Autentiško rizoto pamokos

Paruošti gerą rizotą – tikras menas. Todėl pasimokyti jo gamybos paslapčių kulinarijos rubrikos redaktorė Giedrė Barauskienė leidosi į Lombardiją. Tvirtinama, kad būtent šis Italijos regionas garsėja skaniausiu rizotu.

Šių dienų skaitomiausi straipsniai:
- Organizmą valanti arbata ir -5 kg per 3 dienas
- Antroji Stalino žmona – nusižudė ar buvo nužudyta? (FOTO)
- J. Morkūnas: 3 dalykai, kurių reikia, kad renginys būtų geras
- Horoskopas 09.04-11: dėmesys – darbui, bet nevalia užmiršti ir romantikos
- Baltojo šokolado tinginys

„Gaminti rizotą mokins viešbučio „Il Corazziere“ šeimininkas Andrea Camesasca, jo mama Maria ir virtuvės šefas Federico“, – išgirdau atvykusi į sutartą kulinarinę pamoką šio viešbučio restorane.

Kol rizotas gamintas, restorano savininkas ponas Andrea Camesasca ramiai pasakojoa epie regiono vyną
Žurnalas "Moteris"
„Jūs iš Lietuvos?“ – klausimu pasitiko Andrea Camesasca ir nelaukęs atsakymo tęsė toliau: „Prieš kelias savaites čia buvo apsistoję dvidešimt baikerių iš Lietuvos. Prie viešbučio yra didelė dengta automobilių stovėjimo aikštelė. Vargu ar tokią rastumėt Milane ar Kome. Be to, čia – tyla, paukščiai čiulba.“ Meronės (Merone) apylinkėse įsikūręs viešbutis – patogi vieta tiems, kurie trokšta ramybės. Ir tai – ne visi šios žalios stotelės privalumai.

Senajame Badžero vandens malūne įrengtas muziejus ir jauki konferencijų salė
Žurnalas "Moteris"
Pasak šeimininko, čia nuo seno klesti žemdirbystė ir amatai. Vietos pramonę suko ir 1722 m. ant upės kranto pastatytas Badžero (Baggero) vandens malūnas. Dabar jis yra Camesascų šeimos nuosavybė. Pastatas restauruotas, čia veikia muziejus, o moderni įranga viešbučio reikmėms leidžia naudoti ir vandens energiją. Už tai „Il Corazziere“ suteiktas A klasės energinio naudingumo sertifikatas. Tai reiškia, kad viešbutis ir aplinkiniai statiniai yra nekenksmingi gamtai. Kaip modernizaciją vertina Camesascų šeimos vyresnieji? „Tėtis sako, kad tai – pinigų švaistymas.

Viešbutyje „Il Corazziere“ yra gyvenęs garsus italų aktorius Marcello Mastroianni
Žurnalas "Moteris"
Išleidau daug, kad sunaudočiau mažiau elektros energijos“, – nusijuokia Andrea. Jis ne fanatiškai, bet tvirtai tiki, kad galima ir reikia gyventi santarvėje su gamta. „Il Corazziere“ šeimininko propaguojamos ekologinės idėjos jau įvertintos šalies mastu: jo parengtas vandens energijos panaudojimo projektas pripažintas kaip geriausia turizmo inovacija. Tokie dalykai traukia.

Išsaugotos vandens malūno detalės puošia muziejaus sienas
Žurnalas "Moteris"
Viešbutyje mėgsta apsistoti vietiniame filmų festivalyje (jo idėjos autorius ir vienas organizatorių yra Andrea) dalyvaujančios garsenybės. 1974-aisiais „Il Corazziere“ gyveno jo mėgstamas garsus italų aktorius Marcello Mastroianni – tada Briancos (Brianza) apylinkėse filmuota režisierių ir scenarijaus autorių Paolo ir Vittorio Taviani juosta „Allosanfan“ (šios muzikos autorius – ne mažiau garsus kompozitorius Ennio Morricone). Beje, malūne organizuojamos Komo ežero apylinkėse kurtų filmų peržiūros, jų dalyvių vėliau laukia vaišės restorane ir terasoje.

Vandens malūne anksčiau malti grūdai ir spaustas aliejus
Žurnalas "Moteris"
„Maistą ruošiame iš šviežių produktų – turime patikimus tiekėjus. Galime pasiūlyti ir įvairaus vyno, nes mūsų vyno rūsys – turtingas“, – pasakojo į jį siaurais laipteliais leisdamasis Andrea. Datos ant kai kurių butelių – senesnės nei 1919-ieji. Būtent šiais metais viešbutį ir restoraną įkūrė buvęs skrybėlių meistras, vėliau – karališkosios karabinierių armijos raitelis Giuseppe Camesasca.

Restorano terasoje noksta pomidorai
Žurnalas "Moteris"
Šeimynykščiai pasakoja, kad karaliaus Viktoro Emanuelio III apsaugininkas Giuseppe pamilo gražuolę Concettą Lavią, sukūrė šeimą, paliko karališkąją tarnybą ir įkūrė užeigą. Vėliau, ją valdant šeimos palikuonims, restorano ir viešbučio kompleksas pavadintas „Il Corazziere“ („Karališkasis karabinierius“) – senelio garbei.

Restorano ir viešbučio šeimininkas Andrea Camesasca mokė pasigaminti tipišką Komo provincijos rizotą „Il Corazziere“ stiliumi
Žurnalas "Moteris"

Rizotas su veršienos kepsniu

Šį rizotą Andrea apibūdino taip: „Tai tipiškas šių vietovių rizotas, pagamintas „Il Corazziere“ stiliumi. Patiekiamas su specialiai paruošta veršiena.“

1, 2 porcijoms reikės:

1 šaukšto labai smulkiai supjaustyto svogūno,
3 šaukštų sviesto,
3 šaukštų alyvuogių aliejaus,
2,5–3 puodelių (espreso)
'Carnaroli' veislės ryžių,
1 šaukšto grietinėlės,
1 šaukšto parmezano,
150 g minkštojo sūrio „Scimudin Valtellina“,
300 ml mėsos ir daržovių sultinio,
150 ml alaus „Il Corazziere“,
druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį.

Kepsniui reikės:

200 g veršienos,
2 šaukštų maltų džiūvėsėlių,
1 šaukštelio tarkuoto parmezano,
po žiupsnelį kario ir smulkiai sukapotų bazilikų,
alyvuogių aliejaus (kepti).

Kaip gaminti

* Svogūną Federico sudeda į aliuminį prikaistuvį storomis sienelėmis, įdeda 1,5 šaukšto sviesto, įpila 2 šaukštus aliejaus. Vis maišydamas mediniu šaukštu viena kryptimi kepina ant smarkios ugnies apie 2 min.

Kodėl prikaistuvis aliuminis, o ne, tarkim, plieninis? „Tokiame ruošti rizotą geriausia“, – paaiškina Andrea perimdamas iš Federico medinį šaukštą ir priduria, kad šis patiekalas gaminamas ant gana smarkios ugnies, tad maišyti reikia nuolat.

* Šeimininkas suberia ryžius, juos pakepina, o kai visai sumažėja skysčio, įpila apie pusę samčio sultinio (puodas su sultiniu stovi prie prikaistuvio – kad skysčio įpilti būtų patogiau, vos jo sumažės). Vėl maišo. Tarsi pritardama kiekvienam veiksmui, senjora Maria vis palinksi galva.

Ponia Mariuccia Camesasca atidžiai stebi, kaip virtuvės šefas Federico ruošia rizotą
Žurnalas "Moteris"
* Kai prikaistuvyje vėl sumažėja skysčio, Andrea kliusteli šlakelį alaus. Senjora nepritariamai papurto galvą: „Ne ne ne...“ Rizotui ruošti tradiciškai naudojamas baltasis vynas. Alaus burtai vis dėlto suveikia, masė prikaistuvyje karamelizuojasi, pasklinda malonus salsvas kvapas. Jau dabar norisi pakabinti ir įsidėti į burną. Vis dėlto ryžiai dar kieti. Andrea sultinio pila dar tris kartus ir vis maišo.

* Tada prikaistuvį nukelia nuo ugnies, sudeda likusį sviestą, suberia parmezaną, viską išmaišo. Paskui įmaišo kubeliais supjaustytą „Scimudin Valtellina“ (šis trumpai brandintas sūris yra subtilaus salsvo skonio, pieno aromato, gaminamas Valtelinoje). Vieną jo griežinėlį palieka rizotui papuošti.

* Galiausiai įmaišo grietinėlę ir patiekalą sudeda į lėkštę. Tada papuošia griežinėliu minkštojo sūrio, pabarsto kariu ir pašlaksto alyvuogių aliejumi. Šalia rizoto į lėkštę gula didžiulis veršienos kepsnys, greta – švieži bazilikai, viskas pagardinama druska ir pipirais.

* Beje, prieš dėdamas veršienos kepsnį į prikaistuvį su įkaitintu aliejumi, Andrea jį apvoliojo maltų džiūvėsėlių ir tarkuoto parmezano mišinyje.

„Geriausias džiūvėsėlių ir parmezano santykis – 75 ir 25 proc., – neklaustas išdavė paslaptį šeimininkas. – Toks kepsnys bus malonaus aromato, minkštas ir traškus. Be to, nereikės druskos.“

Kai rizotas paruoštas ir visas procesas įamžintas, įtampa atslūgsta, mums už nugarų pasigirsta senjoros Marios plojimai. Vienas iš virėjų neįtikėtinai mikliai darbuojasi peiliu pjaustydamas mūsų garbei iškeptą veršienos kepsnį su krauju, ir senjora negaili pagyrų – kaip savo vaiko kūriniui, kaip šeimoje, kaip įprasta Italijoje.

Giedrė negalėjo patikėti, kad ši didžiulė porcija – tik vienam asmeniui
Žurnalas "Moteris"

Nuotraukos – Annos Stanevičienės ir autorės

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis