Pirmoji Lietuvos prieskonių karalienė ruošia lašišą. RECEPTAS

Dėl Prieskonių karalienės titulo rungėsi trys kulinarijos entuziastės, pakeliui į finalą įveikusios 50 konkurso dalyvių.

„Santa Maria“ inicijuotame konkurse finalisčių pasirodymą ir jų pagamintą vakarienę vertino virtuvės virtuozai Deivydas Praspaliauskas ir Tomas Rimydis, kulinarinių knygų vertėja, maisto tinklaraščio autorė Eglė Mačerauskienė ir „Santa Maria“ prieskonių ekspertas Artūras Braslauskas. Nugalėtoja tapo ir prieskonių karūna pasidabino kaunietė Vita Klišaitienė.

„Įvairiausių prieskonių asortimentas prekybos vietose bei vis populiarėjantis prieskoninių žolelių auginimas namie atveria plačias galimybes mėgstantiems gaminti. Tuo pačiu gausus prieskonių pasirinkimas ne profesionalams gali labai lengvai pakišti koją – su jais paprasta persūdyti, tiek tiesiogine, tiek perkeltine šio žodžio prasme. Todėl gebėjimas parinkti tinkamus prieskonius, jų pagalba atskleisti patiekalo išskirtinumą bei pademonstruoti paties prieskonio savybes – jau tam tikro meistriškumo ženklas“, – sako „Lauro lapas“ restorano virtuvės šefas, 2010 m. geriausio Lietuvos virėjo titulo savininkas Deivydas Praspaliauskas.

Deivydas Praspaliauskas
Organizatorių archyvas
Tuo tarpu Prieskonių karaliene tituluota Vita Klišaitienė teigia, jog prieskoniai suteikia galimybę
net ir ne itin kulinarijoje nusiimančiam gaminti skaniai, įdomiai ir įvairiai. „Tereikia šiek tiek fantazijos ir tas pats produktas, pavyzdžiui, vištiena, gaminant su skirtingais prieskoniais kiekvieną kartą bus kitoks“, – sako moteris, kurią Prieskonių karalienės rinkimuose dalyvauti paskatino dukra – ji pirmoji užpildė dalyvės anketą, paragino tai padaryti mamą ir drauge su ja rungėsi iki pusfinalio. Apskaitininke dirbanti p. Vita atskleidžia, jog gaminti ją dar vaikystėje įkvėpė močiutė, kuriai virtuvėje reikėdavo pagalbos, tuo tarpu dabar sūnų ir dukrą auginančiai moteriai maisto gaminimas – džiaugsmas, lydimas atradimų, šeimos ir draugų įvertinimo.

Finalininkės
Organizatorių archyvas
Viename populiariausių Vilniuje restorane „Lauro lapas“ vykusiame Prieskonių karalienės rinkimų finale su Vita rungėsi vilnietės Jurgita ir Vilma. Finalistės prieš pasirodymą komisijai turėjo pateikti 3 patiekalų – užkandžio, karšto patiekalo ir deserto receptus. Burtai lėmė, jog baigiamojo renginio metu Vita gamino užkandį – lašišos tartarą su avokadu ir greipfruto-pipirų ikrais, Jurgita – karštą patiekalą – žuvies sriubą su kuskusu „sicilietišku stiliumi“, o Vilma – desertą – kriaušių aukštynkojus su migdolais, imbieru ir čiobreliais. Komisija dalyves ir jų patiekalus vertino 10 balų skalėje pagal skonio, produktų suderinamumo, išvaizdos, išradingumo bei darbo tvarkos kriterijus ir skyrė atitinkamai 151, 153 ir 157 balus. Nugalėtojai Vitai kartu su originalia prieskonių karūna atiteko virtuvinis kombainas ir asmeniškai šefo Deivydo Praspaliausko įteiktas kvietimas vakarienei restorane „Lauro lapas“, o visoms finalininkėms – krepšiai „Santa Maria“ prieskonių.

Karūnuojama pirmoji Lietuvoje prieskonių karalienė
Organizatorių archyvas
Dalyvauti š.m. kovą startavusiuose Prieskonių karalienės/karaliaus rinkimuose galėjo visi norintys kulinarijos mėgėjai. Pirmajame rinkimų etape internetu užsiregistravusiems dalyviams reikėjo kas savaitę atsiųsti po patiekalo receptą, kurio gamyboje panaudotas vienas iš keturių konkurso organizatorių – „Santa Maria“ nurodytų prieskonių. Į antrąjį etapą patekusiems penkiolikai konkursantų reikėjo pagaminti du patiekalus su įvardintomis prieskonių kombinacijomis, atsiųsti jų receptus bei nuotraukas. Pagal juos buvo atrinkti pusfinalio dalyviai, tarp kurių pateko ir vienas iš penkių konkurse dalyvavusių vyrų. Deja, bet bendras konkurso komisijos ir internautų balsavimas lėmė, jog vakar finale rungėsi tik moterys.

Prieskonių karalienės Vitos Klišaitienės lašišos tartaro su avokadu ir greipfruto-pipirų „ikrais“ receptas (4 asmenims)

Ingredientai:
Lašišos filė – 400 g
Citrina - 1 vnt
Greipfrutai – 1–1,5 vnt. (300 g sulčių)
Želatina – 2 arb. šaukšteliai
Avokadas – 1 vnt.
Kaparėliai – 1 valg. šaukštas
„Santa Maria“ druska – pagal skonį
„Santa Maria“ citrininiai pipirai – pagal skonį
„Santa Maria“ česnakiniai pipirai – pagal skonį
„Santa Maria“ picos prieskoniai – 1 arb. šaukštelis
Cukrus – 1–2 arb. šaukšteliai
„Santa Maria“ baltieji pipirai – pagal skonį
Brendis – 30 ml
Alyvuogių aliejus – 2 valg. šaukštai
Gražgarstės – sauja
Augalinio aliejaus „ikrų“ gamybai – 1 l
Prancūziškas batonas patiekimui – 0,5 vnt.

Kaip gaminti:
* Išspaudžiame citrinos ir greipfruto sultys. Greipfrutų sultyje užmerkiame želatiną „ikrams“. Lašišą supjaustome smulkiais kubeliais. Pusę citrinos ir 50 ml greipfrutų sulčių supilame į lašišą, sūdome, dedame 0,5 šaukštelio cukraus, citrininius pipirus, picos prieskonių (bazilikas, mairūnas, raudonėlis), smulkintus kaparėlius, pusę brendžio, šaukštą alyvuogių aliejaus. Viską išmaišome.
* Likusias citrinų ir greipfrutų sultys sumaišome, sūdome, dedame cukrų, baltuosius pipirus, ištirpintą želatiną. Želė temperatūra turi būti 40–42 laipsniai. Ją supilame į plastikinį padažui skirtą indelį su snapeliu ir lašiname į plokščią indą su atšaldytu aliejumi. Taip gaunami apvalūs želė lašeliai – „ikrai“. Dedame į šaldytuvą atvėsti, vėliau nukošiame, apsausiname.
* Avokadą supjaustome griežinėliais. Palaistome šlakeliu citrinų sulčių, citrininiais ir česnakiniais pipirais.
* Į lėkštę dedame saujelę gražgarsčių, ant viršaus – kulinarinio žiedo pagalba formuojame užkandį. * Dedame sluoksnį lašišos, tada skiltelėmis avokadą, vėl sluoksnis lašišos. Viršų ir aplink apdedame greipfrutų ikrais, puošiame pipirinių daigeliais, begonijų žiedlapiais.
* Patiekimui prancūzišką batoną supjaustome, patepame alyvuogių aliejumi, pabarstom picos prieskoniais ir pakepiname orkaitėje.
Skanaus!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis