Graikiški pietūs - tiesiai iš Koso salos. RECEPTAI

„Skanus maistas – vienas iš atostogų malonumų. Yra laiko jam rinktis, mėgautis ir net išmokti ruošti ką nors nauja, neregėta, neragauta“, – sako iš Graikijos grįžusi žurnalistė ir fotografė Giedrė Barauskienė.

Skaitomiausi straipsniai:
- Jacqueline Kennedy – JAV prezidento žmona, miegojusi su abiem jo broliais
- Įvyniojimai lieknina - iki -10 cm nuo liemens ir klubų
- 8 daiktai iš naujausios „Burberry“ kolekcijos, kurių geidžiame jau dabar
- Kaip teisingai ir sveikai atsikratyti antsvorio, pataria svorio reguliavimo specialistas
- Skani ir pikantiška cukinijų mišrainė žiemai

„Nors Koso sala nedidelė, priežasčių ten vykti – daug. Viena jų – restoranas „Petrino“, – rašo internete poilsiautojai iš įvairių pasaulio šalių. Džiaugiausi atlikusi šiuos namų darbus prieš kelionę, nes jau pirmąjį vakarą radau kelią į šį kiek nuošaliau nuo pagrindinių Koso gatvių įsikūrusį restoraną.

Vasaros viduryje skinami tie apelsinai, kurie liko nenurinkti praėjusį rudenį
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Staliukai mandarinų, nektarinų ir vynmedžių pavėsyje, draugiškas ir neįkyrus personalas, o svarbiausia – labai gardūs žuvų, mėsos ir daržovių patiekalai beveik nepalieka šansų kitiems restoranams bei tavernoms jūsų pervilioti.

Restorane „Petrino“ šilta duona patiekiama su gardžia užtepėle
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Prieš užsisakytus patiekalus padavėjas atneša alyvuogių užtepėlių, šiltą kepaliuką žolelėmis, alyvuogių aliejumi pagardintos duonos. O nuolatiniai lankytojai, kai apmoka sąskaitą, pavaišinami graikiškais meduje išmirkytais skanėstais.

Kose yra nemažai antikinių šventyklų
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Daug metų šio restorano virtuvės šefu dirbantis George'as Gerovasilis pasidalijo ant grotelių keptų daržovių receptu. Šį užsirašiusi pasakiau, kad mes daržoves kepame panašiai, bet „Petrino“ jos kažkodėl skanesnės... „Todėl, kad auga čia, Graikijoje, noksta saulėje, o nuskintos patenka iškart į virtuvę. Pačios savaime yra labai skanios“, – paaiškino George'as. Beje, dar kartą įsitikinau, kad graikai yra ant grotelių keptų daržovių meistrai...

Ožkos nesilaiko jokių eismo taisyklių, išnyra staiga, užtveria kelią, nereaguoja į automobilio garsinį signalą, tad geriau jas praleisti
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Vieną kulinarinį atradimą man padėjo aptikti Koso ožkos. Kai kelią už Zia miestelio užtvėrė didžiulė šių kanopinių kaimenė, neliko nieko, tik pasitraukti į pakelėje esantį kiemą kalno šlaite. Iškaba skelbė čia esant taverną. Beje, joje sėdėjo – tai paaiškėjo vėliau – ir ožkų šeimininkas. Alkani nebuvome, bet nugalėjo smalsumas.

Taverna „Koniario“ maloniai priima ir gardžiai pamaitina tiek vietinius, tiek netyčia užklydusius poilsiautojus
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
„Norėtume ko nors vietinio, graikiško. Gal turite valgiaraštį?“ – pasiteiravome aukšto, liekno, besišypsančio šeimininko.

„Koniario“ šeimininkas Trasivoulas ir jo padėjėja bulgarė Katya
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
„Turime, bet jums jo nereikia – nežinote, koks yra tikras graikiškas maistas. Atnešiu tradicinių patiekalų, o jūs galėsite nemokėti arba grąžinti atgal, jei nepatiks“, – pasakė šeimininkas ir iš mūsų veidų supratęs, kad liekame, pradingo virtuvėje.

Restorano „Petrino“ svečius nuo saulės saugo mandarinų, nektarinų ir vynmedžių pavėsis
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Taverna „Koniario“ maloniai nustebino (beje, keliautojų atsiliepimų apie šią užeigą internete rasti nepavyko). Pirmiausia buvo žaliųjų citrinų sulčių limonadas su ledukais ir mėtomis, tada – tikros graikiškos salotos, kepta feta su traškia plutele (saganaki), jautiena ir ryžiais įdaryti vynuogių lapai (dolmadakia), ant grotelių keptos daržovės.

Tavernos „Koniario“ pavėsinė iš bugenvilijų
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Vaišingasis graikas Trasivoulas ne tik aprodė savo ūkį, bet ir mielai pasidalijo ragautų patiekalų receptais, pakvietė atvažiuoti dar kartą.
Iš Koso prieplaukos pramoginiais laivais poilsiautojai gali pasiekti kitas Graikijos salas ir Turkiją
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)

Kitame krante – Turkija, Bodrumas
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)

Įdaryti vynuogių lapai
6–8 porcijos

Vynuogių lapų suktinukai su ryžiais ir mėsa (dolmadakia) šiek tiek primena lietuviškus balandėlius
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Reikės:

50–60 jaunų vynuogių lapų
2 citrinų
2 šaukštų alyvuogių aliejaus

Įdarui:

250 g maltos jautienos
200 g ryžių „Basmati“ arba „Jasmine“
1 šaukšto supjaustytų krapų
1 šaukšto supjaustytų svogūnų laiškų
1 šaukštelio džiovintų raudonėlių
2 sutrintų česnako skiltelių
2 šaukštų pomidorų pastos
2, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus
1/2 šaukštelio maltų juodųjų pipirų
1 šaukštelio druskos
pusės citrinos sulčių
400 ml verdančio vandens

Kaip gaminti

* Užvirinkite puodą vandens, atsargiai įmerkite į jį vynuogių lapus (laikydami už kotelių) ir apie 30 sek. palaikykite. Tada ištraukite ir sudėkite ant rankšluosčio apdžiūti. Kotelius nuskabykite.

* Ruoškite įdarą. Keptuvėje aukštais kraštais įkaitinkite aliejų, suberkite juoduosius pipirus ir pamaišykite. Tada sudėkite ryžius ir ant vidutinio karštumo ugnies pamaišydami kepinkite, iki taps skaidrūs. Užpilkite verdantį vandenį, užberkite druską. Karštį sumažinkite iki silpno, keptuvę uždenkite ir apie 15 min. pavirkite. Paskui užpilkite citrinų sultis ir dar 10 min. kaitinkite ant silpnos ugnies. Tada įmaišykite šią masę ir likusius įdaro komponentus į mėsą ir palikite atvėsti.

* Pasidėkite vynuogės lapą gyslotąja puse į viršų. Ant plačiausios vietos dėkite šaukštą įdaro. Iš pradžių lapą su įdaru vyniokite kaip cigarą, tada lapo kraštus iš šonų užlenkite į vidų ir baikite vynioti vėl kaip cigarą.

* Į didelį puodą sudėkite likusius vynuogių lapus – du tris sluoksnius, ant jų glaudžiai, siūle žemyn – lapus su įdaru, o paskui – ir plonais griežinėliais supjaustytas citrinas. Užpilkite vandens – kad iki pusės apsemtų įdarytus vynuogių lapus. Ant viršaus uždėkite didelę lėkštę, kad troškinami skanėstai nejudėtų ir neišsivyniotų. Puodą uždenkite ir troškinkite apie 30 min. ant vidutinio karštumo ugnies.
*

Patiekalą patiekite pašlakstytą alyvuogių aliejumi, apibarstytą druska (jei jos trūksta). Skanu su trupučiu graikiško jogurto, išmaišyto su prieskoninėmis žolelėmis.

Vištienos vėrinukai (souvlaki)
4 porcijos

Vištienos vėrinukai (souvlaki) – ne tik gardus, bet labai patrauklus graikiškas patiekalas
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Reikės:

1 kg vištų krūtinėlių
2 žaliųjų paprikų
20 griežinėlių vytintos šoninės
1 citrinos sulčių
100 ml alyvuogių aliejaus
1 šaukšto raudonojo vyno acto
1 šaukšto džiovintų raudonėlių
1 šaukšto džiovintų mėtų
3 sutrintų česnako skiltelių
žiupsnio šviežiai maltų juodųjų pipirų
1 šaukštelio druskos

Dzadzikiui reikės:

200 ml graikiško jogurto
2 vidutinio dydžio agurkų
1 skiltelės česnako
1, 2 šaukštų supjaustytų šviežių mėtų lapelių
1/2 šaukštelio vyno acto
1 šaukštelio druskos

Kaip gaminti

* Paprikas nuplaukite, supjaustykite į 5, 6 dalis, nupjaukite kotelius, išimkite sėklas. Sudėkite į dubenį.

* Mėsą nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite maždaug 2×4 cm gabaliukais, sudėkite į dubenį su paprikomis. Taip pat – visus likusius komponentus, išskyrus druską ir šoninę. Marinatu labai gerai įtrinkite mėsą. Dubenį uždenkite ir 1–2 val. palaikykite šaldytuve.

* Kiekvieną mėsos gabaliuką pabarstykite trupučiu druskos, įvyniokite į šoninės griežinėlį ir verkite ant iešmelių, tarp mėsos gabaliukų – paprikas. Pašlakstykite viską trupučiu alyvuogių aliejaus. Kepkite ant žarijų, kepsnių keptuvėje su grotelėmis arba orkaitėje 15–20 min.

* Patiekite su orkaitėje keptomis bulvėmis (su lupenomis), ant grotelių keptomis daržovėmis ir graikišku pagardu dzadzikiu. Jį ruoškite taip: agurkus sutarkuokite, sumaišykite su druska ir sudėkite į sietelį, kad nubėgtų išsiskyrusios sultys. Nusunktus agurkus sumaišykite su jogurtu, sutrintu česnaku, vyno actu, mėtomis.

Kepta feta (saganaki)
2, 3 porcijos

Kepta feta
Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Reikės:

300 g fetos griežinėlių
1 didelio kiaušinio
4 šaukštų alyvuogių aliejaus
5 šaukštų džiūvėsėlių
3 šaukštų miltų
1 šaukštelio džiovintų raudonėlių
trupučio šviežiai maltų juodųjų pipirų

Kaip gaminti

* Dubenėlyje išplakite kiaušinį. Kitame dubenėlyje sumaišykite miltus ir raudonėlius, o į trečią suberkite džiūvėsėlius.

* Keptuvėje įkaitinkite aliejų.

* Fetos griežinėlį pavoliokite miltų ir raudonėlių mišinyje, tada įmerkite į išplaktą kiaušinį ir vėl pavoliokite džiūvėsėliuose. Kepkite ant vidutinio karštumo ugnies, iki džiūvėsėliai ims rusvėti. Išgriebkite ant popierinio rankšluosčio. Patiekite su šviežių pomidorų, agurkų ir žalumynų salotomis.

Ant grotelių keptos daržovės
2 porcijos

Žurnalas "Moteris" (G.Barauskienės nuotr.)
Reikės:

1 baklažano
2 paprikų
1 mažos cukinijos
100 ml alyvuogių aliejaus
50 ml balzaminio acto
trupučio šviežiai maltų juodųjų pipirų
žiupsnelio druskos
1 šaukštelio džiovintų raudonėlių
2, 3 česnako skiltelių

Kaip gaminti

* Nuplautas daržoves supjaustykite 1–1,5 cm griežinėliais.

* Sumaišykite aliejų, balzaminį actą, sutrintą česnaką, pipirus, druską ir šiuo mišiniu patepkite daržovių griežinėlius. Pavartydami kepkite juos ant įkaitintų grotelių 5–7 min., o iškepusius pabarstykite raudonėliais. Skanu užberti sutrupintos fetos.

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis