Lofto erdvėje - butas per du aukštus

Būsto planavimą koregavo pastato paveldas - įstrižos konstrukcinės kolonos.

Dviejų aukštų erdvėje įrengtą taisyklingos formos stačiakampį architektas Adomas Kondratas pavertė modernia, stilinga ir patogia gyvenamąja erdve, kurios planavimo problemas, projekto idėjos autoriaus tikinimu, padėjo išspręsti neįprastas komponavimo įstrižai principas, leidęs maksimaliai išnaudoti lofto tipo erdvės plotą.

Projekto autorius – architektas Adomas Kondratas, www.archestra.lt

Interjere natūraliai prigijo konstrukcinis pastato paveldas – atraminės kolonos. Jos buvo nuvalytos ir nudažytos prislopinta raudona spalva, kuri kartojama kitose interjero detalėse.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Pradėjęs projektuoti rekonstruotame administracinės paskirties pastate įrengtą loftams pritaikytą 85 m2 ploto per du aukštus išdėstytą erdvę, architektas Adomas Kondratas pirmiausia turėjo išspręsti zonų komponavimo problemą.
Ryškus svetainės akcentas – įstrižais pastatyta minkštų formų oranžinės odos sofa, šalia jos įkomponuotas stilingas industrinio dizaino toršeras, kurio oranžinės spalvos reflektorius papildo interjero oranžinės ir raudonos spalvos leitmotyvą.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
„Kai pirmą kartą įėjau į patalpas, mane pasitiko dviejų aukštų taisyklingas stačiakampis su laiptams įrengti numatyta skyle perdangoje, – pasakojo architektas. – Pagal užsakovo sumanymą antrajame aukšte turėjo būti suformuoti du miegamieji, taigi įprastos „loftiškos“ erdvės per du aukštus nebeliko.“ Norėdamas, kad didelė pirmojo aukšto erdvė vitrininiais langais būtų maksimaliai išnaudota, Adomas čia pritaikė nestandartinę įstrižą kompoziciją. „Pagrindinė pirmojo aukšto idėja – trijų įstrižai sienų atžvilgiu sumontuotų grafito spalvos tūrių žaidimas.
Interjero komponavimas 45 laipsnių kampu padėjo patogiai ir logiškai suplanuoti visas funkcines zonas.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Kiekvienas jų slepia savo pagrindines funkcijas – tambūro, katilinės (ūkio) bei drabužinės – ir tarsi performuoja stačiakampę erdvę, suteikdamas jai kitą vaizdą. Tai puikiai matyti planuose (žr. p. 45 p.)“, – pasakojo Adomas. Tokį planinės struktūros sprendimą – komponavimą 45 laipsnių kampu – jis paryškino ir faneriniais lubų plokštumų rombais.
„Į patalpas įeinama tiesiai iš lauko, taigi projektuojant teko spręsti tambūro rebusą. Lauko siena – stiklo vitrinos, tad tambūrą teko įterpti abipus durų. Jis minimalaus pločio, todėl už antrųjų lauko durų dėl pasuktos sienutės atsirado vietos nedidelei drabužių kabyklai“, – pasakojo architektas.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Tamsiai pilku grafito atspalviu dekoruoti erdvės komponavimo elementai – įstriži architekto suprojektuoti tūriai – itin išryškėja šviesiai pilkame fone. Šiuo atspalviu dekoruotos visos išorinės lofto sienos. Vyraujantį pilką koloritą architektas praskaidrino ryškiais oranžiniais ir raudonais akcentais – svetainėje įkomponuota oranžinė sofa, virtuvės zonoje parinktos oranžinės kėdės, abipus tambūro buvusios įstrižos konstrukcinės atramos dažytos raudonai, šią spalvą atkartoja ir prie sofos pastatytas toršeras.

Erdvė nuo tambūro zonos iki laiptų ir toliau įrengtos drabužinės vizualiai atskiria skirtingas abipus jos išdėstytas funkcines zonas - svetainę ir virtuvę.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Norėdamas suteikti interjerui gyvumo ir organiškumo, Adomas naudojo nemažai beržo faktūros faneros – ši apdailos medžiaga pritaikyta virtuvės apdailai, laiptų ir laiptinės sienų paviršiams, taip pat – pirmojo aukšto luboms dekoruoti. „Fanerą interjero projektuose naudoju dažnai, tačiau dažniausiai kituose paviršiuose, – pasakojo architektas. – Šįkart norėjosi įdomesnio sprendimo.
Luboms dekoruoti architektas parinko neįprastą medžiagą – faneros lakštus, ant kurių sumontuoti šviestuvai.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Ieškojau lubų apdailos, kuri būtų nebrangi, lengvai montuojama ir „gyva“, o fanera atitiko šį reikalavimą. Lapai buvo montuojami 45 laipsnių kampu ir šachmatų principu – kas antrą jų įgilinant. Kampuose pagal tam tikrą žingsnį sukomponavau įleidžiamus berėmius halogeninius šviestuvus, o ties kelių segmentų briauna kaip papildomas apšvietimas, slystantis lubų paviršiumi, buvo sumontuoti LED profiliai“. 
Logiškai suplanuota erdvė: įstrižas pusbario stalviršis neužstoja erdvės prie laiptų ir drabužinės, kuri įrengta toliau nuo tambūro už vienos iš trijų „tūrinių“ sienučių. Čia telpa viskas, ko reikia: stalčiai, drabužių kabinimo sistemos, lentynos.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Virtuvės konstrukcija suprojektuota taip, kad baldai suformuotų pusiau uždarą buitinės paskirties erdvę, vizualiai atskirtą nuo likusios pirmojo aukšto erdvės: palei galinę sieną įkomponuota darbo zona pakabinamosiomis spintelėmis plastiškai užsisuka ir pereina į pusbario tipo stalą minimalistiniu stalviršiu, kuris „nusileidžia“ per koją žemyn ir užbaigia virtuvės baldų kompoziciją.

Visos pirmojo aukšto grindys išklotos betono atspalvio marmoleumo danga, kuri virtuvės zonoje pabrėžia pilkšvus laminuotos faneros paviršius.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Spalvinę šios zonos gamą paįvairina stilingos oranžinės prie pusbario pastatytos kėdės.
Virtuvės ir valgomojo konstrukcijos forma – paprasta ir „gyva“, atitinkanti šiai zonai keliamus funkcinius reikalavimus, išlaikanti stilistinius interjero principus.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Visiems virtuvės baldams gaminti Adomas taip pat pasirinko savo mėgstamą itin tvirtą ir „gyvą“ medžiagą – fanerą, o stalviršiui pritaikė storesnę – 40 mm storio pilkšva spalva laminuotą fanerą.
Greta virtuvės suformuoti laiptai į antrąjį aukštą pagaminti iš daugiasluoksnės klijuotos faneros. Juos projektuojant metalo konstrukcija nebuvo naudota – vien tik gerai apgalvoti sujungimai.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Originaliu virtuvės elementu tapo į virtuvės zoną išsikišę laiptų kontūrai. „Mano idėja buvo suprojektuoti virtuvę ir laiptus kaip vientisą darinį, besiglaudžiančius per sienutę“, – tokį sprendimą paaiškino Adomas ir pabrėžė, kad laiptai išsikiša ir dėl vietos taupymo.
Projektuodamas baldus ir kitus elementus iš faneros, Adomas apgalvoja viską iki smulkiausių detalių.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)

Antrame lofto aukšte tęsiamas komponavimo kampu principas. Didesnėje šios erdvės dalyje buvo suprojektuotas erdvus šeimininko miegamasis, šalia jo iš vienos pusės įrengtas vonios kambarys, o iš kitos – antras šio buto miegamasis.

Miegamojo akcentas – iš faneros pagaminta lova aukštu galvūgaliu, kur sumontuoti industrinio dizaino funkcionalūs šviestuvai, – dar kartą patvirtina šios apdailos medžiagos universalumą ir „gyvumą“.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Įstrižos erdvės pojūtį miegamajame padeda sukurti kampu pastatyta pertvara, atskirianti šį kambarį nuo kitų. Lygiagrečiai jai kone pačiame kambario viduryje įkomponuota iš faneros pagaminta lova, galvūgaliu prisiglaudusi prie nedidelės sienelės, kurią galima apeiti iš visų pusių.
Aukšto iš faneros pagaminto lovos galvūgalio viršuje suformuota patogi lentynėlė, ant kurios patogu pasidėti knygą ar telefoną, o galvūgalio plokštumoje sumontuoti funkcionalūs šviestuvai, kurių šviesos kryptį galima reguliuoti.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Tai ne tik savotiškas atramos taškas, sukuriantis jaukesnės miegamojo erdvės pojūtį, bet ir funkcionalus interjero elementas – už pertvaros architektas numatė vietą drabužinei įrengti.
Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Abi įstrižai pastatytas miegamojo sienas architektas akcentavo sunkiai nusakomu šiltu rusvu bei gelsvu atspalviu, prie kurio priderino ir rusvos spalvos kiliminę dangą.

Antrajame aukšte įrengtame vonios kambaryje vyrauja tokia pat stilistinė idėja kaip ir visame interjere: minimalus dizainas, industrinio dizaino motyvai, lakoniškos formos, monochromiškas koloritas. Sienoms ir grindims dekoruoti buvo parinktos pilkos, betono faktūrą primenančios plytelės, kontrastuojančios su šviesesnėmis rusvo atspalvio keraminėmis plytelėmis.

Žurnalas "Mano namai" (A.Narmonto nuotr.)
Norėdamas vizualiai praplėsti nedidelę vonios kambario erdvę, architektas viršutinę vienų dalį padengė veidrodinėmis plokštėmis, kuriose atsispindintys vaizdai tarsi panaikina tikrąsias sienas ir suskaido nuobodžią taisyklingo stačiakampio erdvę, padarydami ją įdomesnę ir žaismingesnę. Tarp kampu priklijuotų veidrodžių architektas įterpė nedidelę spintelę, kur patogu susidėti vonios reikmenis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis