Vienintelio Europoje žalio maisto baro įkūrėja: netiesa, kad žaliavalgystė - neskanu ir nesotu

Ką tik savo pirmąjį gimtadienį atšventusį žalio maisto barą „Raw42“ pamėgo ne tik žaliavalgiai. Tuo, kad jame nėra jokio termiškai apdoroto maisto, anot baro įkūrėjos Gražinos Gum, jis yra unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Pradžia. Baras egzistuoja dar tik metus, bet jo savininkė Gražina Gum žaliavalgyste domisi jau septynerius. Pamėginusi sveikai maitintis pagal įvairias sistemas – ajurvedą, vegetarizmą, makrobiotiką, savijautos pagerėjimo nepajuto. Lūžis įvyko viename seminare paragavus žaliojo kokteilio. Ilgainiui nuolatinis domėjimasis, bendravimas su garsiausiais pasaulio žaliavalgiais įsuko ratą – dabar Gražina ne tik pati mokosi, bet ir kitus moko gaminti ir teisingai maitintis, nealinant savo organizmo ir nesikankinant.

Kodėl žaliavalgystė? „Daugelis sako, kad tai – nauja mada. Iš tikrųjų žaliavalgystė senesnė nei vegetarizmas – juk žmogus, kol nemokėjo naudotis ugnimi, valgė vien žalią maistą, įskaitant mėsą ir žuvis. Žalias maistas yra gyvas maistas, ir tuo viskas pasakyta. Mane iki šiol stebina, kokią didelę įtaką viskam – išvaizdai, sveikatai, savijautai, daro valgis: jauti lengvumą, pakilumą, džiugesį, energijos antplūdį. Tik visada sakau: „Kam tos teorijos? Ateikit, paragaukit – pažiūrėsit, ar skanu, paskui įvertinsit savijautą.“

Principai. Joks maistas neturi būti kaitinamas aukštesnėje nei 42 °C temperatūroje. Iš čia – ir baro pavadinimas „Raw42“. Daug vaisių, daržovių, žalumynų, riešutų. Visos sėklos daiginamos. Iš padaigintų ir išdžiovintų sėklų gali būti malami miltai, o duonelės iš linų sėmenų, riešutų, saulėgrąžų, grikių ne kepamos, o džiovinamos.
Ko nerasite? Kavinėje nėra nei viryklės, nei mikrobangų krosnelės. Taip pat nėra alkoholio, jokio termiškai apdoroto maisto, kvietinių miltų. Nėra ir gyvūninių produktų, nors pagal žaliavalgystės principus juos naudoti leidžiama.

Ką rasite? „Raw42“ vizitine kortele būtų galima laikyti žaliuosius kokteilius. Bare yra ir įvairių salotų, netgi sušių. Labai mėgstamos trintos sriubos. Sotesnio maisto mėgėjams – lazanija, kurios pagrindas yra cukinijos ir migdolų sūris, baltoji mišrainė, į kurią vietoj majonezo dedama česnakinio padažo. Ypač skanūs yra desertai, pagaminti be kvietinių miltų, pieno produktų ir kiaušinių.

Mitai. „Žmonės mano, kad žaliavalgystė – tai šaltas, neskanus ir nesotus maistas. Nesąmonė. Juk tai – ne dieta, o mitybos būdas. Jis turi būti visavertis ir teikti malonumą. Žmogus turi išeiti sotus.“
Kas Lietuvoje sunkiausia? „Sunku gauti jūržolių, gerų ekologiškų riešutų, žiemą neįmanoma nusipirkti šviežiai užaugintų žalumynų.“

Lankytojai. „Ateina ne tik žaliavalgių, bet ir vegetarų, ir visavalgių. Kai kurie – kartą per savaitę, kai kurie – kasdien. Vieni žaliavalgyste susidomi genami ligų, kiti norėdami apvalyti kūną, numesti svorio. Treti – tiesiog suvokdami, kad tai yra gerai. Kai kurie išbando ir pasitraukia, bet dalis pasitraukusiųjų vis tiek sugrįžta.“

Nuo ko pradėti? „Nuo žaliųjų kokteilių. Nepulkite stačia galva – bandykite pamažu, kaupkite žinias. Susidėliokite receptus savaitei, nusipirkite reikiamų produktų, pasiruoškite duonelių, užtepėlių – kad atsidarius šaldytuvą, neapimtų panika, ką valgyti.“

Žaliasis kokteilis „Glotnutis“

Reikės:
2 obuolių,
banano,
pusės stiklinės uogų,
ryšulėlio žalėsių (saulėgrąžų, liucernos daigų, laukinių garšvų ir t. t.).

Visi komponentai sudedami į kokteilinę. Įpilama vandens, kad apsemtų. Plakama iki vientisos konsistencijos. Papildomai galima įdėti maistingųjų melsvadumblių ar kitokių jūrų dumblių miltelių, paskaninti medumi, keliomis šviežiomis arba mirkytomis datulėmis, saujele mirkytų razinų.

Žurnalas "Moteris" (R. Mickevičiūtės nuotr.)

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis