Praktiški patarimai, kaip sumažinti sąskaitas už vandenį ir elektrą

Atlikdami įprastus darbus namuose galime nemažai sutaupyti.

Populiariausi straipsniai:
- E. Mildažytė: yra viena bendra visuotinė tėvų ir paauglių problema
- R. Valeikis: kai sužinojau, jog tapsiu tėčiu, apėmė siaubas
- Savaitės prognozės: galite sužinoti apie neištikimybę
- Kuri miego poza yra sveikiausia
- Orkaitėje kepta vištiena su baltojo vyno ir lazdyno riešutų padažu

Atlikdami elementarius buities darbus retai kuris susimąstome, kokią įtaką šie mūsų veiksmai turi gamtai, gyvūnijai, klimatui ir bendrai visai planetai. O susimąstyti išties verta, nes net įprasti mums darbai, kuriuos kasdien turime padaryti namuose, jei juos atliksime taupydami energiją, gali prisidėti prie bendros planetos situacijos. Nekalbant jau apie ekologiškesnį mūsų pačių gyvenimą ir be jokios abejonės didelę naudą mūsų piniginėms.

Vandens taupymas

• Sutvarkykite namuose varvančius čiaupus. Iš čiaupo lašantis vanduo per mėnesį gali pripildyti visą vonią. Dėl lašančio vandens prarandame 2,5 lito, todėl pasistenkime, kad čiaupai visada būtų gerai užsukti.

• Vietoj vonios geriau rinkitės dušą.

• Virinkite mažiau vandens. Jei užvirinsite tik tiek vandens, kiek reikia kavos ar arbatos puodeliui, sutaupysite nemažai energijos. Jei visi europiečiai kaskart užvirintų tik tokį vandens kiekį, kokio jiems reikia ir išvengtų per dieną bereikalingai užvirinamo bent litro vandens, sutaupytos energijos užtektų apšviesti trečdaliui Europos gatvių.

• Tualeto bakelis neretai turi du vandens nuleidimo klavišus: didysis klavišas nuleis nuo 6 iki 9 litrų, tuo tarpu mažasis klavišas nuleis nuo 2 iki 3 litrų vandens.

• Jei indus plaunate rankomis, prisileiskite kriauklę vandens, išplaukite ir tuomet atskirai išskalaukite. Pirmiausia išmuiluokite juos su ekologiškomis priemonėmis ir tik tada praplaukite tekančiu vandeniu, nedidele srove.

• Skalbyklę ir indaplovę rekomenduojama prikrauti visą. Jei naudojame jas tik pusiau užpildytas, nepamirškime įjungti ekonominio režimo funkciją. Be to, visai nebūtina nustatyti itin aukštos temperatūros. Šiuolaikinės valymo priemonės tokios efektyvios, kad jas naudojant skalbti ar plauti indus galima žemoje temperatūroje.

Kaip taupyti elektros energiją?

• Nepalikite namų apyvokos prietaisų budėjimo režime, pvz. telefonų įkroviklių, televizoriaus, kompiuterio. 5 elektros prietaisai budėjimo režimu per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė. Naudokime energiją taupančias lemputes.

• Išeidami iš kambario išjunkite šviesą.

• Skalbyklė ir indaplovė 80–90 proc. elektros energijos suvartoja vien vandeniui pašildyti. Nemažai elektros sutaupyti galima nustačius žemesnę vandens temperatūrą.

• Virdami maistą uždengtame puode sutaupome apie 40 proc. energijos.

• Sumažinkime šildymą. Sumažinę temperatūrą tik 1°C galime 5-10 proc. sumažinti savo šeimos sąskaitą už elektros energiją ir išvengti iki 300 kg CO2 išmetimo į atmosferą per metus. Be to, apgalvotas užsigrūdinimas apsaugo nuo peršalimo ar kitų ligų.

• Stacionarus kompiuteris sunaudoja iki 90 proc. daugiau elektros energijos nei nešiojamasis kompiuteris.

• Elektrinę viryklę galima išjungti 5-10 min. iki maisto ruošimo pabaigos, nes ji ilgai išlieka karšta.

• Rinkimės laiptinę, o ne liftą, kai galime ir jei galime. Sveikam žmogui papildomas krūvis tik į naudą. Medikai teigia, jog kasdien užlipdamas į 6 aukštą, gali per metus numesti apie 5 kg. Tegu liftu naudojasi tik tie, kuriems tai rekomendavo gydytojai.

• Išbandykime šiuos būdus vykti į darbą: važinėkime visuomeniniu transportu, važiuokime dviračiu, eikime pėsčiomis, važiuokime vienu automobiliu su šeimos nariais ar kaimynais. Su kiekvienu automobilio sudegintu litru degalų į aplinką išskiriama daugiau kaip 2,5 kg CO2

snaujienos.lt.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis