Dizainerės patarimai, kaip vizualiai padidinti gyvenamąją erdvę

Praėjo laikas, kai lyg grybai dygo mūro pilaitės: du trys aukštai į viršų ir tiek pat po žeme. Šiandien vėl populiarūs nedideli būstai, atitinkantys gyvenančiųjų poreikius. Interviu su interjero dizainere Vaiva Vidmantiene skirtas tiems, kas gyvena nedideliame bute arba name ir svajoja apie tai, kaip vizualiai praplėsti gyvenamąją erdvę negriaunant sienų.

Populiariausi straipsniai:
- Turtingiausia amerikietė turėjo tik vieną suknelę
- Horoskopas 05.15-22: astrologai pataria, kaip išvengti neigiamų tendencijų įtakos
- I. Norkutės-Žvinienės gulimoji dieta: per savaitę - minus 2 kg
- Citrininis pusryčių pyragas

Lubos ir apšvietimas

„Akivaizdu, kad mažėja statomų namų plotas. Žmonės ateina pasitarti, ką reikėtų daryti, kad interjero visuma būtų harmoninga ir teiktų malonumą tiek svečiui, tiek ir šeimininkams, - sako V. Vidmantienė.

Vienas iš sprendimų vizualiai didinant gyvenamąją erdvę gali būti stiklinės pertvaros, stacionarios arba slankiojančios. Pavyzdžiui, kai prie svetainės ar virtuvės, trūkstant vietos, reikia įrengti darbo kambarį. Stiklo siena neatima erdvės, bet pridengia netvarką, būdingą darbo kambariui“.

Vida Press
Ne vien išplanavimas sukuria erdvės pojūtį, bet ir per langus plūstanti šviesa. Taigi kuo daugiau šitokių šviesos šaltinių, tuo didesnis erdvės pojūtis viduje.

Tas pats pasakytina ir apie dirbtinės šviesos šaltinius, tik čia, pasak V. Vidmantienės, žmogui susigaudyti būna sunkiau. „Nuėję pirkti šviestuvo matome vieną kurį iš visos didelės jų įvairovės ir dažniausiai galvojame, kad to pakaks. Tačiau vėliau paaiškėja, jog tokios šviesos per mažai norint sukurti erdvės pojūtį ir labiausiai tai pajuntame tamsiuoju paros metu, - tęsia interjero dizainerė.

– Mes norime, kad žmogus tiek dieną, tiek sutemus viduje turėtų tą patį vaizdą ir dažnai vartojame gipso kartono plokštę. Gipso kartonas tarytum skirtas gražiems dalykams kurti. Jo dėka galima padaryti apšvietimą tokį, kad būtų apšviestos tik tam tikros interjero vietos. Į lubas žiūrime kaip į vientisą „šviestuvą“. Taigi gipso plokštė tėra tik priemonė kažkokiam tikslui pasiekti, bet ne galutinis tikslas.

Vida Press
Paprastai standartiniame būste aišku, kur virtuvės, kur svetainės, o kur, sakykime, vestibiulio lubos. Braižydami formas ant gipso kartono, mes apjungiame visas šitas patalpas. Todėl nėra būtina griauti sienas, norint praplėsti erdvę. Dažnai pakanka sukurti bendras lubas, bendras grindis. Ir nesvarbu, kad už kampo yra virtuvė, kurios greičiausiai ir nematome, bet vizualiai susidaro įspūdis, kad tai viena bendra ir didelė patalpa. Dar kartą pasikartosiu: formuojant interjerą lubos yra labai svarbu“.

Koridorius

Kiekvienas interjeras pareikalauja savo. Kartais ieškant sprendimų tenka išgriauti vieną sieną ir sujungti laiptus su bendra erdve. Taigi laiptai tampa dar vienu interjero elementu ir nebeužgožia erdvės, nes paprastai holai ir laiptai tradiciškai „pasiima“ daug naudingo ploto.

Transformuojamieji baldai
Transformuojamieji baldai
„Sakyčiau, dauguma atvejų vieno aukšto namas šiandien yra racionaliausias sprendimas, - tęsia V. Vidmantienė. – Čia susifomuoja mažiau koridorinių sistemų, visokių užkaborių. Koridoriuose stengiamės sukurti ne lubinį, bet sieninį apšvietimą. Jis - „arčiau“ žmogaus. Kiekvienam tenka būti valdiškose įstaigose, kuriose apšvietimas sklinda iš viršaus. Namų koridorius yra „minkštesnis“, jis negali ir neturi būti toks pat. Jis labiau dekoruotas, ne toks oficialus.

O be apšvietimo, kokių dar esama būdų gyvenamajai erdvei išplėsti?

„Būdų esama daug ir visokių. Sienos išvertimo nelaikau priemone erdvei padidinti. Darbe nevengiu naudoti įvairias dekoratyvias, faktūrines medžiagas, tapetus. Galima, tarkime, ieškant erdvės, vieną sieną daryti šviesesnę, kitą – tamsesnę. Nors dėl to kyla ginčų su klientu, kuris mato tik tai, ką mato, neįvertindamas baldų ir kt. T. y. viso, kam dar neatėjo eilė. Sykį darėme laiptinę ir specialiai akcentavome ją tamsia spalva, kad čia įėjęs žmogus pajustų aukštį. Daug kas mąsto šabloniškai, esą šviesios spalvos visuomet sukuria erdvės pojūtį, tačiau mes to įsikibę nesilaikėme. O laiptinė išėjo tikrai dekoratyvi ir įėjus čia pirmiausiai atkreipi dėmesį į jos aukštį. Čia tokie pat dalykai kaip ir važiavimas dviračiu: pats moki, bet kitam papasakoti sudėtinga.

Žurnalas "Moteris" (A.Gintalaitės nuotr.)
Didelis holas sujungtas su svetaine, o lubos dabar tapo vizualiai sujungtos su siena. Erdvė tarsi susilieja, nebelieka koridoriaus“.

Fototapetai ir veidrodžiai

Kaip reikėtų žiūrėti į fototapetus interjere? Ar jie prisideda prie „erdvės užkariavimo“? Ar tai nėra kičas? – klausiame.

„Savo praktikoje naudoju ir fototapetus. Kartą net teko daryti juos pagal užsakovo nuotrauką: sena dekoratyvi siena, skrynia... Labai šviežia ir originalu. Ir šito kiču tikrai nepavadinčiau. Labai daug kas priklauso nuo užsakovo finansinių galimybių. Be to, fototapetai – ne vienai dienai. Gerai parinkti bei įkomponuoti jie gali tapti neatsiejama viso interjero dalimi. Todėl čia taupyti kažin ar apsimoka? Anksčiau fototapetai būdavo spausdinami ant nekokybiško popieriaus, sunkus būdavo ir pats klijavimas, prastas galutinis rezultatas. Dabar esama tikrai brangių, bet rezultatas toks, kad savo namų jau nebegali įsivaizduoti be jų“.

"Mano namai"
O kaip veidrodžiai, atspindintys paviršiai? Kuo jie gali pasitarnauti?

„Veidrodį naudoju tik ten, kur jo reikia. Vonioje, prieškambaryje, patalpose, kurios tikrai nuskriaustos erdvės požiūriu. Veidrodis, kaip priemonė erdvei didinti – variantas išties labai retas. Mano požiūris į interjerą toks: akis turi slysti ir negali niekur užkliūti. Daiktai turi derėti vienas prie kito, o erdvė - viena visuma. Veidrodis gi labai kreipia dėmesį į save ir daiktai jame atsispindi ne tokie pat, kokie yra tikrovėje. Veidrodis blaško dėmesį ir jį galima naudoti nebent siauruose koridoriuose (veidrodinės durys), voniose ar pan. T. y. jis - ne reprezentacinėms patalpoms. Vietoje veidrodžių rekomenduočiau stiklą, tonuotą ar ne, ant kurio su plėvelėmis galima išgauti įvairius raštus ir kt.“

Vida Press
Anot pašnekovės, sienų spalva parenkama paskiausiai, kai yra žinoma viskas, ką reikia žinoti – būsimų daiktų charakteris, spalvos... Sienų spalva tik fonas visam tam.

Daug kas namuose mėgsta laikyti visokias smulkmenas: statulėles, nuotraukas ir pan. Ar visa tai neatima erdvės?

„Savo namuose toks žmogus erdvės ir neieškos. Jis erdvę supranta kaip plotą, kaip dydį, kur visos smulkmenos turi būti greta. Erdvę jam formuoja ne sienos, ne bendros lubos ar grindys, ir, ko gero, yra visiškai tas pats, kokia spalva ir kas nudažyta“.

Virtuvė, svetainė ir koridorius. Visa tai sujungia bendros grindys bei centre esantis židinys. Taip renovuotame name išspręstas didesnės erdvės klausimas.

Kalbino Romualdas BALIUTAVIČIUS, Šiaulių naujienos

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis