Žurnalo „Moteris“ viršeliai: nuo vyro su kūdikiu ant rankų iki žymiausių moterų

Modernus tada, modernus dabar.

Populiariausi straipsniai:

- Kokias rankines rinktis šį rudenį (FOTO)
- Kaip puoselėti grožį po 40-ties: garsenybių grožio receptai
- Savaitės prognozės: kuri diena bus pozityviausia?
- 5 sekso klaidos, dėl kurių tampate prasta meilužė
- Kiniška vištiena su daržovėmis pomidorų padaže

* 1920 metų rugsėjo 14 dieną devyniolikmetė Stefanija Paliulytė-Ladigienė beveik tiesiai nuo altoriaus – susituokusi su Lietuvos kariuomenės vadu pulkininku Kaziu Ladiga, pasispaudusi po pažastimi glėbį rankraščių, traukiniu išvažiavo iš Kauno į Vilnių spausdinti pirmojo „Moters“
numerio.

Žurnalas "Moteris"

Keitėsi žurnalo stilius ir dizainas, tačiau esminės vertybės nepakito. „Nepaneigsi: jis visada buvo svarbiausias moterų žurnalas. Ir ne tik moterų“, – prieš ketverius metus, minint žurnalo „Moteris“ devyniasdešimtmetį, sakė Vilniaus universiteto Lyčių studijų centro direktorė profesorė Dalia Leinartė.

* „Žaibo“ spaustuvei Stefanija užsakė išspausdinti 3000 leidinio egzempliorių. Spaustuvei sumokėta 3308 auksinai. Leidinio pavadinimą rinkti padėjo Liudas Gira, Kazys Binkis, Faustas Kirša. Čia - viršelio ir vidinio puslapio maketai, praėjus 3 metams po išleidimo.

Žurnalas "Moteris"

* Viršeliuose – grafikos darbai, vyrauja tautinė tematika.

Žurnalas "Moteris"

* Lietuvos katalikių moterų draugijos išleistas pirmasis mėnesinio laikraščio „Moteris“ numeris eina iki 1940-ųjų, kai prasideda karas. Matome paskutiniųjų numerių viršeliai.

Žurnalas "Moteris"

* Atėjus sovietų valdžiai, LKMD leidinys tapo LKP CK žurnalu ir buvo pavadintas „Tarybine moterimi”. Manoma, kad žurnalą skaitė įvairaus amžiaus žmonės, tiek vyrai, tiek moterys. Jis ėjo iš rankų į rankas.

Žurnalas "Moteris"

* Koks moters įvaizdis dominavo „Tarybinės moters“ žurnale? Ji buvo… universali. Puošėsi, kaip išgalėjo, dirbo negailėdama savęs, stovėjo eilėse, gimdė vaikus, nėrė, mezgė, siuvo, puoselėjo kūną, kaip mokėjo, ir apskritai buvo skatinama tapti visų galų meistre.

Žurnalas "Moteris"

* Ir darbininkė su kūju bei pjautuvu, ir rugių pėdą apglėbusi valstietė, ir miestietė turėjo atitikti sovietmečio sukurtą idealą: puiki darbuotoja, motina, žmona, nepamirštanti tautų draugystės.

Žurnalas "Moteris"

* Viršelio herojai – patys įvairiausi. Nuo naują, darnią sovietinę šeimą kuriančių kosmoso užkariautojų Valentinos Tereškovos ir Andrijano Nikolajevo, iki vyro su vaiku ir aktorės a.a. Eugenijos Pleškytės.

Žurnalas "Moteris"

* Viršeliuose - iškiliausios ir ryškiausios to meto asmenybės – dainininkė Onutė Valiukevičiūtė, televizijos diktorė a.a. Gražina Bigelytė, Lietuvos Komunistų partijos Prienų rajkomo sekretorė Angelė Bužinskienė. Ir netradicinis viršelis su vaiko piešiniu.
Žurnalas "Moteris"

* Paskutinieji numeriai prieš sovietinės tvarkos griūtį. Asmenybės pačios įvairiausios – nuo modelių, demonstruojančių to meto madas, iki Vilniaus modelių namų eksperimentinio cecho siuvėjos Julijos Janulaitytės, dabar jau žinomos dizainerės Julios Janus.

Žurnalas "Moteris"

* Įvyksta ryškus lūžis visos Lietuvos gyvenime, o tai atsispindi ir „Moters“ žurnalo viršeliuose – „Tarybinė Moteris“ vėl tapo „Moterimi“. Vėl vyrauja tautinė tematika.

Žurnalas "Moteris"

* Lietuva išgyvena blokadą - tai atspindi pirmasis viršelis (iš kairės). Vėl keičiasi logotipas, atsiranda spalvos. 1989 m. kartu su atgimimo idėjomis keitėsi ir žurnalo tematika. Tarkime, tobulos komunistinės visuomenės šeimoje „nebuvo“ smurto, tad niekas apie tai nekalbėjo ir nerašė, nebuvo instancijų, kur būtų galėjusios kreiptis skriaudžiamos moterys, tačiau būtent mūsų žurnale daktarė Filomena Taunytė prabilo: „Mušamos moterys klausia: už ką mus muša, kada pradėjo mušti ir ar žada kada nustoti?“ Tai pirmasis to laiko spaudoje pasirodęs straipsnis apie smurtą šeimoje.

Žurnalas "Moteris"

* 1992 m. įsteigtas Lietuvos Metų Moters apdovanojimas, tapęs nacionaliniu. 1995-1997-ieji, viršeliai – spalvingesni, atsiranda išnašos, iš kurių galima sužinoti apie žurnalo turinį.

Žurnalas "Moteris"

* Išlaisvėjus spaudai kai kurie moterims skirti leidiniai ėmė propaguoti seksualios namų šeimininkės įvaizdį. Tuometė „Moters“ redaktorė Dalia Daugirdienė pasakė: „Mūsų žurnalas toks nebus. Jis kalbės apie subrendusią moterį.“ „Moteris“ ir išliko kitokia – deklaruojanti aiškias vertybes.

Žurnalas "Moteris"

* 2007 m. pirmasis numeris – ypatingas, skirtas šviesaus atminimo rašytojai Jurgai Ivanauskaitei, išrinktai Metų Moterimi.

Žurnalas "Moteris"

O štai čia matote, kaip kito paskutinio dešimtmečio viršeliai:

Žurnalas "Moteris"
Žurnalas "Moteris"
Žurnalas "Moteris"

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis