės džiaugsmą ir pasidaryti asmenukę avint futuristinius batus, – net spirgėjau iš nekantrumo išbandyti treniruotę „Kangoo Jumps“.

Mėgstate naktinėti? Sužinokite, kaip tai jums atsilieps senatvėje

6,5 metų laiko trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 430 tūkst. žmonių.

Dviguba pasmakrė dingo be plastinės operacijos (2)

Su amžiumi smakrą keliame vis aukščiau. Ne tiek siekdamos pademonstruoti ryžtą, kiek norėdamos gerai atrodyti nuotraukose. Deja, ateina laikas, kai paslėpti dvigubos pasmakrės nepadeda net šis gudrus triukas.

Naują gydymo metodą nuo migrenos išbandžiusi Eglė: gyvenimas pradėjo gerėti

Tie, kuriuos bent kartą yra ištikęs migrenos priepuolis, regis, atiduotų bet ką, kad tik jis liautųsi. Deja, numalšinti šį nepakeliamą skausmą ne taip jau paprasta. Laimei, mokslininkai rankų nenuleidžia – tiria, ieško, vėl tiria... Ir ko tik neatranda.

Trenerė Inga Žuolytė apie savo svorio pokyčius: toks gyvenimas – tik savęs kankinimas (7)

Žinoma tinklaraštininkė ir sporto trenerė ryžosi praleisti 10 savaičių be cukraus.