Kodėl pykstame ir kaltiname kažką dėl artimojo netekties?

 (1)
Kai netenkam artimo ir brangaus žmogaus, pirmiausiai kas kyla mūsų galvose (atsitokėjus nuo šoko) – kodėl taip atsitiko?! Racionalus protas bando suvokti šios netekties priežastį bei kaip nors rasti paaiškinimą.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Paaiškinimas reikalingas tam, kad suvoktume kodėl tai atsitiko mums? Tačiau išgyvenant netektį ir ieškant atsakymų bei paaiškinimų kyla skausmingos emocijos viduje, tokios kaip – pyktis, kaltė, beviltiškumas, nuoskauda, beprasmybė, nerimas, liūdesys. Gedėjimo metu išgyvenamos neigiamos emocijos kartais išliejamas ant pačių artimiausių žmonių, savęs ar kitų asmenų, o užsitęsęs pyktis tampa destruktyviu. Pyktis ir kaltinimai nei kiek nesumažinamą sielvarto skausmo, o tik ji gilina ir neleidžia jam pasitraukti, kai nuolat ieškoma teisybė ir kaltinami visi.

Dažniausiai artimuosius, išgyvenančius netektį, kankina pyktis nukreiptas į:

* Save. Beveik kiekvienas išgyvenantis netektį, pirmiausiai paklausia savęs – „Ar aš viską padariau, kad apsaugočiau savo artimąjį?“, „Gal galėjau spėti padaryti...“. Artimuosius kankina paskutinių gyvenimo epizodų su prarastu brangiu asmeniu persvarstymas galvoje. Išgyvenant netektį vis svarstoma – ką galėjo padaryti kitaip, kad būtų išvengta mirtis. Artimieji kaltina save, nes jaučiasi atsakingi už artimuosius ir visada randa priekaištų sau ko nespėjo padaryti ar pasakyti artimajam.

* Artimąjį, kurio neteko. Dažnai minim mirusiuosius tik gerai, bet retai išdrįstam prisipažinti, kad iš tikro daugelis jaučia pyktį, kad jie išėjo: „Kodėl mane palikai? Kaip aš dabar gyvensiu be tavęs?“. Pykstama, kad paliko ir dabar reiks gyventi vieniem. Šis pyktis kyla iš begalinio ilgesio ir iš tikro neužbaigtų santykių su artimuoju: gal nespėjom pasakyti kaip stipriai mylim, gal nespėjom atleisti jiems, gal nespėjom paprasčiausiai daugiau pabūti kartu...

* Kitus artimuosius. Neretai išgyvenantys netektį pyksta ir kaltina kitus artimuosius, kad neįdėjo pastangų išsaugoti artimąjį. Pykstama ant žmonų, nesugebėjusių sustabdyti savo vyrų nuo netinkamų žingsnių; pykstama ant tėvų, kurie laiku nesustabdė savo vaikų; pykstama ant kitų artimųjų, kurie nesikišo į velionio gyvenimą. Kaltinimai nukreipti į kitus, dažnai ardo tarpusavio santykius ir pasitikėjimą, kai iš tikro gedint reikėtų palaikyti vienas kitą ir būti kartu. Dažnai kaltindami kitus tik nukreipiam dėmesį nuo savo atsakomybės, nes iš tikro mes patys jaučiamės atsakingi už artimojo netektį.

* Gydytojus, slaugytojus. Vienas dažniausių pykčio ir kaltinimo subjektų – tai paskutinėmis akimirkomis šalia buvę gydytojai ir slaugytojai. Jie sugeria labai daug artimųjų pykčio ir skausmo, nes artimajam, netekusiam brangaus žmogaus atrodo, kad galbūt laiku nesuteikė pagalbos. Žinoma, kad būna klaidų, deja niekas nuo to neapsaugotas, bet tam yra kitos priemones nei nuolatinis ir chroniškas pyktis ant svetimų žmonių. Tik juos lengviausia apkaltinti, nes jie paskutiniai, kurie buvo šalia ir kurie turėjo išgelbėti artimąjį...

* Likimą, Dievą ir Pasaulį. Dažnai artimieji pyksta ant viso pasaulio, kuris atrodo neteisingas ir beprasmis. Nesuvokiama, kaip Dievas galėjo leisti mylimam artimui pasitraukti iš šio pasaulio. Artimieji, išgyvenantys netektį, susiduria su beprasmybe ir betiksliu savo gyvenimu, kai iš jo pasitraukia mylimas žmogus.

* Visus likusius, kurie džiaugiasi gyvenimu. Išgyvenantys netektį labai jautriai reaguoja į supančią aplinką – jiems pikta girdėti, kaip kaimynai leidžia trankią muziką, jaunimas krykštauja ir visi atrodo nerūpestingai švenčia įvairias progas. Netektį išgyvenantis žmogus jaučiasi vienišas, pažeidžiamas ir jam atrodo, kad visas pasaulis nusiteikęs prieš jį.

Išgyvenant netektį pyktis ir kaltė užvaldo asmens kasdienybę, o tai apsunkina visą gedėjimą. Labai dažnai artimieji pyktį nukreipia į save – įžvelgia savo atsakomybės dalį dėl įvykusios netekties, įžvelgia savo veiksmų netobulumą. Dar dažniau artimieji ieško kaltų išorėje – išreiškia savo pyktį ir kaltinimus gydytojams, likusiems artimiesiems ir pačiam Gyvenimui. Tai tūnantis vidinis pyktis, kuris yra giliai širdyje net ir pasibaigus teismo nuosprendžiui (kai kažkas pripažintas teisėtai kaltu dėl netekties).

Tad dėl ko pykstam ir kaltinam save ir kitus? Nes pyktis ir neapykanta kitiems dalinai palengvina sielvartą, bet kartu ir neleidžia užbaigti gedėjimo proceso – t.y. susitaikyti su netektimi. Dalis galvoja, kad susitaikymas – atims mano ryšį su artimuoju, nes kol mes pykstam, kovojam – tol atminimas giliai širdyje iškeliamas ir iškeliamas į paviršių. Kiti laiko pyktį, nes negali susitaikyti su netektimi t.y. suvokti, kad artimojo nėra. Ilgalaikis pyktis gali tapti įpročiu ir gyvenimo būdu, kuris destruktyviai veiks visus aplinkinius. Visgi jausti šias neigiamas emocijas yra natūralu, nes tai dalis sielvarto. Supraskite, kad negalima pakeisti netekties aplinkybių, niekas negalėjo numatyti, kad tai atsitiks. Ir ką pasirinksime mes, priklauso tik nuo mūsų – ar ir toliau pykti ant viso pasaulio ar rasti jėgų atleisti ir eiti tolyn. Linkiu lapkričio 2 dieną - visų mirusiųjų pagerbimo dieną prisiminti visus mirusiuosius be kaltės ir pykčio, o tik kaip nuostabius žmones šviesiuosiuose atminimuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Psichologija

Dienos horoskopas: Žuvims šiandien nepavyks atsipalaiduoti, o Svarstyklių laukia kūrybiška diena

Birželio 22-oji - vasaros saulėgrįža. Birželio 22-ąją Žemėje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis metuose. Saulė pasiekia didžiausią aukštį. Beveik savaitę saulė išbūna tame pačiame aukštyje - tai vadinamasis vasarvidis. Vasarvidis nuo seno švenčiamas kartu su Rasų, o atėjus krikščionybės laikams - su Joninių švente.

Dienos horoskopai: Dvynių laukia svarbi diena, Svarstyklėms patartina laikytis ramybės

Savo vardadienius šiandien švenčia Nautara, Nautaras, Nautarė, Nauvyda, Nauvydas, Nauvydė, Silverija, Silverijus, Žadvainas, Žadvainė.

Horoskopas: Skorpionų laukia šauni diena, o Mergelės turėtų būti atsargesnės

Birželio devynioliktoji, antradienis - 170-oji metų diena (antroji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 195 dienos.

Tai yra galingiausi Zodiako ženklai – pasitikrinkite, ar esate vienas iš jų

Remiantis astrologais, kai kurie Zodiako ženklai pasižymi stipresniais būdo bruožais nei kiti.

Horoskopas: kai kuriems Zodiako ženklams tai bus itin palanki diena

Birželio aštuonioliktoji - pirmadienis, 169-oji metų diena (pirmoji 25-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 196 dienos.

Horoskopas: Dvynių laukia turininga diena, o Žuvims teks pasijaudinti

Birželio 17-oji - Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.

Birželio 16-osios horoskopas: labai norėsis malonumų

Birželio šešioliktoji - šeštadienis, 167-oji metų diena (šeštoji 24-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 198 dienos.

Astrologė Rima: atėjo laikas meilei

Ryškios spalvos, šventės, domėjimasis menais, grožiu, draugiškas, šiltas bendravimas – visa tai susiję su Veneros tranzitu Liūte, kur ji „karaliaus“ nuo birželio 14 d. iki liepos 10 d.

Ar tiesa, kad apkūnios moterys seksualesnės už lieknas? (2)

Sakoma, kad ta moteris, kuri nevaržo savęs nei prie stalo, nesivaržo ir lovoje. Ar tikrai?