Ekskursija su K. Sabaliauskaite pagal „Silva rerum III“: nauji atradimai, paslaptys ir mįslės

Tik pasirodžius trečiajai populiariojo romano „Silva rerum“ daliai, skaitytojai rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės suskubo klausti, ar bus ir trečioji ekskursija pagal šią knygą. Autorė gali nudžiuginti: bus!

avaitės skaitomiausi:

- I. Norkutės-Žvinienės gulimoji dieta: per savaitę - minus 2 kg
- Turtingiausia amerikietė turėjo tik vieną suknelę
- Karalienių grožio paslaptys ir jaunystės receptai
- Kaip šiandien gyvena kadaise nudeginti Zdanių dvynukai
- Kokie džinsai madingi pavasarį
- Skanūs ir minkšti grietiniečiai

Jau tampa tradicija, kad pirmąją ekskursiją po romano vietas veda romano autorė K. Sabaliauskaitė (kitas – profesionalūs gidai pagal rašytojos paruoštą maršrutą ir scenarijų, pirmoji ekskursija rengiama jau birželio 7 d., kitas datas galima sužinoti Vilniaus turizmo informacijos centro interneto svetainėje).

A. Lipštaitės nuotr.

Ir šį kartą iš rašytojos lūpų buvo galima išgirsti įdomių faktų apie knygoje aprašomą laikotarpį, žmonių įpročius ir papročius, iš arti pamatyti romane minimas Vilniaus vietas, pro kurias praeiname turbūt kasdien, neretai net nesusimąstydami, kokie kultūriniai „klodai“ slepiasi po jų fasadais...

Ši ekskursija nuo ankstesniųjų skiriasi tuo, kad įjungti vaizduotę tenka vis rečiau – dauguma XVIII amžiaus vidurio objektų yra išlikę ir į juos galime žvelgti tarsi „Silva rerum III“ herojai. Vis dėlto autorė užminė ne vieną mįslę bei atskleidė nemažai to meto gyvensenos paslapčių bei architektūrinių gudrybių, kuriomis naudojosi sumanūs rokoko prabangos meistrai. Kaip teigia eskursijos organizatoriai, šį maršrutą pagal „Silva rerum III“ galima pavadinti „nacionalinio pasididžiavimo pasivaikščiojimu“, nes tai kelionė po architektūros ir dailės kūrinius, kuriais Vilnius žinomas pasaulio meno istorijoje.

Mūsų pasivaikščiojimas prasideda kiek neįprastoje vietoje. Sunku ir įsivaizduoti, kad judrioje triukšmingoje sostinės arterijoje XVIII amžiuje po liepomis stūksojo Petro Antano Norvaišos mūrinis dvarelis, priklausęs Radvilų pozesijai, o ši vieta buvo už Vilniaus gynybinės sienos, taigi tam tikra prasme užmiestis.

Aplankėme ir keletą maldos namų, kuriuose vyksta ne vienas aprašomas knygos epizodas. Kai kurių bažnyčių „veidas“ šiandien gerokai pasikeitęs, o yra tokių, kurios išsaugojo kūrinyje aprašomą magiją. Beje, apie magiją. Ekskursijoje sužinosite, kodėl to meto pamokslai turėdavo trilerio ar košmaro elementų.

Sunkiai įsivaizduotumėte, kaip XVII amžiaus atrodė Radviloms priklausę rūmai, puikiai pažįstami kiekvienam vilniečiui.

Taip pat turėsite progą iš arčiau susipažinti su žymiuoju vokiečių kilmės architektu Johanu Kristupu Glaubitzu, kuris buvo samdytas pagražinti ne vieno Vilniaus pastato „veido“. Kodėl talentingąjį meistrą galėtume vadinti architektūros Mocartu? Kokioje vietoje galėtų gyventi toks žmogus (nustebsite)?

A. Lipštaitės nuotr.

Žengdami romano „Silva rerum III“ keliais, sužinosite, kaip susijęs Lietuvos muzikos, teatro ir kino muziejus ir romane minima Pranciška Uršulė Radvilienė. Kokį ryškų įspaudą ji paliko Lietuvos teatro istorijoje ir savo vyro, kunigaikščio Mykolo Kazimiero Radvilos Žuvelės, gyvenime.

Ekskursantai pagal „Silva rerum“ romanus nebe pirmą kartą stabteli prie Šventosios Dvasios (Dominikonų) bažnyčios. Įėję vidun, sužinosite, kaip ši bažnyčia susijusi su teatru ir iliuzija, ir kokių apgaulių teko imtis architektams, norėjusiems atkurti rokoko prabangą itin sudėtingomis sunkmečio sąlygomis. Beje, užeikite į šiuos Dievo namus skirtingu dienos metu ir stebėkite centrinį altorių...

Kaip juokauja ekskursijos vadovė K. Sabaliauskaitė, visi keliai veda į žydų Vilnių. Ir trečiojoje „Silva rerum“ dalyje netrūksta judaizmo tematikos bei problematikos. Šiame romane tenka susidurti su garsiąja mįslingojo šventojo žydų konvertito legenda ir paeiškoti atsakymų į svarbius klausimus. Susipažinti su madingąja kabala ir išbandyti egzotiškųjų burtų veiksmingumą. Apie tai mąstome stovėdami šalia vietos, kur buvo įvykdyta siaubinga romane aprašoma egzekucija.

Ir tai dar ne visos staigmenos, kurios laukia ekskursijos dalyvių. O viename viešbutyje dar galima pamatyti rokoko stiliaus freskas ir pasišildyti šio nuostabaus laikotarpio šviesoje. Pasijusti elegantiškesniems, rafinuotesniems ir geresniems.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis