Praktiški dizainerio patarimai, kaip namuose sukurti stilingą ir jaukią aplinką

Norint sukurti jaukius namus svarbu nepamiršti pagrindinių interjero komponavimo principų – balanso ir pusiausvyros, ritmo, akcento, vienybės ir kontrasto. Interjero dizainerė Viktorija Emde pataria, kaip jais vadovaujantis sudėlioti stilingą, harmoningą ir jaukią gyvenamosios erdvės kompoziciją.

Pataria interjero dizainerė Viktorija Emde, info@viktorijadesign.lt

Simetrišką erkeryje įrengto valgomojo kompoziciją pabrėžia aksesuarai – abipus virš stalo nuleisto šviestuvo ant stalo pastatytos didelės stiklinės vazos. Žaismingumo kompozicijai suteikia vienoje stalo pusėje pastatyta kitokia kėdė.
Simetrišką erkeryje įrengto valgomojo kompoziciją pabrėžia aksesuarai – abipus virš stalo nuleisto šviestuvo ant stalo pastatytos didelės stiklinės vazos. Žaismingumo kompozicijai suteikia vienoje stalo pusėje pastatyta kitokia kėdė, išblaškanti tobulą simetriją.
Žurnalas "Mano namai"
Balansas ir pusiausvyra
„Pusiausvyra – būtina harmoningo interjero sąlyga. Įsivaizduokite, kiek visko daug yra mūsų kambariuose: baldai, aparatūra, knygos, šviestuvai, įvairios smulkmenos... Juos suvienyti ir subalansuoti erdvėje padeda vienas svarbiausių – pusiausvyros principas“, – pasakoja Viktorija Emde. Pasak dizainerės, vizualiai kai kuriuos objektus mes suvokiame kaip sunkesnius, todėl kuriant pusiausvyrą galima sunkius objektus statyti šalia lengvesnių. Taip pat keletas nedidelių, sustatytų greta objektų gali atsverti vieną didelį, užimantį tiek pat ploto daiktą.

Ratu įkomponuoti stilingi minkštieji baldai išryškina svetainės poilsio zoną. Šios kompozicijos ašis – juodas stalelis, tarsi susiejantis visus elementus į visumą.
Ratu įkomponuoti stilingi minkštieji baldai išryškina svetainės poilsio zoną. Šios kompozicijos ašis – juodas stalelis, tarsi susiejantis visus elementus į visumą.
Žurnalas "Mano namai"
Pusiausvyros tipai
Egzistuoja trys pusiausvyros tipai: simetriškas, asimetriškas, radialinis. Kartais juos galima taikyti visus kartu, tačiau vienas jų dažniausiai dominuoja.
Simetrija. Simetriškas balansas kuriamas iš panašių ar vienodų elementų, kurie išdėstomi vienodu atstumu nuo bendros įsivaizduojamos ašies. Kad geriau suprastumėte šį principą, būtina nusibraižyti savo patalpą, nustatyti jo centrinę ašį ir jos atžvilgiu simetriškai sustatyti interjero daiktus (sofa priešais sofą, fotelis priešais fotelį, vaza prieš tokią pat kitą vazą). Taip išdėstydami jūs vizualiai išskirsite norimą erdvės centrą ir labai tiksliai pabrėšite visus daiktus ir detales, išsidėsčiusias išilgai ašies.
Žurnalas "Mano namai"
Asimetrija.
Asimetriška pusiausvyra vizualiai išlygina skirtingų daiktų „svorį“ išilgai įsivaizduojamos ašies. Pavyzdžiui, prieš didelę sofą galima pastatyti du fotelius ir žurnalinį staliuką – tada abi pusės vizualiai atrodys vienodo svorio. Toks erdvės organizavimo būdas išsklaidys nuobodulį ir leis kombinuoti didelį kiekį įvairių pagal paskirtį daiktų, dydžių ir faktūrų.
Žurnalas "Mano namai"
Radialinis balansas.
Tai – simetriškosios pusiausvyros variantas, kai daiktai išdėstomi aplink įsivaizduojamą ar realų tašką. Tokia kompozicija taikoma norint išryškinti kambario centrą. Šitaip galima išdėstyti kėdes aplink pietų stalą arba minkštuosius baldus pusračiu prieš knygų lentynas ar televizorių.

Žurnalas "Mano namai"
Ritmas
Erdvėje, taip pat kaip ir muzikoje, turi būti savas ritmas. Interjere – tai tam tikra elementų išsidėstymo seka.
Ritmo pojūtį interjere gali kurti ne tik aksesuarai, dekoro elementai, bet ir architektūriniai segmentai. Baltai dekoruotoje šiuolaikiško dizaino erdvėje palei sieną išryškėja įstriža medinių laiptų pakojų linija, pagyvinanti modernią baltą erdvę.
Ritmo pojūtį interjere gali kurti ne tik aksesuarai, dekoro elementai, bet ir architektūriniai segmentai. Baltai dekoruotoje šiuolaikiško dizaino erdvėje palei sieną išryškėja įstriža medinių laiptų pakojų linija, pagyvinanti modernią baltą erdvę.
Žurnalas "Mano namai"
Šį kompozicijos principą tinka taikyti dekoruojant interjerą smulkmenomis: vazomis, žvakidėmis, nuotraukomis ir t. t. Sukurti ritmišką seką galima kartojant ar sukeičiant vietomis elementus, keičiant pasikartojančių daiktų dydį, formas ir spalvas.
Ant sienos įkomponuota įvairaus dydžio ir skirtingų formų įrėmintų paveikslų kompozicija – paprasčiausias būdas suteikti interjerui ritmiškumo. Vientisumo šiam interjero fragmentui suteikia panašios stilistikos paveikslų grafika.
Ant sienos įkomponuota įvairaus dydžio ir skirtingų formų įrėmintų paveikslų kompozicija – paprasčiausias būdas suteikti interjerui ritmiškumo. Vientisumo šiam interjero fragmentui suteikia panašios stilistikos paveikslų grafika.
Žurnalas "Mano namai"
Paprasčiau kalbant, gražiai išdėstytos ant lentynos cilindro ar apvalios formos dekoratyvinės žvakės „nuo mažiausios iki didžiausios“ – tai ir yra ritmiška seka. Vazų išdėliojimas nuo apvaliausios iki stačiakampės arba kaitaliojant horizontalias ir vertikalias nuotraukas ant sienos – visa tai ritmiškos kompozicijos pavyzdžiai.
Žurnalas "Mano namai"

Akcentas
Bet kuriame interjere yra dalykų, kuriuos norisi akcentuoti, išryškinti. Tai gali būti unikalūs baldai, paveikslai, gražus vaizdas pro langą, neįprastas keraminių grindų plytelių piešinys ar tiesiog jaukus kampelis.

Svetainės poilsio zoną išryškina du išskirtiniai elementai: pilkšvo pastelinio kolorito svetainės fone įkomponuotas ryškiai raudonas toršeras savaime atkreipia dėmesį į pagrindinę šios erdvės zoną, kurią stilistiniu bei emociniu požiūriu dar labiau pabrėž
Svetainės poilsio zoną išryškina du išskirtiniai elementai: pilkšvo pastelinio kolorito svetainės fone įkomponuotas ryškiai raudonas toršeras savaime atkreipia dėmesį į pagrindinę šios erdvės zoną, kurią stilistiniu bei emociniu požiūriu dar labiau pabrėžia židinys. Jį akcentuoti ir išskirti iš bendros moderniais daiktais dekoruotos erdvės padeda sendinta ornamentuota klasikinio dizaino apdaila.
Žurnalas "Mano namai"
Norint sukurti ryškų interjero akcentą tokias daiktų ypatybes reikia pabrėžti, išskirti iš likusios erdvės. Pavyzdžiui, paveikslą galima specialiai apšviesti, ant palangės pastatyti rėmus ar pritaikyti užuolaidas, kurios paryškintų pro langą matomą vaizdą, bet jo bet nenustelbtų, prie ryškios sofos ant grindų galima pastatyti toršerą su gaubtu, kurio spalva derėtų prie baldų apmušalų ir t. t.

Žurnalas "Mano namai"
Harmonija
Erdvės harmonija – atskirų dalių susiliejimas į bendrą visumą, vientisas emocinis ir funkcinis fonas, kurį lemia erdvės išskirtinumas. Šis principas padės sukurti tokią kompoziciją, kad interjeras nebūtų atskirų daiktų kratinys? Todėl pirmiausia būtina sugalvoti jungtį. Vienijančiu elementu gali būti bendra interjero spalva, panašios stilistikos aksesuarai, kokio nors vienijančio elemento naudojimas.

Vienoje erdvėje derinami mėlyno kolorito, tačiau skirtingų tonų, atspalvių, raštų bei faktūrų audiniai padeda kurti vientisą, harmoningą, tačiau nenuobodų interjerą – tamsaus ir šviesaus kolorito geometrinių raštų kilimų fone išryškėja skaidrus mėlynas so
Vienoje erdvėje derinami mėlyno kolorito, tačiau skirtingų tonų, atspalvių, raštų bei faktūrų audiniai padeda kurti vientisą, harmoningą, tačiau nenuobodų interjerą – tamsaus ir šviesaus kolorito geometrinių raštų kilimų fone išryškėja skaidrus mėlynas sofos gobelenas, kurį papildo smulkaus rašto tamsiai mėlyni fotelių apmušalai. Kompoziciją baigia lengva balta draperija, dekoruota romantišku mėlynu floristiniu ornamentu, derinama su pereinamų atspalvių audiniu.
Žurnalas "Mano namai"
Kontrastas
Kad suteiktume aplinkai įvairovės, dizainerė rekomenduoja taikyti kontrasto principą. Tai nėra sudėtinga: jeigu jūsų svetainėje vyrauja stačiakampės formos (spintos, sofos, televizorius, paveikslų rėmai ir t. t.), matomoje vietoje pastatykite apvalų staliuką ar pufą.
Šiuolaikiško dizaino monochromiškų atspalvių interjere įkomponuotas išskirtinis garsaus dizainerio Vernerio Pantono sukurtas stalinis šviestuvas, į kurį pirmiausia krypsta dėmesys dėl pritaikyto spalvinio ir formos kontrasto principo. Ryškiai žalias švies
Šiuolaikiško dizaino monochromiškų atspalvių interjere įkomponuotas išskirtinis garsaus dizainerio Vernerio Pantono sukurtas stalinis šviestuvas, į kurį pirmiausia krypsta dėmesys dėl pritaikyto spalvinio ir formos kontrasto principo. Ryškiai žalias šviestuvo koloritas ir plastiškos lenktos formos kartojamos ant sienos kabančio paveikslo fragmentuose.
Žurnalas "Mano namai"
Galima naudoti ir spalvinį kontrastą – bendrame baltame kambario fone (baldai, sienos, grindys) puikiai išryškės skirtingi kontrastingų spalvų aksesuarai (užuolaidomis, pagalvėlėmis, dekoro elementais).
Šiuolaikiško dizaino valgomojo interjere vyrauja balta spalva ir medžio faktūra. Skirtingomis spalvomis nudažytos kėdės, įkomponuotos aplink medinį stalą, padeda sukurti žaismingą kontrastą, kuris ne tik pagyvina vienspalvę erdvę, bet ir akcentuoja pagrin
Šiuolaikiško dizaino valgomojo interjere vyrauja balta spalva ir medžio faktūra. Skirtingomis spalvomis nudažytos kėdės, įkomponuotos aplink medinį stalą, padeda sukurti žaismingą kontrastą, kuris ne tik pagyvina vienspalvę erdvę, bet ir akcentuoja pagrindinę jos zoną – valgomojo stalą.
Žurnalas "Mano namai"

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis