Eksperimentas. Ar būtina drabužius nešti į valyklą?

Drabužiai tarnaus gerokai ilgiau, jei teisingai juos prižiūrėsite. Tam siuvamos detalios priežiūros etiketės. Tačiau vis dažniau gamintojai rekomenduoja rinktis sausą cheminį valymą. Šis ne tik gerokai patuština kišenes, bet ir palieka gausią chemikalų puokštę drabužiuose. Britų žurnalistė atliko eksperimentą, ar tikrai būtina visus drabužius nešti į valyklą.

Eksperimentui buvo pasirinkti drabužiai, kurių priežiūros etiketėse nurodytas tik sausas cheminis valymas: vilnonis tvido sijonas, kašmyro megztinis, šilkinė palaidinė, poliesterio suknelė, viskozės palaidinė ir mišraus audinio kostiumėlis. Visus drabužius britė dėjo į skalbimo mašiną. Megztuką ir viskozės palaidinę skalbė švelniu, šalto vandens režimu, o likusius - įprastu 30 laipsnių režimu.

Savaitės skaitomiausi straipsniai:
- Kokių madingų batų ieškoti pavasariui
- Wallis Simpson - karalių suviliojusi pusiau moteris, pusiau vyras?
- Praktiški patarimai, kaip gerai nuvalyti langus

Rezultatai labai skirtingi. Sijonas, suknelė ir megztinis visiškai nepasikeitė – nei susitraukė, nei susivėlė. Šilkinė palaidinė nežymiai susitraukė, tačiau dažnai šilkas susitraukia tiek skalbiant vandeniu, tiek valant sausu cheminiu būdu. Tuo tarpu kostiumėlis susitraukė, o viskozinė palaidinė prarado savo formą.

Apklausti ekspertai paaiškino, kad dažnai sauso valymo rekomendacija etiketėje atsiranda, nes gamintojai nepasitiki pirkėjais. Šie neva gali neturėti kantrybės drabužius plauti rankomis šaltame vandenyje arba patys neišlygins taip dailiai kaip valykloje.

Tačiau esama audinių, kuriuos verta nešti į valyklą. Vienas jų - viskozė. Ji vandenyje gali prarasti formą. Taip pat patiems geriau neskalbti lino. Ypač jei etiketė nurodo, kad galima valyti tik sausu cheminiu būdu. Kitaip drabužiai gali susitraukti perpus. Odinius ir kailio drabužius taip pat patartina nešti į drabužių valyklą.

Geriau skalbti ar valyti sausai?

Medvilnė. Tai mažiausiai jautrus audinys įvairiam valymui. Jo nešti į valyklą nebūtina. Galima skalbti bet kokios temperatūros vandeniu. Tačiau kuo aukštesnė temperatūra, tuo greičiau nubluks spalvos.

Šilkas. Tiek natūralų, tiek dirbtinį šilką rekomenduojama valyti sausai. Skalbti galima nebent rankomis drungname vandenyje naudojant švelnius skalbiklius.

Vilna. Šis audinys reikalauja ypatingos priežiūros. Skalbti ar valyti jį rekomenduojama kuo rečiau. Geriausia skalbti rankomis šaltame vandenyje ir naudojant specialų vilnai skirtą skalbiklį. Jei jo neturite, tiks ir plaukų šampūnas. Skalbimo mašina ar sausas cheminis valymas gali suvelti audinį.

Poliesteris ir akrilas. Tai gana nereiklūs audiniai. Juos galima tiek skalbti mašinoje, tiek valyti sausai. Todėl į valyklą nešti nebūtina. Norint išsaugoti ryškias spalvas geriau nesirinkti aukštos vandens temperatūros.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis