Kaip išsirinkti kavą namams. Laimėk kavos sau ir savo draugui

Ar teko susidurti su situacija, kuomet stovite parduotuvėje, priešais lentyną su kavos pakuotėmis ir neturite nei mažiausios idėjos, kurią iš jų išsirinkti? Ar renkatės kavą pagal gamintoją, o gal įdėmiai skaitote užrašus ant pakuočių? Ką būtina žinoti, kad įsigiję kavos namams, galėtumėte mėgautis puikiu gėrimu?

Nepasiklysti didžiulėje kavos pasiūloje padės „Vero Cafe“ kavos technologijos vadovė Indrė Dukauskaitė.

Indre, į ką patartumėte atkreipti dėmesį, renkantis kavą iš parduotuvių lentynos?

Į šalį. Tik ant kokybiškos kavos pakuotės rasite nuorodą, kur buvo surinkta, paskrudinta ir supakuota kava. Dažnu atveju apsiribojama tik nuoroda, kur buvo supakuota kava, pvz., „importuota iš Lenkijos“, arba „kilmės šalis – Šveicarija“. Jei nieko nenurodyta, tai reiškia, kad pakuotėje – nekokybiška kava. 

Savaitės populiariausi straipsniai:
- Testas. Kokią energetiką lemia jūsų gimimo diena
- Koks makiažas tinka tam tikrai akių spalvai
- Ar verta operuoti gimdos miomas? Konsultuoja ginekologas

Kita vertus, dažnai galvojama, kad tik Brazilijoje auginama geriausia kava, kas vėlgi - ne visai tiesa. Taip, kava iš Brazilijos vadinama „kavos klasika“ ir itin patinka lietuviams dėl švelnaus ir ilgai išliekančio poskonio. Tačiau, panašiomis skoninėmis savybėmis pasižymi ne tik šios šalies kava.

Kolumbijos kavos skonis dažnai nusakomas vienu žodžiu – „šilkinis“. Jis yra priskiriamas labiausiai subalansuotiems skoniams, turi arabikai būdingo tirštumo, stiprumo, kvapnumo. Gvatemalos kava pasižymi šokolado ir nugos skoniu. Ji laikoma išskirtinio skonio kava su giliu ir turtingu poskoniu. Etiopijos kava nėra labai stipri ir pasižymi daugeliui Afrikos kavų būdinga švelnia rūgštele. Šiuo metu kavą augina net 76 šalys, sugebančios vartotojams pasiūlyti daug skirtingos, bet itin kokybiškos kavos.

Į kavos rūšį. Populiariausios kavos pupelių rūšys yra arabika (Coffea arabica) ir robusta (Coffea canephora). Apie tris ketvirtadalius pasaulinės kavos gamybos atitenka arabikai, ir tik vienas ketvirtadalis – robustai. Arabika yra aromatingesnė, bet mažiau kofeino turinti kavos rūšis. Tuo tarpu robusta yra kartesnė ir stipresnė. Robusta dažniausiai naudojama tirpios kavos ir mišinių gamyboje. Ant kiekvienos kavos pakuotės rasite informaciją apie tai, iš kokios rūšies pupelių ji pagaminta. Atkreipkite dėmesį, ar gamintojas nurodo konkrečią šalį ir ūkį, kur buvo surinktos kavos pupelės. Kuo informacijos daugiau, tuo tikėtina, kavos kokybė bus geresnė.

Į paskrudinimo lygį. Jis nurodomas skaičiais – nuo 1 iki 5 - arba užrašomas žodžiais. Kavos aromatai, skoniai ir poskoniai atsiskleidžia ją skrudinant. Sakoma, kad kava turi daugiau nei 1000 skirtingų poskonių. Įgudusio degustuotojo liežuvis geba atpažinti skirtingų šalių regionų ir net ūkių kavą, pajaučia skonio niuansus. Dažnas kavos mėgėjas, kaip vieną iš svarbiausių kavos poskonių, akcentuoja jos kartumą, kuris iš tikrųjų nėra tikrasis kavos skonio garantas. Kuo ilgiau skrudinama kava, tuo ji bus kartesnė.

Tarkime, Italijoje populiarus labai tamsus skrudinimas, o Skandinavoje - ypač šviesus.Taip jau geografiškai susiklostė, kad pietuose mėgstama tamsiai skrudinta, juoda kava, o kuo aukšiau į šiaurę, tuo kava švelnesnė, šviesesnė, daug jos geriama su pienu. Renkantis kavą pakuotėje taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į skrudinimo datą, kuri dažniausiai nesutampa su galiojimo data. Mat kavą reikėtų suvartoti per 3 mėnesius po jos skrudinimo, nes tuomet ji pati skaniausia, tačiau jos galiojimo laikas bus daug ilgesnis. Kuo ilgiau laikoma kava, tuo silpnėja jos skoninės savybės.

Į tai, kaip sumalta kava. Smulkus malimas tinka espresso aparatams ir moka kavinukui; stambesnis – chemex ir kitiems filtriniams kavos aparatams; stambus - french press'ui. Jei geriate užpiltinę kavą, ieškokite stambesnio malimo pupelių, nes tokia ji bus visų gardžiausia. Norėdami gerti tik gerą kavą, pirkite kavos pakuotę, kurią galėtumėte suvartoti per 2 savaites. Nelaikykite kavos šaldytuve, nes šaltis nepadės išsaugoti kavos savybių. Pakaktų, jei indas bus sandarus ir apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių, o vieta, kurioje laikote indą be aštrių kvapų ir aromatų.

***
„Vero Cafe“ kavos kortelę, su kuria galima įsigyti kvapnios kavos sau ir savo draugui/-ei dovanojame Inai Kavaliauskienei. Parašysime Jums el.laišku, kaip Jūs atsiimsite prizą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis