Pramoninėje lofto erdvėje – butas su mergaitiškomis detalėmis

Teisės studijų absolventės vilnietės Monikos Kučinskaitės pirmuoju nuosavu būstu tapo loftas viršutiniame aukšte. Mada ir dizainu besidominti, siūti ir piešti mėgstanti mergina sako, kad jos namų stilius – „maišytas, su mergaitiškomis detalėmis“.

Gyventi lofte Monika svajojo nuo paauglystės
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)

Jauna šeimininkė neslepia, kad yra privilegijuota: būstą jai nupirko ir suremontuoti bei įrengti padėjo tėvai. Jei ne interjero dizainere dirbanti mama, loftą, neabejoja, būtų įsirenginėjusi ilgiau, o sumokėjusi – daugiau. Mama ne tik patarė, bet ir rado patikimus meistrus, parodė, kur ieškoti medžiagų, įdomių baldų, interjero detalių. „Aš matau smulkmenas, bet neįsivaizduoju viso vaizdo, o ji, priešingai, pirmiausia mato visumą“, – džiaugiasi Monika. Ir priduria, kad su mama, nors sutaria labai gerai, kurdamos namus ginčijosi kaip niekada iki tol.

Pirmame buto aukšte durimis atskirtas tik vonios kambarys, bendroje erdvėje – svetainė, virtuvė ir valgomasis
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Lipti tenka aukštai
Įrengti įsigytą erdvę be jokių pertvarų (buvo tik plikos sienos) užtruko apie pusantrų metų. Monika sako visada norėjusi būsto viršutiniame aukšte – kad turėtų terasą ant stogo. Taip ir nutiko – šis, esantis prie svetainės, vasarą jai ir kaimynams tarnauja kaip terasa. Buvusios gamyklos pastato aukštai skirtingi: pirmas – maždaug šešių metrų aukščio, antras ir trečias – standartiniai, o viršutinis – vėl aukštomis lubomis, todėl galima sakyti, kad Monikos butas yra dviaukštis: ketvirtame ir penktame aukštuose.

Kai kurios interjero detalės į loftą atkeliavo iš tėvų namų, tarp tokių – svetainės fotelis, toršeras. Kiti baldai – nauji, atidžiai rinkti būtent šiam būstui
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Kaip būdinga loftams, merginos būstas yra erdvus: apatinis aukštas – maždaug 70 kv. m ploto, dar apie 45 kv. m užima antresolė. Pirmame buto aukšte durimis atskirtas tik vonios kambarys, bendroje erdvėje – svetainė, virtuvė ir valgomasis. Antresolėje įrengti miegamasis, dar viena vonia ir drabužinė. Svetainė yra saulėtoje buto pusėje, o miegamasis, priešingai – saulės mažiausiai pasiekiamas. Būsto langai yra iš abiejų jo pusių. Vieni – ypač dideli, per abu aukštus. Tai suteikia išskirtinumo, mat loftams tai nebūdinga. Kita vertus, išvalyti tokius gali tik aukštalipiai.

Buto duris Monika planuoja įrėminti lentynomis
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Beje, namuose labai aukštomis lubomis nepamainomas daiktas yra sulankstomos kopėčios. „Meistras šešių metrų aukščio svetainėje ne iš karto ryžosi lipti kabinti šviestuvo. Kai baigė, rankos drebėjo“, – pasakoja šeimininkė.

Plytelių ir tapetų draugystė
Merginos namai šildomi dujomis, pirmame aukšte įrengtos šildomos grindys, antrame – radiatoriai. Sienos, lubos (su gipskartoniu dengtomis buvusiomis gamyklos sijomis) nudažytos šviesiai, o grindys yra tamsios šokolado spalvos. Tokių norėjusi pašnekovė pripažįsta, kad ant tamsių grindų dulkės ir šiukšlelės matosi labiau nei ant šviesių. Taigi pasitvirtino mamos perspėjimas. Pastelinių spalvų sienas pagyvina tapetai: viena miegamojo siena išklijuota vertikaliai dryžuotais, o vonios kambariuose keraminės plytelės suderintos su raštuotais.

Mirkdama vonioje šeimininkė gali grožėtis vaizdu pro grindis siekiančius langus
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
„Stengėmės, kad erdvės nebūtų stereotipinės, tarsi įspraustos į rėmus“, – komentuoja Monika. O tarpus tarp svetainės ir valgomojo langų mama ir dukra nusprendė išklijuoti prie pramoninės erdvės derančiomis tamsiomis dekoratyvinėmis plytomis.

Valgomasis: originalus stalas ir specialiai skirtingi krėslai
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Monikos būste yra ir židinys, tik įrengtas jis ne svetainėje, kaip dažnai esti, o valgomajame. Jaunoji šeimininkė jau patyrė, kad ugnis traukia žmones: svečiai dažniausiai susiburia ne erdviausioje buto dalyje – svetainėje, o valgomajame. Jie įsitaiso aplink stalą stikliniu stalviršiu arba ant sėdėti tinkamų plačių palangių.
Mergina prisimena, kad pirmasis daiktas, kurį nusipirko šiam butui, buvo valgomojo lempa. Dar nežinojo, kaip atrodys būstas, bet nepajėgė atsispirti dideliam gaubto formos šviestuvui, kurio išorė – iš juodo aksomo, o vidus išdažytas auksiniais dažais.

Ovalus veidrodis ir staliukas, ant kurio surikiuotos šeimos nuotraukos, – iš tėvų namų
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Mergaitiškų detalių jaukumas
Kai kurios interjero detalės į loftą atkeliavo iš tėvų namų (šie įrengti klasikiniu stiliumi), tarp tokių – svetainės fotelis ir toršeras, ovalus veidrodis, staliukas. Kiti baldai – nauji, atidžiai rinkti specialiai šiam būstui. Pašnekovė įsitikino, kad loftams tinkamų baldų pasiūla nedidelė: tokios erdvės prašosi masyvių interjero detalių, nes mažos tarsi ištirpsta.

Dešinėje – durys į drabužinę. O užrašai ant širdelės kairėje keičiasi pagal merginos nuotaiką
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Virtuvę, siekdama sukurti švaros įspūdį, Monika pasirinko baltą. Šią idėją ji nusižiūrėjo iš draugo Donato tėvų. „Kartu norėjau, kad virtuvė būtų tarsi paslėpta, be didelių stalviršių“, – sumanymą pristato šeimininkė. O sušildyti savo namus būsima teisininkė nutarė mergaitiškomis detalėmis: dailiomis papuošalų dėžutėmis, angelų skulptūrėlėmis... „Niekaip negaliu užaugti“, – nesigina studentė. Mėgstamiausią vaikystės žaidimą (geriausi žaislai buvo mamos kvepalai) Monikai dabar primena dekoratyvus miegamojo akcentas – į aukštą stiklinę vazą sukrauti tušti, bet dar kvepiantys kvepalų buteliukai. O kėdės atkaltę apsivijusi lapės apykaklė, kokiomis anksčiau mėgdavo puoštis ponios, yra ne tik interjero detalė: močiutės dovanotą lapę mergina dėvi kaip aksesuarą.

Miegamojo Monika geidė romantiško, o štai lovos galvugalį planuoja keisti
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Komentaras
Architektas Evaldas Mikelevičius

„Loftai gali būti ir dideli, ir maži, tačiau dažniausiai tai – specifinės erdvės, aukštos. Todėl jas galima planuoti kelių lygių, ir tai suteikia daug kūrybinės laisvės. Loftai iš kitų būstų išsiskiria langais. Šie dažniausiai būna vienoje pusėje, tad tenka ieškoti netradicinių sprendimų, pavyzdžiui, įrengti stiklo vitrinas.
Pastatuose, kuriuose įrengti loftai, dažnai yra bendro naudojimo erdvių. Jas gyventojai norėtų įsirengti ir eksploatuoti kartu, bet įgyvendinti tai kartais trukdo biurokratiniai keblumai.
Dar vienas specifinis tokio būsto bruožas yra tas, kad greta – ir gyvenamieji būstai, ir menininkų dirbtuvės, studijos, biurai. Tai, kad tenka dalytis laiptine ar kiemu su biurų darbuotojais, šių klientais, patinka ne visiems.

Tokia gyvenamoji vieta turi ir privalumų, ir trūkumų, tačiau daug ką lemia požiūris. Tai, kas vieniems yra trūkumas, kitiems – privalumas, ypač galimybė įrengti savo būstą nestandartinį. Turbūt todėl loftai traukia kūrybingus žmones.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis