9 įpročiai, kurių reikėtų atsikratyti virtuvėje...

Dažnai maišote ruošiamą patiekalą ar tešlą? Per daug įkaitinate sviestą? Jūs apskritai nežinote, ar visa tai darote teisingai?

1. Per ilgai kaitinate riebalus
Daugumą patiekalų pradedame gaminti keptuvėje kaitindami riebalus. Paprastai užtenka nedaug laiko, kad iki reikiamo karščio įkaistų puodo dugnas ar keptuvė. Bet, kaip dažnai būna, įpilame riebalų ir nusisukame nuo keptuvės, kad dar ką nors padarytume. Pagaliau keptuvėje ima rūkti dūmai, tad skubate kuo greičiau sumesti į ją tai, ką reikėjo apkepti. Tačiau taip daryti negalima! Maža to, kad dauguma riebalų tampa nemalonaus skonio, jie dar ima irti, naikindami savo vertingas medžiagas ir formuodami kenksmingus junginius. Riebalų degimo temperatūra – gana plataus diapazono (tarkim, alyvuogių aliejaus – nuo 185 °C iki 216 °C), nes jų chemines savybes veikia daug veiksnių. Jūs ramiai galite gaminti patiekalus nekenkdami sveikatai su bet kokiu augaliniu aliejumi, bet tik neįkaitinkite iki pasirodant dūmams. Kaitinkite aliejų tol, kol ims kilti burbuliukai, ir jis ims šnypšti.

2. Labai dažnai maišote
Puiku, jei maišote valgį, kad jis nepridegtų, tačiau, jei tai darote labai dažnai, maistas negali apkepti, tampa trapus, birus ir galų gale liks tik košė. Jei to nereikalaujama recepte, dažnai nemaišykite.

3. Į keptuvę sudedate per daug produktų
Gaminant maistą reikia šiek tiek kantrybės. Galbūt lengviau ir greičiau keptuvę prikrauti iki kraštų, bet iš tiesų tai tik sulėtins maisto gaminimą, nes gausite didelę krūvą nenusakomos košės. Jei norite apkepti produktus iki traškios plutelės, nedėkite į keptuvę visko iš karto, nes bulves teks patiekti ne keptas, o troškintas. Tą patį galima pasakyti ir apie mėsą. Jeigu į keptuvę sudėsite per daug mėsos, keptuvės temperatūra nukris itin greitai, mėsa ims lipti prie dugno. Geriausia išeitis – kepti partijomis. Laiko užims šiek tiek daugiau, tačiau maistas bus daug skanesnis.

4. Mėsą pjaustote tik išėmę iš orkaitės
Jūs alkani ir norite kuo greičiau suleisti dantis į sultingą nugarinę. Palaukite! Mėsos gabalą keletą minučių palikite lėkštėje, kad sultys vienodai pasiskirstytų. Jis bus gerokai sultingesnis. Jei imsite pjaustyti iš karto, sultys sutekės ant pjaustymo lentos ir jų mėsoje nebeliks.

5. Plaunate mėsą prieš virdami
Plaudami mėsą po tekančiu vandeniu atsikratome gleivių. Tai faktas. Bet per šį procesą mūsų virtuvinė kriauklė aptenka bakterijomis, o jų gali patekti ant kitų kriauklėje plaunamų produktų. Mėsą užtenką sušlapinti ir nusausinti popieriniais rankšluosčiais.

6. Keptuvę nepridegamu dugnu kaitinate ant kaitrios ugnies
Kepdami tokioje keptuvėje reguliuokite temperatūrą, nes labai įkaitęs nepridegamas dangos sluoksnis garų pavidalu išskiria nuodingas medžiagas – perfluoroktaninę rūgštį (C 8 arba PFOA) . Ji kenkia kepenims ir virškinamajam traktui. Pasiskaitykite instrukcijoje ar kreipkitės į gamintojus, kad žinotumėte, kokia temperatūra yra rekomenduojama.

7. Naudojate metalines menteles
Galite netyčia įbrėžti nepridegamos keptuvės dugną, ir rezultatas bus panašus – įkaitusioje sugadintoje dangos vietoje išsiskirs perfluoroktaninė rūgštis. Taigi geriausia naudoti medines ar karščiui atsparias menteles.

8. Karščiui atsparius indus naudojate ant atviros ugnies
Karščiui atsparūs indai yra idealūs kepti orkaitėje, pavyzdžiui, viščiuką. Tačiau jeigu jūsų receptas reikalauja kepti ant atviros ugnies, naudokite metalinę keptuvę ar skardą, nes karščiui atsparūs indai neskirti gaminti ant atviros ugnies. Perkaitę jie suskyla, tad teks kruopščiai surinkti šukes, išplauti viryklę ir gal net išmesti maistą į šiukšlių kibirą.

9. Per ilgai maišytuvu minkote tešlą
Kai minkote tešlą ar kitą masę su daug miltų, norite, kad viskas būtų kuo puikiausiai išmaišyta, tad elektriniu maišytuvu darbuojatės iš peties. Tačiau ilgai mechaniškai veikiama tešla tampa itin lipni, todėl kepinys iškeps labai kietas. Tešlą lengvai sumaišykite iki vientisos masės, o paskui elektrinį maišytuvą palikite ramybėje ir baikite minkyti rankomis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis