Žmonės jau primiršo senus gerus saldumynų receptus

Su knygos autorė Renata Ničajiene kalbamės apie konditerinės knygos atsiradimą ir jaukiais prisiminimais kvepiančius receptus.

Populiariausi šių dienų straipsniai:
- Šventėms - žinomų žmonių kalėdiniai silkės patiekalai
- Gruodžio mėn. horoskopas - nestigs nei sunkumų, nei gerų pokyčių
- Makiažo idėjos kalėdiniam ir naujamečiam vakarėliui
- Šventinis įvaizdis pagal stilistę A. Gilytę
- Filmo premjeroje – 1 000 madai neabejingų žiūrovų

Valgyti tik šviežią sezoninį maistą skatinanti tinklaraščio „Sezoninė virtuvė“ autorė Renata Ničajienė pristatė jau antrąją savo receptų knygą. Šįkart moteris kviečia prisiminti senus gerus saldėsius, kurie daugeliui mena nerūpestingą vaikystę.

„Nostalgiški skanumynai“ – antroji Jūsų kulinarinė knyga. Kaip kilo idėja išleisti konditerinę knygą?

Išleidusi pirmąją savo knygą „Sezoninė Virtuvė: 200 receptų pagal metų laikus“, sulaukiau nemažai pastebėjimų, kad joje per mažai saldumynų receptų, taigi antrosios knygos tema abejonių nekėlė. Pastebėjau, jog šiais laikais daugelis gamina pačius įvairiausius desertus iš viso pasaulio – itališkus, prancūziškus, ispaniškus saldumynus, tačiau yra kiek primiršę senus gerus mūsų pačių nostalgiškų saldumynų receptus, kuriuos šioje knygoje ir nusprendžiau priminti.

Ir aš pati jau seniai norėjau savo kulinarinių knygų lentynoje turėti tokią – nostalgiškų skanumynų – knygą, kada nebereiktų blaškytis tarp senų knygų, ranka rašytų receptų užrašų knygelėje, ieškant prisiminimais kvepiančio recepto.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kas Jums yra nostalgiški saldumynai?

Tai savo istoriją turintys ir vaikystę bei saldžias akimirkas primenantys saldumynai, tokie kaip močiutės kepti „Napoleono“ ir „Medaus“, senosiomis cukrainėmis kvepiantys „Jaunystės“ ir „Magdės“ tortai ar mokyklos bufetą menantys roksai ir „Bulvytės“.

Ar visi šioje knygoje esantys receptai atėjo iš Jūsų vaikystės?

Į knygą sugulė ilgai rinkti močiučių, mamos, tetų, senų pažįstamų ir draugų receptai iš senos mano užrašų knygutės. Trūkstamus receptus radau senose konditerinėse knygose, įsigytose sendaikčių turguose.

Kaip atrinkote receptus šiai knygai ir kiek laiko užtruko visas procesas – nuo pačios idėjos iki knygos išleidimo? Kodėl receptų knygoje yra būtent tiek?

Visas knygos rengimo procesas užtruko 6 mėnesius. Atrinkdama receptus stengiausi, kad jie sukeltų prisiminimus ne tik man, bet ir tiems, kurie šią knygą skaitys. Visus knygoje esančius receptus perleidau per save ir pritaikiau šiandieniniam gyvenimo būdui: suteikiau naujų šiuolaikinių skonių, sutrumpinau jų gaminimo eigą, mažinau kaloringumą.

Knygoje yra 53 nostalgiški saldumynai – tiek, kiek metuose yra savaičių. Kiekvieną savaitę siūlau pagaminti po vieną gardų ir prisiminimais kvepiantį skanumyną.

Jūsų pirmoje knygoje „Sezoninė virtuvė. 200 receptų pagal metų laikus“ galima rasti įvairių patiekalų receptų. Jums pačiai labiau patinka gaminti desertus ar „rimtesnius“ patiekalus?

Aš konditeriją vadinu virtuvės poezija, kuri skirta ne kiekvienai dienai, o ypatingoms progoms ir nors pati nesu didelė smaližė, gaminti saldumynus tikrai mėgstu. Juos dažniausiai gaminu savaitgaliais arba kokiai nors progai, šventei. O kadangi šeimoje valgiaraščiu rūpinuosi aš, „rimtesnius“ patiekalus šeimai gaminu kone kasdien. Savaitgaliais ruošiame ilgus šeimyninius pietus, o ir darbo dienomis stengiamės visi kartu nors kelis kartus per dieną, per pusryčius ir per vakarienę, prisėsti prie bendro stalo.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kuris knygos saldumynas yra Jūsų mėgstamiausias, keliantis didžiausią nostalgiją? O koks gaminys neatsiejamas nuo Jūsų kalėdinių kepinių?

Nėra lengva išsirinkti vieną mėgstamiausią skanumyną iš visų esančių knygoje. Vis tik, galėčiau išskirti savo močiutės keptus skaniuosius sausainius. Iki dabar atsimenu, kaip močiutė per šventes jų iškepdavo kalnus ir kaip aš juos mėgdavau. Šie sausainiai man visada primins vaikystę.

O štai Kalėdos mūsų namuose jau nebeįsivaizduojamos be mielinio pyrago su aguonomis, man tai vienas iš tradiciškiausių žiemos švenčių kepinių.

Vieni sako, kad pavyktų desertas reikia tiksliai laikytis recepte esančių nurodymų, kiti, jog reikia įgūdimo ir panašiai. Kaip atrodo Jums, ko reikia, kad desertas pavyktų? Ar „Nostalgiškų skanumynų“ receptus gali gaminti turintys mažiau patirties?

Įsitikinau, jog konditerijoje tikrai labai svarbu yra laikytis receptūros. Torto kepimas – ne salotų gaminimas, kai į jas skirtingomis proporcijomis galima įmaišyti visus šaldytuve rastus produktus. Taigi, gaminant konditerinius gaminius patarčiau naudotis virtuvinėmis svarstyklėmis ir vadovautis recepto eigos eiliškumu. O vertingiausias patarimas, kuris tinka gaminant bet kokį patiekalą, būtų toks – į virtuvę reikia eiti tik būnant geros nuotaikos.

Knygoje visi receptai suskirstyti pagal sudėtingumo lygį, kurį simbolizuoja „šaukštelių“ skaičius, todėl tiek pradedantieji, tiek labiau įgudę turės iš ko pasirinkti. Kai kuriuos receptus gaminti gali net vaikai, pavyzdžiui, šokoladinį vaflių skanėstą arba kiek primirštus uogų putėsius.

Ruošiant daugumą desertų reikia naudoti kaloringus, riebius produktus. Ar Jūs gamindama desertus atsižvelgiate į kalorijų kiekį?

Aš manau, kad svarbiausia yra saikas ir geriau saldumynų suvalgyti mažiau, bet iš tiesų kokybiškų, ir neskaičiuoti jų kalorijų. Esu tikra, kad jei kartais paragausite iš natūralių ir kokybiškų produktų namie iškeptų sausainių ar pyrago, per daug nepakenksite nei savo figūrai, nei sveikam gyvenimo būdui. Atvirkščiai – praskaidrindami kasdienybę maloniais skoniais, save ir artimuosius palepinsite bei pakelsite nuotaiką.

O knygoje, kaip ir minėjau, kai kurių receptų kaloringumas yra sumažintas, pavyzdžiui, siūlau gaminti mažiau riebų legendinį tortą „Napoleonas“ – su plikytu kremu ir gaiviu citrininiu pertepimu.

Ar turite planų trečiajai knygai?

Iš tiesų, mano galvoje nuolat kirba daugybė idėjų ir galiu išduoti, jog jau esu sugalvojusi net kelias naujos knygos temas, tik nebūtinai jos bus saldžios (šypsosi).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis