Drabužinės durys. Kokios jos turėtų būti

Durys – savarankiškas interjero elementas, todėl reikia atidžiai apgalvoti tiek jų konstrukciją, tiek dizainą. Kuo skiriasi stumdomosios, suveriamosios, atidaromosios drabužinės durys? Kodėl vienu ar kitu atveju tinkamiausios tik kažkurios iš jų? Pabandykime įvertinti įvairių tipų durų pliusus ir minusus.

Funkcionaliai išnaudojama erdvė
Šiuolaikinė drabužinė – plati sąvoka. Tai erdvė, suplanuota laikantis tam tikrų principų, – joje laikomi drabužiai, batai, patalynė... Drabužinė gali būti atskiras kambarys arba atskirta kurio nors kambario funkcinė zona – net ir visai nedidukė. Bet kuriuo atveju būtina atskiriančioji konstrukcija ir durys. Jos gali būti stumdomosios, suveriamosios, atidaromosios – pasirinkimą lemia patalpos ypatumai, siekis funkcionaliai išnaudoti erdvę ir stilistinės kambario koncepcijos. Juk drabužinė užima nemažai vietos, tačiau turi neužgriozdinti erdvės ar net vizualiai ją praplėsti.

Shutterstock nuotr.
Durų apipavidalinimas taip pat turi didelės reikšmės, dekoro sprendimai gali būti įvairiausi, atitinkantys kambario interjerą. Šiuo metu vyrauja tendencija drabužinės duris susieti su bendru interjeru: arba jį pratęsti, arba priešpastatyti durų plokštumą kitiems interjero elementams. Durys gali „išnykti“ bendroje erdvėje ir tapti sienos tęsiniu arba, atvirkščiai, prisiimti vyraujančio akcento vaidmenį, susieti erdvę aplink save.

Atidaromosios durys: klasika, kurios nevertėtų pamiršti
Privalumai

- Tokios durys ilgaamžės – tai lemia jų konstrukcija. Vyriai gali tarnauti ilgai, o stumdomųjų durų sistemos dažnai susidėvi greičiau.
- Durys lengvai priderinamos prie kitų korpusinių kambario baldų.
- Išsirinkti tinkamo atspalvio, stiliaus ir apdailos modelį nelabai sudėtinga. Durys gali būti be rankenų, atsiveriančios vos spustelėjus.
- Jei drabužinė įrengta kambario kampe, funkcionalu derinti atidaromąsias ir stumdomąsias duris.
- Atidaromosios medinės durys itin harmoningai dera klasikiniame ar Provanso stiliaus interjere.
- Nesutrikdo grindų dangos vientisumo.

Shutterstock nuotr.
Trūkumai
- Durų plotas ribotas – jos tvirtinamos prie šoninių sienų ir vidinių pertvarų; plotis retai kada viršija 1 m, o aukštis – 2 m. Atidaromosios durys iš dalies lemia ir tai, kaip bus suplanuotas drabužinės vidus.
- Tokioms durims atverti reikalinga erdvė, taigi priešais drabužinę negalima statyti jokių baldų, kitų daiktų.

Stumdomosios durys: patogu ir jokių nereikalingų detalių
Privalumai

- Įrengus stumdomąsias duris lengviau veiksmingai išnaudoti erdvę – šalia durų galima statyti baldus ar interjero aksesuarus.
- Durys be tiesioginės funkcijos naudojamos ir interjerui puošti, nes apdaila labai įvairialypė: matinis ar raižytas stiklas, plastikas, veidrodis, perforuotas aliuminis, laminuotos medžio drožlių plokštės... Durims dekoruoti gali būti kartojami interjero apdailos – tapetų, keraminių plytelių, tekstilės – motyvai. Jei durys veidrodinės, nebus labai pastebima, kad drabužinei skirta dalis kambario, o ir kosmetinio stalelio miegamajame neprireiks.
- Stumdomosios durys gali būti įmontuotos bet kurioje patalpos dalyje: prie sienos, nišoje ar kampe.
- Itin lanksti kaina, priklausanti nuo stumdomųjų durų mechanizmo kokybės ir nuo medžiagos, iš kurios pagamintos plokštės.
- Didžiulė stumdomųjų durų sistemų įvairovė. Durys gali būti tvirtinamos tik viršuje – jos nesuskaido grindų dangos, harmoningai susieja erdvę į vieną visumą.

Shutterstock nuotr.
Trūkumai
- Stambios durų plokštės atrodo dekoratyviai, tačiau atvėrus vieną drabužinės pusę kita tuo metu nepasiekiama, viso drabužinės turinio vienu metu apžvelgti neįmanoma.
- Lengvai pritaikomos minimalistiniame moderniame interjere, antikvariniais baldais apstatytame miegamajame stumdomosios durys gali nederėti su bendru interjero stiliumi.
- Naudingas drabužinės gylis sumažėja, nes šiek tiek vietos užima durų mechanizmas.
- Bėgeliuose kaupiasi dulkės ir ilgainiui ima trukdyti durims judėti. Be to, nuo smūgio jos gali iššokti iš savo vietos. Tiesa, įstatyti atgal nesudėtinga.

Suveriamosios durys: stilinga ir įdomi konstrukcija
Privalumai

- Tai klasikos – atveriamųjų durų – alternatyva. Armonikos principu suveriamas duris sudaro kelios dalys ir vietos jos užima tik tiek, koks yra vienos plokštės plotis. Ši konstrukcija tinkama tuomet, kai nėra vietos durims nustumti į šalį.

- Atrodo jos stilingai ir įdomiai. Durų panašumas į kadaise madingas sulankstomas širmas šiuolaikiniam interjerui suteikia retro atspalvį.
- Jos ergonomiškos – vienu metu galima apžvelgti ir pasiekti skirtingas drabužinės puses, o stumdomosios durys, jei nesulenda į sieną, užstoja tai vieną, tai kitą pusę. Tinka plačioms, 3–4 metrų, ilgio drabužinėms.
- Kampinę drabužinę patogu atskirti suveriamosiomis durimis.
- Tvirtinamieji mechanizmai yra tik viršuje, todėl neskaidomas grindų dangos vientisumas.

Žurnalas "Mano namai"
Trūkumai
- Skirtingai nuo stumdomųjų, šioms atverti reikia truputį erdvės, nors ir nedidelės. Be to, ne visiems patinka jų kampuotumas ir pažeidžiama konstrukcija.
- Apačioje durų niekas neprilaiko, todėl jos nelabai stabilios. Jei lubos pakabinamosios, tai – ne pats geriausias variantas, nes laikiklius teks tvirtinti prie sienų.

Draperija: originali alternatyva
Privalumai

- Pigiausias būdas atitverti drabužinę miegamajame (ir ne tik jame) – dailiai krintanti drapiruotė, pritvirtinta palubėje.
- Tekstilė kambariui suteikia jaukumo. Kad klostyta dekoratyvi užuolaida sukurtų buduaro nuotaiką, ją galima komponuoti iš sunkių audinių, pavyzdžiui, aksomo, ir lengvos plevenančios organzos.
- Drabužinei atskirti galima panaudoti ne tik drapiruotę, bet ir širmą, žaliuzes.

Trūkumai
- Kad neatrodytų pigiai ir prastai, į bendrą kambario interjerą įkomponuoti reikia itin kūrybiškai.
- Taip atskirtoje drabužinėje kaupsis dulkių, o ir pats audinys nuo jų neapsaugotas ir sunkiau valomas nei, tarkim, medžio drožlių plokštė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis