Nėriniai namams suteikia elegancijos ir jaukumo

Nėriniais papuoštas interjeras vieniems primena nerūpestingą vaikystę, kitiems dvelkia romantika, treti vertina jį kaip kičinį. Gal ir būtų galima įtarti jį esant šiek tiek senamadišką, jei nėriniais namai nebūtų puošiami... tris šimtus metų. Toks ilgas laikotarpis nusipelnė solidesnio epiteto, juolab kad kiekviena epocha nėrinius atranda iš naujo, tad ir šiandiena nėra išimtis.

Prabangos sinonimas

Nėriniais įprasta vadinti tekstilės gaminius be audinio pagrindo, kurių ažūrinis ornamentas sukuriamas susipynus siūlams. Iki šiol istorikai neapsisprendžia, kur ir kada atsirado nėriniai, nors jų prototipų aptikta jau Senovės Egipto kapavietėse. Vis dėlto akivaizdžiausiai nėrimo menas suklestėjo Europoje Renesanso laikotarpiu. Italijoje jau XV a. nėriniai siūti adata – tai buvo geometriniai ar augaliniai ornamentai, gyvūnų ir žmonių atvaizdai. Milano ir Venecijos meistrai iki meno kūrinio aukštumų ištobulino nėrinius, kuriais tuo metu puošti prabangūs drabužiai. Jau kitą šimtmetį Italijoje pasirodė apie dvidešimt jų raštų knygų. Tuo metu buvo išrastas smeigtukas ir nėrinius imta siūti. Palaipsniui jais susidomėjo ir kitos šalys (Belgija, Prancūzija), nėriniai tapo vis plonesni ir subtilesni, o gaminimo būdai vis sudėtingesni. Todėl nuostabūs ažūriniai nėriniai buvo labai brangūs – ne veltui Prancūzijos karalius netgi paskelbė įstatymą, draudžiantį dėvėti nėriniais puoštus apdarus, nes šiems buvo išleidžiama labai daug pinigų ir tai kenkė šalies ekonomikai, mat nėriniai gabenti iš Italijos. Anglija taip pat bandė neįsileisti garsiųjų flamandų nėrinių, kad skatintų savo šalies meistrų gamybą.

Iš pradžių prabangiais nėriniais dekoruoti audiniai buvo skirti drabužiams siūti, ir tik prieš tris šimtus metų jie „atėjo į namus“ ir tapo interjero puošybos elementu. Nėriniais imta dekoruoti staltieses, užuolaidas, patalynę, pagalvėles.

Vystantis technologijoms žmonės išmoko gaminti nėrinius mašinomis. Kai jų gamyba gerokai palengvėjo, vertė sumenko. Beje, ir vąšeliu nėrinius imta nerti tik XIX a. Airijoje, kai atpigo pramoniniu būdu gaminami siūlai, mat tokiam nėriniui jų reikia gerokai daugiau, nei lengvam kaip oras gipiūrui pasiūti...

Interpretacijos ir imitacijos

Nors nėrinių istorija įspūdinga, gal dabar jų vieta muziejuje, kur tik meno istorikai gilinasi į raštų ir stilių įvairovę? Toli gražu ne. Ne tik drabužių dizaineriai šiandien mano, kad ažūriniai nėriniai – madinga, stilinga ir originalu, ir puošia jais savo kūrinius. Interjero dekoratoriai pritaiko nėrinių motyvus be galo išradingai, jų raštais ir išraiškingomis faktūromis pagyvina ne tik pagalvėles, staltieses ar kitą tekstilę. Subtilūs nėriniai atrodo elegantiškai, kuria romantišką nuotaiką, tad juos imituojančiais ornamentais dekoruojami tapetai, baldų apmušalai, keraminės plytelės, porceliano indai ir kiti patys įvairiausi interjero elementai. Pavyzdžiui, vokiečių dizainerė Doreen Whestpal „nunėrė“ neįtikėtinai lengvą „nėrinį“ iš plieno ir betono, naudojamą kaip pertvara, britų dizaineris Jethro Macey sukūrė „nėriniais“ dekoruotas grindų plyteles. Išradingai „nunerta“ ir „Aton“ studijos dizainerių Muhammado Moussa ir Ricko Sheano kolekcija, ne tik puošianti interjerą, bet ir pasižyminti funkcionalumu. Nors „nerti“ staliukai pagaminti iš medžio, polimerinio molio ir stiklo, jie atrodo lengvi ir skaidrūs kaip voratinklis, „nerti“ šviestuvai skleidžia minkštą šviesą ir meta keistai susiraičiusius šešėlius... Kolekcijoje taip pat yra įspūdingų „nertų“ vazų, žvakidžių ir indų. (Paganyti į juos akis galite interneto svetainėje

Lengvo ažūro efektas

Nei technologijų, nei madų pokyčiai nepakeitė nėrinių įvaizdžio – jie trapūs ir lengvučiai, jiems nėra lygių, kai reikia sukurti subtilios elegancijos, autentiško jaukumo ir nepakartojamos namų šilumos įspūdį. Net ir šiuolaikinės sintetinės medžiagos bei naujos technologijos suteikia galimybę gaminti tokius nėrinius, kurie atrodo beveik tokie pat švelnūs ir prabangūs kaip rankų darbo, nors kainuoja gerokai pigiau.

Nėrinių dekoratyvumą lemia raštų ritmas, spalva, spindesys, siūlų tekstūra. Dažniausiai nėrinio išraiškingumą dar labiau sustiprina audinio, su kuriuo jis derinamas, spalva ir faktūra. Nėriniais galima dekoruoti audinio kraštus arba įkomponuoti jo viduje. Kiti siuvimo būdai – aplikacijos, peltakiavimas, siuvinėjimas – puikiai dera su nėriniais. Prašmatniausiais iki šiol laikomi balti nėriniai: tiek permatomi, tiek prisiūti prie balto atspalvio audinio. Jie atrodo aristokratiškai ir primena šalčio ant stiklo nupieštus raštus.

Siekiant ekstravagantiškesnio įspūdžio gali būti naudojamas spalvotas ar netgi juodas gipiūras. Jo raštai įspūdingai išsiskiria sienų (tapetų ir keraminių plytelių), tekstilės fone. Juodų nėrinių motyvai gali būti pakartojami ir darant aksesuarus iš kalto metalo. Beje, nėrinių ir kalto metalo derinys būdingas Provanso stiliui – nėriniais dekoruota tekstilė neatrodo tokia sentimentali.

Nėriniai dera ir su mediena; pabrėžia jo raštus, sukuria išraiškingą grubios faktūros ir lengvo ažūro kontrastą. Taigi kantri stiliaus interjere, kur vyrauja medienos apdaila, nėrinių gali būti daug – ne tik staltiesė, bet ir pagalvėlės, užuolaidos čia tinka.

Tik subtili užuomina...

* Vintažinių daikčiukų mada vėl mums priminė nertas servetėles. O panaudoti jas galima išties originaliai. Servetėlę galite įrėminti kaip paveikslėlį arba, atvirkščiai, iškrakmolyti ir paversti ažūriniu nespalvotos nuotraukos rėmeliu. Atstotų ji ir laikrodžio ciferblatą. Nėriniais taip pat galite aptraukti širmą, apklijuoti (su PVA klijais) nuotraukų rėmelius, albumus, netgi stiklinius indus. Nerta servetėlė gali tapti šviestuvo gaubtu. Kad būtų standesnė, ją apipurkškite keliais sluoksniais lako.

* Naudojant nėrinius interjerui dekoruoti, svarbu atkreipti dėmesį, kad jų ir fono spalvos skirtųsi – kuo iš toliau nėriniai apžiūrimi, tuo kontrastas turėtų būti didesnis. Įspūdingiau atrodo labiau persišviečiantis ažūras – kiaurymės galėtų sudaryti apie 50 proc. nėrinio, tuomet subtilūs raštai geriau matomi.

* Lengvi kaip svajos nėriniai kuria romantišką nuotaiką, tačiau XXI amžiaus romantizmas paprastas ir praktiškas, todėl nerti aksesuarai neturėtų vyrauti, užteks jeigu jie tebus subtili užuomina... (Beje, jie paprastai ir nesiekia tapti stipria vyraujančia detale.) Tekstilę (užuolaidas, pagalvėles) tinka dekoruoti siauromis spalvotų pastelinių tonų nėrinių juostelėmis.

* Nėrinių ornamentais galima papuošti pačius įvairiausius daiktus, kaip trafaretą naudojant seną nertą užuolaidą ar staltiesę: tereikia nėrinį patiesti ant norimo paviršiaus, nupurkšti akriliniais dažais, o šiems išdžiūvus – nuimti. Šia technika galima dekoruoti stalviršius ir kitus baldus, netgi indus, užrašų knygutes...

Nuotraukos – Augio Narmonto. Kompozicijos – Kristinos

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis