„Gudrius“ prietaisus mėgstantys šeimininkai sukūrė itin taupų namą

Reportažas apie ekonomišką namą, kurio šeimininkai naudoja tik geoterminį – žemės gelmių – šildymo būdą, saulės baterijų teikiamą energiją ir įvairius „gudrius“ prietaisus.

m.moteris.lt - JAU IR TAVO TELEFONE! Išbandyk dabar!

Taip pat skaitykite:
- Ir 30 m² bute galima sukurti romantišką klasikinį interjerą
- Butas po rekonstrukcijos: patogi ir spalvinga erdvė
- Provanso stilius standartinį butą pavertė romantiška oaze. FOTO

Ekonomiškai efektyvus, atsinaujinančią energiją naudojantis Jolitos ir Dariaus Rainių namas, kalbant vaizdžiai, turi smegenis: taupo, tausoja aplinką ir visaip rūpinasi, kad šeimininkams gyventi būtų kuo patogiau.

Ant namo stogo – saulės baterijos ir šešis kvartalo namus nuo gaisro grėsmės ar kitų nepatogumų saugantis žaibolaidis
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Į nuosavų namų gyvenvietę už keliolikos kilometrų nuo Vilniaus sutuoktiniai su sūnumi Mantu ir baltakaile šunyte Nora atsikraustė maždaug prieš ketverius metus. Naują būstą šeima rado prie už kelių šimtų metrų tyvuliuojančio ežero, čia jie dažnai ištrūkdavo dar tada, kai gyveno viename sostinės mikrorajone.
Išsirinkta gyvenvietė išsiskiria tuo, kad yra bene vienintelė Lietuvoje, kurioje naudojamas tik geoterminis – žemės gelmių – šildymo būdas. Namai statyti pagal kelis projektus, todėl yra skirtingi, tačiau stilistinė vienovė išlaikyta, nes naudotos tokios pačios statybinės ir apdailos medžiagos: keraminiai blokeliai, medis, klinkerio plytelės, betoninės stogų čerpės. Galimybes svetimiems įvažiuoti į saugios kaimynystės kvartalą riboja nuotoliniu būdu valdomas kelio užkardas.

Kai geoterminio šildymo siurblys nejungiamas, vandeniui prišildyti visiškai pakanka saulės baterijų
Žurnalas "Moteris"
Bendrystės privalumai
Pasak šeimininkų, didelis kvartalo privalumas yra tas, kad jo gyventojai susibūrę į tvirtą bendriją. Šios veikloje aktyviai dalyvaujanti Jolita pasakoja, kad drauge sprendžiami ne tik su pinigais susiję reikalai: tarkim, kaimynai susitarė, kad nedažys tvorų skirtingomis spalvomis, o rytais, kol miega vaikai, – nebirbins žoliapjovių. Bendrijai priklauso gyvenvietėje esantys vandens gręžiniai, biologinio valymo įrengimai, keliukai su šaligatviais, gatvių apšvietimas. Pastarasis sutemus automatiškai įsijungia, o išbrėškus – išsijungia. Kvartalo gyventojai turi ir nuosavą miškelį, šiam tvarkyti organizuojamos talkos. Bendrijos planuose – poilsio aikštelė su smėlio dėže ir karstymosi įrenginiais vaikams, krepšinio stovu paaugliams, suoliukais bei ugniakuru.
Jolitos ir Dariaus akimis, čia yra tik vienas trūkumas: iki kvartalo nevažiuoja visuomeninis transportas.

Pirties terasa su senais lagaminais, stoties laikrodžiu panaši į peroną
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Technologijų aistruoliai
Tarp kaimynų ir bičiulių šeima išsiskiria potraukiu naujoms technologijoms, šiuo pomėgiu elektronikos inžinierius Darius užkrėtė ir savo žmoną (turinčią du su technika nesusijusius diplomus – buhalterinės apskaitos ir teisės). „Dvidešimt metų gyvendama su inžinieriumi tiesiog turiu išmanyti technologijas“, – sako naujovių nesibaidanti Jolita. „Mūsų namuose tikrai labai daug įrangos“, – pripažįsta Darius.
Šeimininkas neprisirengia visų pultelių suprogramuoti į vieną
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Pasak šeimininko, per kiek laiko atsipirks gamtos neteršiantis geoterminis šildymas, šeima neskaičiavo, tačiau naudą ypač jaučia, kai brangsta elektra. Sąskaitos už ją (kartu – ir už šildymą bei karštą vandenį) pašnekovų baisiai negąsdina. Vasarą, kai įjungiami orą vėsinantys kondicionieriai, per mėnesį jie moka apie 180–280 Lt (beje, elektra naudojama ir kieme stovinčioje pirtyje), o pavyzdžiui, niūrų pavasario mėnesį teko mokėti 360 Lt. Brangiausiai žiemą, kai beveik neprasišvietė saulė, šeimininkai už elektrą yra pakloję 730 Lt. Nuo balandžio iki spalio, kai geoterminio šildymo siurblys nejungiamas, tik saulės baterijų (jos įrengtos ant namo stogo) tiekiama energija vandens prišildo daugiau, nei šeima pajėgi sunaudoti.

Svetainėje vyrauja tamsiai ruda spalva. Pasak šeimininkų, ant sienos trūksta televizoriaus, bet jis dar neišsirinktas
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Žiema vasarą – brolis
Jei prireiktų, šiam namui prišildyti pakaktų ir pirmajame aukšte įrengto malkomis kūrenamo židinio: mat ir pirmajame, ir antrajame aukštuose išvedžiotais ortakiais šiluma tolygiai pasklistų po visą namą. Šildymo funkciją turi ir oro vėdinimo kondicionieriai. Darius sako, kad kita dabartinių sandarių namų medalio pusė yra ta, kad sausą ir šaltą žiemą patalpose stinga drėgmės. Tad Rainių namų svetainėje, tėvų miegamajame ir sūnaus kambaryje beveik nuolat veikia ekonomiški drėkintuvai. Jie, beje, atlieka net kelias funkcijas: drėkina, valo ir jonizuoja orą. Be to, turi ir žiedadulkių bei kvapų filtrus. Jolita sako, kad kai persikėlė iš daugiabučio į naujuosius namus ir kai čia atsirado šie įrenginiai, dingo ilgus metus ją kamavę viršutinių kvėpavimo takų uždegimai.
Jolita su visos šeimos numylėtine Maltos bišone Nora
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Į naują namą tik atsikėlusiai šeimai teko pajusti itin karštos vasaros „malonumus“: pro didelius vitrininius langus patekdavo itin daug šilumos – patalpos kartais įkaisdavo iki 28 °C. Šią problemą naujakuriai išsprendė pakeitę langų stiklus specialiais – su saulės kontrolės sistema. „Jaučiame labai didelį skirtumą – dabar saulė orą viduje įkaitina tik iki 21–22 °C“, – lygina Darius.

Rezultatas 160:8
Viso namų apšvietimo stiprumas yra reguliuojamas, pastate jungiklių daug, šie įrengti taip, kad, įjungus šviesą, nereikėtų grįžti prie to paties jungiklio norint ją išjungti. „Reguliuojamas apšvietimas – ne tik patogu, bet ir elektrą labai taupo“, – sutaria Jolita ir Darius.

Solidu ir santūru: odiniai baldai, ąžuoliniai laiptai
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Židinio ar kitų vietų apšvietimą (skirtingų spalvų ir intensyvumo) namiškiai gali nusistatyti ir nuotolinio valdymo pultu. Taupyti elektrą padeda ir naujos rūšies lemputės, tarkim, aštuonias halogenines dvidešimties vatų gartraukio vyras pakeitė LED lemputėmis po vieną vatą. Taupymo rezultatas – 160:8.
Nors iki šios gyvenvietės neatvestas dujotakis, Rainiai gali ruošti rytietiškoje keptuvėje gaminamus patiekalus. Atvirą ugnį tiekia ištraukiamame virtuvės salos stalčiuje paslėptas nedidelis dujų balionas
Žurnalas "Moteris"
Jolita šmaikštauja, kad moterims galėtų patarti, kaip įtraukti vyrą į namų ruošą. Pasirodo, tam puikiai tarnauja vadinamasis centrinis dulkių siurblys, mat jo nereikia nešioti iš vienos patalpos į kitą – pakanka įsistatyti žarną į po visą namą išvedžiotus įjungimo taškus. „Taip siurbti namus visai smagu“, – sutinka sutuoktinis. Kitas centrinio dulkių siurblio privalumas yra tas, kad jokia dalis dulkių, kaip esti siurbiant įprastais siurbliais, nepatenka atgal į kambarius –vamzdžiais keliauja į garaže įrengtą konteinerį.

Ištraukiamame stalčiuje – šiukšlių rūšiavimo konteineris
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Paprastai ir patogiai
Neapdailintą „dėžutę“ nusipirkę šeimininkai neturėjo galimybės patys susiplanuoti erdvių, tačiau jų išdėstymu yra patenkinti. Namo gyvenamasis plotas – 186 m2, pirmajame aukšte yra bendra svetainės ir virtuvės erdvė, darbo kabinetas, tualetas bei katilinė, antrajame – tėvų miegamasis ir drabužinė, sūnaus, svečių kambariai, dvi vonios. Pasak šeimininkų, namas suplanuotas patogiai, stinga nebent sandėliuko šalia virtuvės.
Virš virtuvės spintelių kabančiame ekrane transliuojamas ir vaizdas, perduodamas aštuonių apsaugos kamerų
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Įrenginėdama namus, šeima neieškojo nei dizainerių, nei dekoratorių – vadovavosi savo skoniu. „Iš karto žinojome, kad norime ramių žemės spalvų: rudos, baltos, pilkos“, – vardija Jolita. Ir medžiagas rinkosi natūralias: grindys – iš alyvuotų ąžuolo parketlenčių, virtuvės darbo zonoje – akmens masės plytelės, laiptai – ąžuoliniai.

Tėvų miegamasis. Durys su veidrodžiu veda į drabužinę
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
Virėjo džiaugsmas
Technikai daug reikšmės teikiančių Rainių virtuvėje nagus iš pavydo galėtų nusigraužti ne vienas gaminti mėgstantis žmogus. Tamsaus granito stalviršiu dengtoje virtuvės saloje įmontuota dvivietė indukcinė kaitlentė, dujinis degiklis su reguliuojama atvira liepsna rytietiškiems patiekalams gaminti, gruzdintuvė ir kepsninė su lavos akmenimis. Tiesa, sveikata besirūpinanti šeima dažniausiai naudoja spintelių sienoje įmontuotą garinę orkaitę, kasdienio naudojimo daiktas – ir įmontuojamas kavos aparatas, jis patogus dar ir tuo, kad yra su specialiu stalčiumi (tokį turi ir rečiau šeimos naudojama įprasta orkaitė) puodeliams pašildyti: į šiltą indą supilta kava ilgiau laiko šilumą.
Dušo kabina su garinės pirties funkcija turi atskirą ventiliaciją
Žurnalas "Moteris" (A.Stanevičienės nuotr.)
„Gudrius“ prietaisus mėgstantys šeimininkai indaplovę išsirinko A+++ klasės, su viduje įmontuotais ceolito mineralais: šie drėgmę paverčia šiluma, kuri naudojama indams džiovinti. „Tokiai indaplovei, palyginti su tradicine, reikia perpus mažiau elektros“, – lygina Darius.
Šiukšles rūšiuojanti šeima nesuka galvos, kur mesti lupenas ar kitas organines atliekas: jas susmulkina virtuvės kriauklėje įmontuotas galingas smulkintuvas.

Malkų traukinys
Šeimininkai neskuba tankiai apsodinti devynių arų sklypo, augalus renkasi pamažu, žiūri, kur koks geriau prigis. (Daržą šeimininkė yra įsirengusi ant pirties sienos sukabintuose loveliuose – taip ir ekologiškų žalumynų prisiaugina, ir daržas aplinkos vaizdo negadina.) Aplinką puošia Jolitos sumanyti ir kalvio pagaminti daiktai. Senus vežimo ratus meistras pritaikė kaldintam dekoratyviam dviračiui. Malkas šeima laiko ne įprastoje malkinėje, o ąžuoliniame, metalo detalėmis padailintame traukinuke. Jis stovi ant sklypo ribos, tad malkas į vagonėlius iš savo pusės susikrauna ir kaimynai. „Mes – ūkiški ir labai mėgstantys draugiją. Numinam dviračiais pas draugus, ką nors suremontuojam, padedam malkas sukrauti, tada – mėsytės išsikepam“, – savo gyvenimo būdą apibūdina sutuoktiniai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis