Margaret Thatcher: išgelbėjo Britaniją, bet nuvylė savo vaikus

Abejingų jai nėra – vieni ją garbina, kiti nekenčia. Margaret Thatcher dukra savo mamą įvardijo kaip supermoterį, kuri niekada nesėdėjo rankų sudėjusi, o sovietų žurnalistas politikę pakrikštijo „Geležine ledi“ už jos nemeilę Sovietų Sąjungai ir komunizmui. Ji ištraukė Didžiają Britaniją iš gilios ekonominės krizės, bet mirė apleista savo pačios vaikų.

Populiariausi straipsniai:
- Esu vedusio vyro meilužė ir jis prašo pagimdyti vaiką. Ką daryti? Psichologės komentaras
- Menininkės namuose - perdaryti baldai
- Nebylios moterų ligos - kaip jas pastebėti
- Billui Clintonui sveikatą susigrąžinti padėjęs gydytojas atvyksta į Lietuvą
- 4 vaikus turinti gydytojų šeima: vieną vaiką auginti sunkiau
- Lietiniai blynai su krabų ir pievagrybių įdaru

Šykštus tėvas ir skurdi vaikystė

Margaret Roberts gimė 1925 metais, penktadienį 13 dieną, smulkaus verslininko šeimoje. Jos tėvas turėjo nedidelę parduotuvėlę, su nedideliu butu virš jos, kuriame gyveno visa šeima. Margaret tėvui verslas sekėsi ir jis net didžiosios depresijos metais buvo laikomas pasiturinčiu miestelio žmogumi. Tačiau jis buvo itin šykštus – ypač savo šeimai.

Būsima ministrė pirmininkė su ketveriais metais vyresne seserimi vilkėdavo sukneles, pasiūtas iš senų drabužių. Mažame bute nebuvo nei išvietės, nei karšto vandens, nors kaimynai jau naudojosi šiais patogumais. Tėvas taupė ir maistui – šeimos valgiaraštis buvo itin skurdus. Be to, mergaitės turėjo tėvams padėti ir parduotuvėje – ji atsidarydavo anksti ryte, o duris užverdavo vėlai vakare. Net atostogauti šeima vykdavo atskirai – vienu metu tėvas su dukra, kitu – mama su dukra – vien tam, kad nereiktų samdyti kito žmogaus.

Toks griežtas auklėjimas suformavo ir Margaret asmenybę. Ji buvo taupi, viską apskaičiuojanti ir nemėgo išlaidūnų. Pasakojama, kad nusidėvėjus kilimui jos kabinete, ji neleido jo pakeisti, bet liepė užlopyti. Taip pat ji niekada nesamdė virėjo. Visuomet valgį vyrui ir vaikams virdavo pati. Kartais maistą ruošdavo net kitiems ministrams, jei vykdavo ilgai trunkantys pasitarimai.

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
Vida Press

Ištekėjo prieš tėvų valią

Margaret visuomet gailėjo motinos, kuri savo gyvenimą pašventė vyrui ir vaikams, ir buvo artimesnė tėvui. Šis jaunėlę dukrą taip pat vertino gerokai labiau, nei vyresnę seserį – išleido studijuoti į universitetą. Būsimai politikei tai buvo šansas į geresnį gyvenimą, kuriuo ji pasinaudojo. Ji niekada daugiau nenorėjo grįžti į gimtąjį miestą ir būti tik mama ir žmona.

Studijuodama chemiją Oxfordo universitete ji susidomėjo konservatorių partija ir įstojo į jų studentų sąjungą. Konservatorių partija jai buvo lemtinga. Čia prasidėjo jos gyvenimo karjera ir viename iš renginių sutiko savo būsimą sutuoktinį Denisą Thatcherį. Išsiskyręs verslininkas labai nepatiko moters religingiems tėvams, tačiau nepaisydama jų prieštaravimų ji ištekėjo 1951 metais. Tai stipriai atšaldė tėvų ir Margaret santykius. Ji nustojo juos lankyti, o vaikaičiai gerai nepažinojo savo senelių.

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
Vida Press

Po dviejų metų Thatcheriams gimė dvynukai – Markas ir Carolė. Užaugusi dukra tvirtino, kad jos brolį motina mylėjo labiau nei ją. Ji visada jautė nuoskaudą, kad žmonės ją pažįsta tik kaip Margaret Thatcher dukrą ir ji visą laiką jautusi, kad nepateisina didelių motinos vilčių. Sūnus nebuvo sau toks savikritiškas ir niekada viešai nepriekaištavo motinai, bet taip pat nepalaikė glaudžių santykiu nei su tėvais, nei su seserimi. Pasak Carol, jos motina buvo tarsi supermoteris, kuri spėdavo ir namus sutvarkyti, ir paruošti pietus, ir dar valdyti šalį. Nors Margaret visuomet tvirtino, kad savaitgaliai turi būti skirti tik šeimai, jos vaikai neatsimena bendrų sekmadienio pietų.

Pasibaigus ministrės pirmininkės karjerai Margaret artimam draugui prisipažino, kad jei kas leistų atsukti laiką atgal ji nebesirinktų politikės karjeros, nes ji pakenkė jos šeimai. Tiesa, viešai ji tvirtino ką kitą. Margaret teigė, kad buvo geresnė politikė, nei mama, bet to nesigaili. Artimos aplinkos žmonės biografams pasakojo, kad politikė vaikus mylėjo ir visada stengėsi suderinti darbą ir šeimą. Kol vaikai buvo maži ji buvo prislopinusi savo politines ambicijas ir pirmuosius interviu ji nevengė duoti su dvynukais ant kelių. Derinti karjerą iš šeimą jai padėjo ne tik laiminga santuoka su rūpestingu vyru, bet mažas miego poreikis – politikė miegodavo vos po keturias valandas.

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
Vida Press

Nuopelnai ne tik politikoje

Margaret Thatcher buvo pirmoji moteris Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė ir pirmoji, kuri XX amžiuje šį politinį postą išlaikė net 11 metų. Jos valdymo stilius buvo griežtas, niekada neatsiprašinėdavo ir nenorėdavo, kad ją kiti vertintų ne kaip ministrę pirmininkę, o kaip moterį. Nuvykusi į valstybių vadovų susirinkimą Japonijoje ji atsisakė apsaugos komandos, kurią sudarė 20 karatė meistrių. Margaret pareiškė, kad su tokia apsauga sutiks tik tokiu atveju, jei ir kitų šalių vadovus saugos po 20 karatė meistrų.

Kita vertus jos aprangos stilius visada buvo itin moteriškas ir puošnus. Ji nevengdavo nei ryškių spalvų, nei raštų, mėgo perlus ir palaidines su dideliais surišamais kaspinais po kaklu. Margaret vadovavosi taisykle, kad kostiumas gali būti moteriškas ir rengtis reikia ne prašmatniai, bet taip kaip reikalauja aplinkybės. Ji buvo savotiška to meto stiliaus ikona, kurią mėgdžiojo stiprios, aukštas pareigas užimančios moterys.

1979 metais Margaret tapus ministre pirmininke Didžioji Britanija buvo gilioje ekonominėje krizėje. Jos reformos padėjo valstybei atsitiesti ir vėl suklestėti. Tai patiko toli gražu ne visiems. Margaret tapo pirmoji ministrė pirmininkė, kuri mokėsi Oksforde, bet negavo šio universiteto garbės vardo. Beje, ši geležinė moteris net netapusi politike būtų įrašyta į istoriją. Bent jau į kulinarijos istoriją. Ji su keliais kolegomis maisto chemikais jaunystėje atrado, kaip pagaminti minkštus ledus.

Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
Vida Press

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis