Sėkmės lydimų Lietuvos moterų ritualai: nuo užkalbėto vandens iki mistinių skaičių

Tenisininkė Serena Williams prieš kiekvieną svarbų žaidimą duše prausiasi avėdama tas pačias laimingas šlepetes. Aktorė Cate Blanchett po „Žiedų valdovo“ filmavimo pasiliko elfų ausų protezus - tiki, kad jie neša sėkmę. O kokius sėkmės ritualus atlieka ar talismanus nešioja žymios Lietuvos moterys?

Redita Dominaitytė:

„Sėkmės ritualų kasdien tikrai neatlikinėju. Labiau juos pasitelkiu esant reikalui: kai trūksta įkvėpimo ar reikia tvirtesnio pagrindo po kojomis. Vienas tokių – vandens užkalbėjimo ritualas. Jį reiktų atlikti kas vakarą, tačiau taip dažnai nepraktikuoju. Apie jį prieš porą metų sužinojau iš kolegų, menininkų. Specialiai daugiau nesidomėjau - neturiu tam laiko. 

Pats ritualas labai paprastas ir lengvas. Tiesiog iš vakaro reikia paimti sklidiną vandens indą – stiklinę ar puodelį – ir balsu ištarti norą būtuoju laiku. Pavyzdžiui, esu daug pasiekusi arba esu padariusi. Vanduo paliekamas iki ryto. Atsikėlus jį reikia išgerti.

Juokuosi, kad esu mistiškai praktiška. Ryte būtinai turiu išgerti vandens stiklinę. Todėl, pagalvojau, kodėl gi nepabandžius vandens užkalbėjimo ritualo. Manau, kad toks garsus norų įvardijimas yra savotiškas savęs užprogramavimas, geras įvardijimas pačiam sau, ko išties trokšti.

Ne visi norai išsipildo. Arba neišsipildo ne šimtu procentų. Tačiau ne retai po šio ritualo gaudavau, ko prašiusi. Pavyzdžiui, vieną vakarą pasakiau, kad esu įgarsinusi animacinį filmą, o kitą dieną sulaukiau skambučio su pasiūlymu tokiam darbui.

Taip pat turiu ir daiktų, kurie man yra tarsi savotiški talismanai. Pavyzdžiui, prie raktų ryšulio visuomet turiu pakabuką, kuris man primena namus, mano vaikus. Anksčiau tai buvo mažas pliušinis meškutis, dabar metalinis arkliukas. Taip pat niekur iš namų neinu be vyro dovanoto žiedo. Jei jo nėra ant piršto, atrodo, net blogai jaučiuosi. Tai universalus ir gražus papuošalas, kuris tinka prie visko.

Manau, kad daiktai kaupia energiją ir gali tapti puikiais talismanais. Tačiau talismaną suprantu ne kaip stebuklus atliekantį daiktą, bet kaip skleidžiantį teigiamą energiją – sukeliantį malonius prisiminimus, šiltus jausmus.“

DELFI / Kiril Čachovskij

Indra Dovydėnaitė:

„Ypatingų talismanų ar ritualų neturiu. Galbūt nelabai tikiu. Tačiau, pavyzdžiui, savo darbe turiu mėgstamų skaičių. Jau kokie metai man labai patinka 4. Anksčiau tai buvo 5, dar seniau – 7. Mezgant reikia daug skaičiuoti, tad dabar stengiuosi, kad viskas būtų susiję su keturiais. Pavyzdžiui, dalintųsi iš keturių, būtų 44 ar koks 14. Taip pat tenka dirbti su didmenine drabužių gamyba, tad čia irgi laikausi savo ketverto. Ar juostelė, kokių 4 arba 8 centimetrų, ar rankovės ilgis dalintųsi iš keturių. Šis kaičius man atrodo mielas ir gražus. Tačiau skaičių manijos-magijos man pakanka kūryboje, visur kitur to nepraktikuoju, prie skaičių nederinu kolekcijų pristatymų ar kitų reikšmingų datų.“

Indra Dovydėnaitė
Indra Dovydėnaitė
Organizatorių nuotr.

Izolda Gudelis:

„Specialių ritualų neturiu. Jei laukia susitikimai ar reikia stiprybės, tiesiog savotiškai pamedituoju. Užtenka atsikelti anksti ryte ar vėlai vakare pabūti ramiai su savimi, niekieno netrukdomai. Tada mintys labai gerai susidėlioja, išsigrynina. Kitokių ritualų neatliekų, žvakių nedegų, į bažnyčią neinu – tiesiog tuo netikiu.

Tačiau jei iš namų išvykstu be savo sužadėtuvių ir vestuvinio žiedų, grįžtu. Be jų tarsi kažko trūksta. Manau, daugeliui moterų šie žiedai turi ypatingą prasmę. Yra ir kitų daiktų, kurie man tarsi talismanai. Pavyzdžiui iš kelionės po Izraelį parsivežta ikona. Atrodytų tarsi nieko labai stebuklingo, bet ji tarsi prilipo. Pažvelgus į ją galima rasti nusiraminimą.

Tikiu akmenų galia. Manau, jie spinduliuoja tam tikra energiją. Juk ne veltui sakoma, kad, pavyzdžiui, silpni žmonės negali nešioti deimantų. Pati papuošalus renkuosi labiau atkreipdama dėmesį į jų grožį ar trauką. Labai patinka ametistai ir tigro akys.“

Izolda Gudelis
Izolda Gudelis
Nuotr. iš asmeninio albumo

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis