Nadežda Krupskaja – kilminga, bet nelaiminga Lenino žmona

Lenino ir Stalino pavardes žino kiekvienas, tačiau retas dabar prisimena kas buvo jų bendražygė Nadežda Krupskaja. Sovietų Sąjungoje jos vardu buvo pavadintas šokolado fabrikas, išleista knyga, nes buvo ne tik komunizmo šauklė ir revoliucionierė, bet ir sukūrė komjaunuolius ir pionierius, pertvarkė mokyklas ir bibliotekas. Vis dėlto, kur kas įdomesnis jos asmeninis gyvenimas kaip Lenino žmonos, į kurią vyras kreipdavosi „mano mažoji silkute“.

Populiariausi šių dienų straipsniai:
- 5 gražiausios garsenybių šukuosenos ir makiažas
- Kokia naminė priemonė padės išbalinti tarpus tarp vonios plytelių
- Makiažo meistrė V. Venckutė: nemanau, kad grietinė ar agurkas gali išspręsti veido problemas
- Madingiausiosios šį sezoną gręžiasi į 7 ir 8 dešimtmečius
- Morkų pyragas

Mėlynas kraujas ir skurdas

Abu Nadeždos tėvai buvo nusigyvenę bajorai, anksti likę be tėvų. Ir tėvas, ir motina buvo kilmingi, turėjo puikų išsilavinimą, tačiau buvo priversti dirbti paprastus darbus ir gyveno gana vargingai. 1869 metais gimusi mažoji Nadežda buvo lavinama, nors aplinkui matė didelį skurdą. Gyvenimo sąlygos ir tėvų pažiūros formavo ir mažos mergaitės pasaulėžiūrą. Nuo pat mažų dienų ji girdėjo kritiką dėl caro valdžios ir sunkaus darbininkų gyvenimo.

Šeima be maitintojo liko, kai Nadeždai buvo vos 14 metų, ir dar labiau grimzdo į nepriteklių. Mergaitė tuo metu mokėsi gimnazijoje ir sugebėjo ją baigti. Mokyklos draugai merginą apibūdino kaip aukštą, tylią ir kuklią, tačiau labai stiprią ir turinčią tvirtą nuomonę. Norėdama užsidirbti pinigų mokslams ir pragyvenimui ji ėmė mokytojauti. Nadeždai tai patiko – ji jautė, kad švietimas yra jos kelias.

Nadežda Krupskaja
Nadežda Krupskaja
Vida Press

Ėmusi mokyti suaugusiuosius, dažniausiai darbininkus, ji susidomėjo ne tik Levo Tolstojaus literatūriniais kūriniais, bet ir edukacinėmis teorijomis. Ji studijavo jo darbus ir jais besąlygiškai tikėjo. Juose rado ir minčių, kad žmogus turi išsilaisvinti nuo nereikalingos prabangos ir būti nepriklausomu nuo kitų žmonių, pavyzdžiui, kurie yra samdomi prižiūrėti namus. Šia nuostata Krupskaja vadovavosi iki pat mirties: jos drabužiai, namų baldai, buitis buvo itin asketiški ir kuklūs – tik tai, ko reikia.

Ką reiškia būti Lenino žmona?

Nadežda buvo žingeidi ir smalsi moteris. Ėmusi domėtis švietimo reformacija, ji pamažu atrado Karlo Markso traktatus ir ėmė dalyvauti diskusijų klubuose. Viename tokių klubų ji susipažino su būsimuoju savo sutuoktiniu Leninu. Iš pradžių jo asmenybė merginai ne itin patiko (jis neturėjo humoro jausmo), bet sužavėjo vyro mintys ir idėjos. Jis taip pat jai nepuoselėjo jokių romantiškų jausmų ar simpatijos. Jiedu visų pirma buvo bendraminčiai. Be to, Krupskaja buvo itin naudinga Leninui: be atlygio dirbo asmenine jo sekretore, vertėja ir patarėja.

Poros sužadėtuvės ir vestuvės taip pat nebuvo nė kiek romantiškos. Jis buvo nuteistas ir išsiųstas tremčiai į Sibirą keliems metams, o ji dar tik laukė bausmės už antivalstybinę veiklą. Leninas per Nadeždos motiną perdavė slaptą raštelį, kuriame paprotino jauną moterį sakyti, kad yra jo sužadėtinė ir atvykti pas jį į Sibirą. Krupskaja sutiko tik su sąlyga, kad Leninas iškart atvykus ją ves. Jų santuoka buvo veikiau sandoris nei meilės įamžinimas. Amžininkai vėliau rašė, kad moteris Leninui vergavo, bet buvo ištikima ir lojali. Beje, per medaus mėnesį ji parašė knygą „Moteris darbininkė“.

Nadežda Krupskaja
Nadežda Krupskaja
Vida Press

Lenino ir Krupskajos santuoką puikiai iliustruoja jo elgesys pasibaigus bausmei Sibire. Jis išvažiuoja į Vokietiją, o ji lieka užbaigti savo bausmės Sibire. Ji visada palaikydavo ir sekdavo savo sutuoktinį. Net kai šis susirado meilužę prancūzę Inessą Armand su penkiais vaikais, ji jo nepaliko ir visai neblogai sutarė su Inessa. Tiesa, buvo metas, kai Nadežda norėjo dėl antros moters palikti sutuoktinį, tačiau šis sugebėjo ją įtikinti, kad jos santuokos suvokimas yra senamadiškas ir į viską reiktų žiūrėti gerokai tolerantiškiau.

Inessai mirus būtent Krupskaja ėmėsi prižiūrėti jos vaikus ir jautėsi jiems ypatingai artima. Pati ji vaikų su Leninu neturėjo. Įtariama, kad Nadežda sirgo Greivso liga, dėl kurios ji buvo nevaisinga, o akys pamažu tapo iššokusios tarsi žuvies. Dėl tokių akių revoliucionierių tarpe ją net pravardžiavo žuvimi arba silke, o Leninas dažnai į ją kreipdavosi „mano mieloji silkute“.

Įtartina mirtis

Nadežda Krupskaja buvo gana įtakinga figūra ir tarp revoliucionierių, ir vėliau komunistų partijoje. Praūžus Spalio revoliucijai ir iki pat mirties 1939 metais ji rūpinosi šalies visuomenės švietimu. Ji sugalvojo ir pionierių, ir komjaunuolių judėjimus, ir kaip politinę ideologiją integruoti į mokymo sistemą. Tačiau po Lenino mirties 1924 metų ji tapo nepatogi Stalinui ir kitiems seniems revoliucijos bendražygiams – visada išsakydavo savo nuomonę.

Nadežda Krupskaja
Nadežda Krupskaja
Vida Press

Galiausiai Stalinui perėmus valdžios kontrolę į savo rankas ir atsikračius senųjų revoliucionierių, eilė atėjo ir Krupskajai. Jos nesuėmė, neištrėmė ir nesušaudė. Būdavo sakoma, kad Stalinas senučių nešaudo. Jis turėjo kur kas subtilesnį ginklą nepatikusiems žmonėms – nuodus. Įtariama, kad jis įsakė nunuodyti ir Nadeždą. Ji, likus kelioms dienoms prieš savo staigią ligą ir mirtį, artimiems draugams skundėsi, kad nepasitiki ją gydančiais medikais ir stengiasi nevartoti jų išrašytų vaistų.

Įtarimus Stalinui dėl Krupskajos mirties sustiprina ir tai, kad jos mirties ataskaitoje buvo pabrėžiama, kad nuodų nerasta. Be to, pats Stalinas per laidotuves nešė urną su jos palaikais. Tačiau iškart po jų jo įsakymu buvo negalima minėti jos vardo spaudoje, o jos knygos naikinamos arba sandėliuojamos.

Nadežda Krupskaja
Nadežda Krupskaja
Vida Press

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis