8 tarprasinės santuokos, kurios pakeitė pasaulio istoriją

Tarprasinės santuokos kėlė aistras prieš šimtą metų, tebekelia ir šiandien.

8. Mildred & Richard Loving

1958 m. liepos 11 d. jaunavedžiai Richard ir Mildred Loving miegojo lovoje, kai trys ginkluoti policininkai įsiveržė į kambarį. Pora buvo ištempta iš savo namų ir pasodinta į kalėjimą, kur Mildred išbuvo keletą dienų.

Ir visa tai įvyko dėl jų atlikto paprasčiausio nusikaltimo – santuokos. Tuo metu 24 valstijose galiojo įstatymai, griežtai draudžiantys santuoką tarp skirtingų rasių žmonių. Prieš penkias savaites ilgai draugavusi pora sužinojo, kad Mildred laukiasi, tad nusprendė susituokti, nepaisydami įstatymų. Norėdami apeiti Virdžinijos Rasinio vientisumo aktą, susituokti nukeliavo į Vašingtoną. Grįžę į Virdžiniją, jie buvo suimti ir pripažinti kaltais, o teisėjas pranešė Mildred, kad „visą gyvenimą tu būsi laikoma sunkia nusikaltėle“. Pora persikraustė į saugesnįjį Vašingtoną, tačiau troško grįžti į savo gimtąją valstiją.

1963 metais jie kreipėsi į Amerikos Pilietinių laisvių sąjungą, kad ši iškeltų jų bylą teisme. Po ilgai trukusios teisinės kovos Aukščiausiasis teismas galiausiai nusprendė, jog įstatymai, draudžiantys tarprasinę santuoką, yra antikonstituciniai. Nors tokie įstatymai oficialiai dar gyvavo kai kuriose valstijose, tačiau Loving‘ų istorinė pergalė pavertė juos iš esmės neginamais teismine tvarka ir užtikrino, kad daugiau niekas neturėtų iškęsti tokio elgesio, su kuriuo jiems teko susidurti. 2000 metais Alabamoje buvo panaikintas paskutinis tarprasinę santuoką draudžiantis įstatymas.

7. Ruth Williams Khama & Sir Seretse Khama

Studijuodama teisės mokykloje Anglijoje, Ruth susipažino su seru Seretse Khama (tada buvusiu princu Seretse Khama) - Bamangwato genties vadu, kuris 1966 metais tapo pirmuoju Botsvanos prezidentu. Jam vadovaujant šalyje buvo matomas akivaizdus ekonominis ir socialinis progresas, o Ruth buvo politiškai aktyvi ir įtakinga pirmoji ponia. Tačiau pirmiausia jiems teko nugalėti fanatizmo bangą, kilusią dėl jų prieštaringos santuokos. Kai 1948 metais jie pranešė naujienas, Ruth tėvas ją išvarė iš namų, o Seretse dėdė pareiškė: „jei jis atsiveš savo baltąją žmoną čia, aš kovosiu su juo iki mirties“. Neatlaikiusi spaudimo iš Pietų Afrikos apartheido, Didžiosios Britanijos vyriausybė bandė sustabdyti santuoką ir neleido porai grįžti į Bostvaną.

Seretse Khama (kairėje)
Vida Press
Aštuonerius metus jie gyveno Anglijoje kaip tremtiniai, kol Bamangwato atsiuntė asmeninį protestą Karalienei. Vėliau jų sūnūs Ian ir Tshekedi tapo žymiais politiniais veikėjais. Sakoma, kad ši santuoka įkvėpė filmą „Nepatogi santuoka“ („Marriage of Inconvenience“) ir knygą „Spalvotas draudimas“ („Colour Bar“). Sero Seretse Khama statula vis dar stovi Botsvanos sostinėje Gaborone.

6. Arcadio Huang & Marie-Claude Regnier

XVIII amžiaus pradžioje europiečiai mokslininkai padarė milžinišką pažangą, bandydami suprasti kinų kalbą bei kultūrą, ir už tai turėtų būti dėkingi nepaprastam jaunuoliui Arcadio Huang, gimusiam mažame Kinijos Fujian provincijos miestelyje. Katalikai A. Huang tėvai nusprendė, kad jis turi tapti kunigu, tad jį įsisūnijo prancūzas kunigas. Vėliau Arcadio atkeliavo į Prancūziją su vyskupu Artus de Lionne. Prancūzijoje jis greitai prisidėjo prie daug žadančių jaunų prancūzų filologų, kad sukurtų kinų – prancūzų kalbų žodyną.

1713 metais A. Huang vedė vidurinės klasės paryžietę Marie-Claude Regnier. Tuo laikotarpiu buvo labai mažai įrašų apie santuokas tarp europiečių ir ne europiečių, tad dauguma laikė tokius santykius neįtikėtinais. Nepaisant to, Marie-Claude tėvai palaimino šią santuoką. Nors pora turėjo finansinių sunkumų, rodos, kad ši santuoka buvo laiminga. Po metų Marie-Claude mirė gimdydama pirmąjį vaiką, o po metų iš sielvarto mirė ir pats A. Huang. Istorikai mano, kad jų neįprasta santuoka buvo viena pirmųjų tokio tipo santuokų.

5. Gonzalo Guerrero & Zazil Ha

Vieni pirmųjų ispanų – majų palikuonių buvo tikrai neįtikėtinos santuokos vaisius. Išgyvenęs laivo dužimą prie Jukatano pakrantės, Gonzalo Guerrero atsidūrė majų nelaisvėje. Norėdamas išgyventi, jis sėkmingai mokėsi savo kalintojų kalbą ir papročius. Kai jį priėmė, jis majus išmokė ispanų kovos taktikos, kas padėjo jiems išvaryti konkistadorus. G. Guerrero tapo labai gerbiamu majų visuomenės asmeniu, vedė princesę Zazil Ha ir gavo šventyklas Ichpaatún, esančias į šiaurę nuo Chetumal.

Kai Hernan Cortez atvyko į šią sritį, jis bandė išlaisvinti G. Guerrero ir kitą išgyvenusįjį. Tačiau G. Guerrero atsisakė išvykti, sakydamas: „Aš vedęs ir turiu tris vaikus, o jie į mane žiūri kaip į „valdovą“ ir kapitoną karo metu. Mano veidas yra tatuiruotas, o ausyse auskarai. Ką pasakytų ispanai pamatę mane tokį? Keliauk ir telaimina tave Dievas“.

4. Louisa & Louis Gregory

Tiek afroamerikietis Louis Gregory, tiek britė Louisa Mathews buvo Bahajų tikėjimo (religija, kurioje svarbiausia yra vienybė). Du žmonės susipažino 1911 metais per piligriminę kelionę į Šventąją žemę Egipte. Jų meilė nepatiko žmonėms, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur rasizmas buvo laikomas normaliu dalyku. Nepaisant Bahajų tikėjimo svarbiausios žinios apie „Žmonijos vienybę“, daugelis šio tikėjimo žmonių, gyvenančių Vašingtone, laikėsi rasinės segregacijos požiūrio, kuris tuo laiku buvo itin paplitęs.

Bahajų lyderio Abdu’l-Bahá reiškiama tvirta parama tarprasinėms santuokoms padėjo Louisui ir Louisai susituokti 1912 metais Niujorke ir tapti pirmąja tarprasine Bahajų tikėjimo pora. Louis Gregory tapo rimtu advokatu, kovojančiu už rasinę santarvę JAV bei Bahajų bendruomenėje. Svarbiausia jo tikėjimo mokymo išraiška buvo jo santuoka. Nepaisant begalės kliūčių, pora išgyveno santuokoje beveik 40 metų - iki pat Louis Gregory mirties 1951 metais.

3. Leonard Kip Rhinelander & Alice Jones

Kip Rhinelander ir Alice Jones santuoka bei skyrybų procesas perkėlė nacijoje tvyrančią rasinę įtampą į teismą, kuris teisiškai išnagrinėjo bei teisiniais terminais paaiškino kaip žmonės yra skirstomi į „spalvotuosius“ ir „baltuosius“. K. Rhinelander buvo baltasis aukštuomenės atstovas, gimęs žinomoje Niujorko šeimoje. A. Jones buvo dviejų rasių darbininkų klasės šeimos dukra. 1921 metais jie susipažino Stamfordo (Konektikute) klinikoje, kur Kip gydėsi nerimą ir mikčiojimą. Pora draugavo trejus metus ir galiausiai 1924 metais susituokė. Dėl aukštos K. Rhinelanders padėties visuomenėje, jų santuoka buvo užregistruota Niujorko Socialiniame Registre. Alice tapo pirmąja juodąja moterimi, užregistruota jo puslapiuose, o žiniasklaida ėmėsi darbo.

Antraštės trimitavo apie šią santuoką. Kip šeima greitai pareikalavo, kad jis išsiskirtų su savo žmona, o šis galiausiai pasidavė jų valiai. Skyrybų procese pagrindinis dėmesys buvo skiriamas Kip teiginiui, kad A. Jones vaizdavo esanti balta moteris. Prisiekusiųjų žiuri sudarė vien tik baltieji vyrai, tad procese buvo aiškinamasi, ar K. Rhinelander galėjo pagrįstai žinoti apie A. Jones maišytą kilmę. 

Alice Jones
Vida Press
Labiausiai žeminantis proceso momentas – A. Jones buvo įsakyta nusirengti drabužius, kad žiuri galėtų nustatyti, ar ją galima laikyti „spalvotąja“. Jie pasisakė A. Jones naudai, tad santuokos anuliavimas buvo atmestas. Kip buvo nurodyta mokėti kasmetinę išmoką Alice iki pat jos gyvenimo pabaigos, nors jie daugiau niekada nebuvo pora.

2. James Achilles Kirkpatrick & Khair un-Nissa

James Kirkpatrick buvo aukšto rango diplomatas iš „East India Company“, kuris susižavėjo indo-persiškąja kultūra, kai keliavo po Indiją su imperialistiniais ketinimais. Jis greitai atsisakė savo angliškųjų įpročių ir garderobo bei pakeitė juos į vakarėlius su šokėjų pasirodymais bei Mogolų stiliaus apdarais. Besigilindamas į šią kultūrą, J. Kirkpatrick perėjo į Islamą ir 1801 metais vedė paauglę Haidarabado premjero anūkę Khair un-Nissa. Vietos valdžia leido sudaryti šią santuoką su sąlyga, kad jis „sieks geriausios naudos jų vyriausybei“. Jis sutiko su sąlygomis ir santuoka buvo įteisinta.

Greitai Kalkutoje kilo visuomenės pasipiktinimas, nes santuoka buvo tarprasinė. Kadangi imperializmas apėmė visą Indiją, tokia sąjunga pasidarė visišku tabu, ypatingai dėl to, kad J. Kirkpatrick buvo aukščiausio rango pareigūnas. Išgirdęs apie skandalą, naujai paskirtas Indijos gubernatorius lordas Rickard Wessesley pasikvietė J. Kirkpatrick į Kalkutą, kur jis buvo išpeiktas ir atleistas iš savo pareigų. Tačiau su savo žmona jis susilaukė dviejų vaikų.

Po kelerių metų J. Kirkpatrick nusprendė, kad jo vaikai turi keliauti į Angliją mokytis ir gauti krikščioniškų vardų. Jie niekada nebegrįžo į Indiją. Liūdna, tačiau James neatvyko į miestą atsisveikinti su vaikais. Iš karto po to, kai jie išvyko, jis susirgo karštine ir mirė (maždaug 1807 metais). Po kelerių metų natūralia mirtimi mirė ir Khair un-Nissa.

1. Bill de Blasio & Chirlane McCray

Nepaisant to, kad JAV juntamas didesnis palankumas tarprasinėms santuokoms, paaiškėjo, kad 2013 metais Niujorko meru išrinktas Bill de Blasio yra pirmasis baltasis meras, turintis juodaodę sutuoktinę. Tikimasi, jog McCray suvaidins didelį vaidmenį B. de Blasio administracijoje.

Bill de Blasio su žmona Chirlane (antra iš dešinės), dukra Chiara, sūnumi Dante
Vida Press

Nors apklausos rodo, kad JAV vis palankiau priimamos tarprasinės santuokos, kai kurie nepritarimai yra akivaizdūs: portale YouTube esančioje 2013 metų „Cheerios“ reklamoje vaizduojama dviejų rasių šeima paskatino tiek daug rasistinių pastabų, kad komentarus teko šalinti. Daug kas švenčia B. de Blasio santuoką kaip dar vieną žymų įvykį ir tikisi, kad tai padės kovojant su rasizmu, kuris vis dar egzistuoja šalyje, nuolat siekiančioje puoselėti savo kertinio akmens - lygybės - vertę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis