Nauji bulvių patiekalai - iš „Moters“ receptų knygos

Išbandykite dar neragautus bulvių patiekalus su žurnalo „Moteris“ neseniai išleista Giedrės Barauskienės knyga „Bulvės kelionė. Pasaulio virtuvių receptai“.

Šių dienų skaitomiausi:
- Būsimo sezono „topai“ pagal žymias stiliaus diktatores (FOTO)
- Grožio ABC: kaip namie susitvarkyti antakius
- Ko galėtume išmokti iš italių?
- Kaip panaikinti prakaito kvapą iš batų ir kitos 20 gudrybių, praversiančių buityje
- Purūs amerikietiški blyneliai

Pirmosios šio derliaus bulvės jau ragaujamos – salsvos, minkštos, kreminės. Pačios skaniausios – vienos arba su gaiviomis žalumynų, daržovių salotomis. Vėliau bulvės iki kito derliaus bus įvairių patiekalų ingredientas. Iš bulvių gamina visas pasaulis.

G. Barauskienės nuotr.

Mėgėjai gaminti yra pastebėję, kad sudėtinga paruošti gardų patiekalą iš egzotinių vaisių ir daržovių, pavyzdžiui, mangų, avokadų, atvežtinių pomidorų, nes jie nors ir išvaizdūs, dažniausiai būna neprinokę, kieti, beskoniai. Bulvės šiuo atžvilgiu nepralenkiamos, patikimos daržovės. Todėl tokios populiarios. Ir ne tik Lietuvoje.

Giedrė Barauskienė į knygą sudėjo per 100 bulvių receptų

Knygai patiekalus gaminusi ir fotografavusi žurnalo „Moteris“ virtuvės rubrikos autorė Giedrė Barauskienė tuo įsitikino rinkdama bulvių patiekalų receptus. Į knygą jų sudėta per šimtą. O lankydamasi Potsdame knygos autorė nufotografavo bulves ant kapo Vokietijos karaliui Frydrichui Didžiajam (XVIII a.). Šis taip susidomėjo daržove iš Pietų Amerikos, jog liepė užsodinti visą bulvių lauką, vėliau visiems gyrė bulvių maistinę ir ekonominę vertę, skatino jų auginimą, propagavo jų valgymą rūmuose per kilmingų svečių priėmimus. Potsdame, Sansusi (Sanssouci) parke, ant jo kapo iki šiol žmonės vietoj gėlių atneša bulvių.

G. Barauskienės nuotr.

Kai atsiranda naujo derliaus bulvių, o daržuose sužaliuoja pirmieji svogūnų laiškai, petražolės, krapai ir peletrūnai, vokiečiai ruošia bulves su kvapniu ir sočiu žaliuoju padažu.

Bulvės su žaliuoju padažu

2, 3 porcijos

6 bulvės,
3, 4 kiaušiniai,
1 šaukštas svogūnų laiškų,
1 šaukštas petražolių,
1 šaukštas krapų,
1 šaukštas peletrūnų,
300 ml natūralaus jogurto,
1 šaukštas grietinės arba majonezo,
žiupsnelis cukraus,
žiupsnelis druskos,
truputis šviežiai maltų juodųjų pipirų,
1 šaukštelis garstyčių.

* Bulves nuskuskite, nuplaukite ir išvirkite truputį pasūdytame vandenyje.

* Kiaušinius išvirkite kietai: įdėkite į šaltą pasūdytą vandenį, o kai šis užvirs, virkite dar apie10 min. ant nesmarkios ugnies. Tada atvėsinkite šaltame vandenyje, nulupkite ir sutrinkite arba smulkiai sutarkuokite.

* Žalumynus nuplaukite, nusausinkite ir labai smulkiai sukapokite.

* Sumaišykite jogurtą, majonezą (arba grietinę) ir garstyčias. Įberkite druskos, cukraus, pipirų, įmaišykite kiaušinius. Įdėkite šią masę 10–15 min. į šaldytuvą. Patiekite prie karštų garuojančių bulvių.

* Šis padažas, paruoštas be kiaušinių, skanus su mėsos patiekalais.

* Japonai bulvių maltinukus gamina su jautiena ir grybais (shiitake). Japoniškas šio patiekalo pavadinimas – korokke. Lietuviai mėgsta lenktyniauti, kuris vienu prisėdimu suvalgys daugiau cepelinų, o japonai – girtis, kiek įveikė korokke.

Bulvių maltinukai su mėsa ir grybais
4, 5 porcijos

4 vidutinio dydžio bulvės,
1 svogūnas,
1 nedidelė morka,
2 grybai (shiitake),
0,4 kg maltos arba smulkiai sukapotos jautienos,
2 šaukštai aliejaus,
4 kiaušiniai,
1 šaukštelis druskos,
1/2 šaukštelio maltų baltųjų pipirų,
1/4 šaukštelio maltų juodųjų pipirų,
150–200 g maltų džiūvėsėlių,
5 šaukštai miltų,
0,5 l saulėgrąžų arba rapsų aliejaus (virti).

* Bulves nuskuskite, nuplaukite, išvirkite pasūdytame vandenyje, gerai nusunkite ir sutrinkite į košę.

* Morką nuskuskite ir smulkiai supjaustykite arba stambiai sutarkuokite. Svogūną nulupkite ir smulkiai supjaustykite. Grybus smulkiai supjaustykite.

* Įkaitinkite keptuvėje 2 šaukštus aliejaus. Sumeskite svogūną ir kepkite, iki taps skaidrus, tada – morką, grybus, suberkite druską, pipirus. Pamaišydami kepkite apie 8 min. Tada sudėkite mėsą. Maišydami kepkite, kol iškeps ir keptuvėje nebeliks skysčio. Šį mišinį šiek tiek atvėsinkite, įmaišykite į bulvių košę, įmuškite vieną kiaušinį.

* Puode ant vidutinio karštumo ugnies įkaitinkite saulėgrąžų arba rapsų aliejų.

* Išplakite likusius kiaušinius.

* Iš pasiruoštos masės šaltame vandenyje pamirkytais delnais formuokite golfo kamuoliuko dydžio rutuliukus. Pavoliokite juos miltuose, kiaušinių plakinyje, tada – džiūvėsėliuose ir dėkite į įkaitintą aliejų. Virkite 3–5 min., iki gražiai apskrus. Išgriebkite ant popierinio rankšluosčio. Ragaukite su sojų padažu.

* O štai prancūzai vertina ir bulvių žiedų grožį. Sakoma, kad viename pokylyje Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė (XVIII a.) į plaukus buvo įsisegusi puokštelę bulvių žiedų. Taigi šios daržovės augintos ir kaip dekoratyvinis augalas. Kam tos rožės, kai bulvės žydi?!
O ką skanaus prancūzai gamina iš bulvių? Vienas jų – bulvių ir svogūnų troškinys. Senais laikais prancūzai indą su sultiniu užpiltomis bulvėmis ir svogūnais vakare atnešdavo į vietos kepyklėlę ir padėdavo į kepėjo per dieną prikaitintą krosnį. Čia daržovės per naktį išsitroškindavo ir sugėrusios sultinį virsdavo sultingu kreminiu boulangére.

Prancūziškas bulvių ir svogūnų apkepas

4 porcijos

1,5 kg bulvių,
2 svogūnai,
saujelė šviežių šalavijų lapelių,
400 ml daržovių sultinio,
100 g smulkiai tarkuoto kietojo sūrio,
30 g sviesto,
druska,
šviežiai malti juodieji pipirai.

* Svogūnus nulupkite ir supjaustykite plonais žiedais.

* Bulves nuskuskite, nuplaukite ir virtuviniu kombainu supjaustykite labai plonais griežinėliais.

* Į maždaug 6 cm gylio kepimo indą (20×30 cm) įdėkite sluoksnį bulvių, ant jų – sluoksnį svogūnų, užberkite druskos, pipirų, keletą šalavijų lapelių. Kartokite tai, kol bulvių ir svogūnų neliks (viršutinis sluoksnis turi būti bulvių). Tada užpilkite sultinį. Užberkite druskos, pipirų, šalavijų. Vienodu sluoksniu paskleiskite tarkuotą sūrį, ant jo sudėkite gabaliukais supjaustytą sviestą.

* Kepkite 180 ºC orkaitės viršutinėje lentynoje apie 1 val., iki patiekalo vidus bus kremo konsistencijos, o viršutinis sluoksnis – traškus, apskrudęs.

Nuotraukos - Giedrės Barauskienės

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis