Melomanės vyrų pasaulyje: moteriai - tik papuošalo vaidmuo

Populiariausių hitų dešimtukuose vis dažniau karaliauja moterų atliekamos dainos. Vis dėlto ši tendencija – muzikos ledkalnio viršūnė. Ne toks matomas muzikos pasaulis yra labiau vyrų sritis. Kaip čia sekasi plaukioti moterims, pasakoja su muzika, jos edukacija ir populiarinimu gyvenimą susiejusios melomanės Daina Dubauskaitė (30 m.), Inga Norke (28 m.), Simona Bandita (29 m.).

Skaitomiausi šių dienų straipsniai:
- 5 geriausios šios žiemos megztinių idėjos
- 10 etiketo klaidų, apie kurias nė nenumanėte
- Kokius taškus paspausti ir susigrąžinti ramybę per trumpą laiką
- Veidrodis pagal fengšui - kur jį kabinti, kad laimė ir ištikimybė neapleistų namų
- 2015 metų šukuosenos: grįžta etno ir retro stiliai
- Puikusis plovas

Daina Dubauskaitė, muzikos žurnalistė: „Žurnalistika svarbi pačiai muzikai.“

Aktyvi ir entuziastinga muzikos žurnalistė Daina Dubauskaitė mėgstama veikla užsiima jau dešimt metų. Jos tinklaraštyje dubauskaite.lt – renginių, festivalių ir klubų recenzijos, naujų albumų aprašymai, interviu su elektroninės muzikos vedliais, pavyzdžiui, Pete Tongu, ne per seniausiai Lietuvoje koncertavusiu Robertu Henke ir kt., įdomios muzikos įžvalgos. Dainos balsą kartą per mėnesį girdi ir radijo stoties „LRT Opus“ klausytojai – kas mėnesį transliuojamoje laidoje „Portalų valanda“ mergina supažindina su savo muzikos kelrodžiais. Ryškiausias jų – elektroninė muzika.

Žurnalas "Moteris" (R. Mickevičiūtės nuotr.)

„Visko išmanyti negali, – apie pasirinkimą giliau domėtis būtent šios srities muzika pasakoja pašnekovė. – Netikiu besaikiu universalumu. Man save riboti pavyksta natūraliai. Elektroninė muzika – labai plati sąvoka, tikrai neapsiriboju vien šokių aikštelių ritmais. Pastaruoju metu tinklaraštyje rekomenduoju daugiau renginių, kuriuose skamba džiazas, postrokas. Muzika man – tikrai ne tam tikras stilius, tai – nuotaika, melodija, garsas, garsų kombinacija, instrumentai, atlikimo būdas.“

Primenu Dainai, kad yra toks posakis: „Apie muziką rašo tie, kurie nesugeba jos kurti patys.“

„Dažnai tai yra tiesa, – pritaria mergina. – Tik nemanau, kad verta lyginti ir taip menkinti vieną ar kitą žmogaus talentą, pasirinktą veiklos sritį. Muzikos žurnalistika yra svarbi pačiai muzikai.“ Dainai muzika yra gyvenimo būdas, jam negaili nei laiko, nei jėgų, nei pinigų.

„Tai – ne aistra, ši perdega, baigiasi. Nuo mažens esu smalsi informacijos, o vienu metu labiau ėmiau domėtis elektronine muzika“, – sako pašnekovė. Muzikos žurnalistika jai nėra nuobodus darbas. „Esu dirbusi viename portale – kuravau pasaulio ir Lietuvos naujienas, sportą, kultūrą. Tai buvo tiesiog darbas. Dirbau tai, nes rašyti man sekasi geriau, nei, tarkim, dėlioti biudžetą ar prižiūrėti kolegas. Muzika man nėra darbas, tai – malonumas, kaip kitiems – rašyti apie maistą, madą, technologijas, istoriją“, – sako ji.

Nors muzikos gyvenimas Lietuvoje tampa vis įvairesnis, nenuginčysi, kad šalis yra maža, o Vilnius – mažas miestas. Į klausimą, ar nebuvo aplankiusi mintis užsiimti mėgstama veikla svetur, Daina atsako, kad jai, žodžio žmogui, nėra tas pats, kuria kalba rašyti. „Mintis emigruoti, manau, buvo kilusi beveik visiems mano amžiaus žmonėms. Tik užsienyje nebūtinai pavyksta užsiimti mėgstama veikla. Ten viską reikėtų pradėti nuo nulio“, – sako mergina ir priduria, kad jai visai gerai sekasi ir Lietuvoje. „Yra apie ką rašyti, ką kalbinti, kuo džiaugtis, į ką gilintis... Kodėl turėčiau viską mesti?“

Dominuoja stiprioji lytis. Priežasčių, kodėl taip yra, daug. Ir ne visos jos gražios.Daina Dubauskaitė

Statistika skelbia, kad dauguma žurnalų ir portalų darbuotojų – moterys, tarp ryškesnių lietuvių muzikos žurnalistų Daina – vienintelė dailiosios lyties atstovė. Pašnekovė priduria, kad dauguma jos gerbiamų skaitomų užsienio muzikos ekspertų yra vyrai. „Apskritai muzikos pramonėje dominuoja būtent stiprioji lytis. Priežasčių, kodėl taip yra, daug. Ir ne visos jos gražios. Moteriai dažnai pasiūlomi, suteikiami tik papuošalo ar iliustracijos vaidmenys. Kita vertus, pačios šiuos vaidmenis mielai priimame“, – svarsto tinklaraštininkė. Ji pati jaučiasi tvirtai. „Mano tinklaraščio turinys – originalus. Be to, mano gyvenimas ir karjera tik įsibėgėja. Nemanau, kad jau viską pasiekiau“,– įsitikinusi Daina.

Inga Norke, menų fabriko „Loftas“ komunikacijos vadovė: „Muzikuoti daug sugebėjimų nereikia.“

Inga Norke juokiasi, kad tiek ant jos, tiek ant kitų menų fabriko „Loftas“ komandos narių vizitinių kortelių turėtų puikuotis žodis „veikėjas“, mat pareigų pavadinimas neatspindi to, ką kiekvienam tenka daryti norint suorganizuoti vieną ar kitą renginį.

„Mes gyvename tuo, ką darome: riba tarp darbo ir poilsio dažnai yra išsitrynusi“, – sako Inga ir priduria, kad menų fabriko komunikacijos tinklas yra toks didžiulis, jog šiuo metu ji pati, bendradarbiaudama su „Loftu“, steigia naują komunikacijos agentūrą.

Žurnalas "Moteris" (R. Mickevičiūtės nuotr.)

Pašnekovė pripažįsta niekada neplanavusi konkrečios karjeros. „Gyvenimas mane veda už rankos – lyg būčiau laimės kūdikis. Labai džiaugiuosi tam tikrais gyvenimo etapais sutikusi reikiamų žmonių. Jie palaikė, padėjo įgyvendinti mano kūrybines idėjas. Kai kuriuos projektus jau paleidau eiti savo keliu. Imuosi naujų“, – pasakoja mergina. Inga daug metų dirbo kelių jau nebeegzistuojančių, bet savo laiku didelę įtaką Vilniaus kultūriniam gyvenimui dariusių leidinių – „Pravda“ ir „370“ – vyriausiąja redaktore. Pasak pašnekovės, šių leidinių idėjų išraiška, be rašytinio žodžio, buvo ir muzika. 2011-aisiais, prasidėjus krizei ir suprastėjus spaudos leidybos sąlygoms, Inga ryžosi naujam iššūkiui. Kai Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings pasiūlė tapti jų dueto viešųjų ryšių atstove, mergina sutiko. Šis darbas ją suvedė su Živile ir Viktoru Diawaromis. „Netrukus visi dienas ir naktis jau leidome tada dar neseniai atidarytame „Lofte“, – juokiasi pašnekovė ir leidžia suprasti, kad įsilieti į bendrą kompaniją ir į menų fabriko veiklą buvo tarsi savaime suprantamas žingsnis.

„Lofte“ organizuojami vakarėliai, rodomi filmai, spektakliai, interaktyvus tarpdisciplininis menas, vyksta konferencijos... Vis dėlto daugeliui lankytojų menų fabrikas yra neatsiejamas nuo muzikos. Čia jau koncertavo grupės „Moderat“, „Darkside“, „When Saints Go Machine“, „Onyx“, „Editors“, taip pat Nicolas Jaaras, Ellie Goulding ir daugybė kitų populiarių Lietuvos ir užsienio atlikėjų. Prisidėti prie galimybės atvežti į šalį garsių muzikos pasaulio atstovų, apie kuriuos vos prieš dešimtmetį galėjome tik pasvajoti, Ingai yra pats didžiausias įkvėpimo šaltinis. Mergina džiaugiasi ir tuo, kad su kai kuriais atlikėjais užsimezgė draugiškas ryšys. „Štai mano draugė važiuoja į Los Andželą, o vieno pas mus grojusio atlikėjo feisbuko paskyroje perskaičiau, kad jis tomis dienomis irgi bus tame mieste. Žinoma, pasirūpinau, kad draugė patektų į žvaigždės svečių sąrašą“, – sako ji. Iš arti populiarių atlikėjų gyvenimą pažįstanti mergina tvirtina pati jų kailyje atsidurti nenorinti.

„Viso to, ką matau būdama arti žvaigždžių, nenorėčiau. Yra tokia begalė niuansų... Žinoma, tai atlikėjų asmeninė kaina už garbinimą“, – teigia pašnekovė. O ar pati Inga yra kūrusi muziką? „O kas sakė, kad to nedarau? – atsako žvaliai nusijuokdama pašnekovė. – Tam šiais laikais daug sugebėjimų nereikia. Užtenka pajautimo, o toliau viską dėlioja programos. Dabar taip populiaru kurti tiesiog savo miegamajame... Iškart įkeli į „YouTube“ ir lauki, kol kas nors pastebės. Tam dabar neturiu laiko, bet iš kažkur atklystančias nežinomas melodijas niūniuoju dažnai. Kai esi taip arti muzikos, vargu ar gali būti kitaip.“

Merginoms dažnai lengviau, nes muzikos versle tikrai kur kas daugiau vyrų.Inga Norke

Paklausta apie iššūkius, su kuriais muzikos pasaulyje susiduria merginos, Inga atsako optimistiškai: „Gal skambės nevisiškai korektiškai, bet merginoms, man regis, dažnai lengviau, nes muzikos versle tikrai kur kas daugiau vyrų. Net Viktoras (Diawara) mane dažnai stumteli: „Tai tu eik su jais vakarieniauti – jiems bus įdomiau.“ Kita vertus, mano darbas – ne vien malonumai. Juk iki renginio, o šių per metus būna daugiau kaip šimtas, dar yra didžiulis ir sunkus darbas! Beje, tada dažniau tenka bendrauti su moterimis, juk Lietuvoje jos yra kiečiausios, daugelyje sričių turi geriausius postus. Ir „Lofto“ pagrindinė organizacinė komanda susideda iš moterų ir vieno vyro – Viktoro. Mes, lietuvaitės, esame tikrai ne tik mielaveidės, bet ir kietos.“

Simona Bandita, radijo stoties „Zip FM“ muzikos laidų vedėja: „Su radiju keldavausi, su juo eidavau miegoti.“

Gyvybingumu spinduliuojanti radijo stoties „Zip FM“ muzikos laidų vedėja Simona Albavičiūtė labiau pažįstama kaip Simona Bandita (toks yra jos pseudonimas). Ši mergina – tikrų tikriausia „Zip FM“ pažiba: drąsi, ryški, nebijanti laužyti stereotipų. Tai puikiai atspindi jos įvaizdis, ypač suvelti plaukai. Dauguma šią merginą labiausiai pažįsta iš balso. „Kai buvau maža, su radiju keldavausi, su juo eidavau miegoti, – pasakoja pašnekovė. – Radijas mano kambaryje būdavo įjungtas ir tyliai grodavo net naktį. Žinojau visus laidų vedėjus, mokėjau dainų žodžius, pati įrašinėdavau savo kalbą į kasetę ir klausydavau, kaip skamba balsas.“

Žurnalas "Moteris" (P. Gasiūno nuotr.)

Simona, paklausta, ar jos, kaip ir daugelio kolegų, karjera prasidėjo dar mokykloje, atsako: „Mokykloje diskotekų nevedžiau, bet per svarbiausius renginius visada stovėdavau prie mikrofono. Kai atvažiuodavo koks nors didis svečias, sakydavau kalbas. Mano mėgstamiausias užsiėmimas ir buvo rašyti, viešai sakyti kalbas. Tada, manau, išmokau dėlioti mintis.“ Taigi jei kas būtų pasakęs, kad dirbs radijuje, mergina nebūtų patikėjusi. „Tikriausiai mano aistra šiam formatui buvo tokia didelė, kad atsidūriau čia. Dalyvavau MTV vedėjų atrankoje, jos neįveikiau, bet gavau pasiūlymą dirbti radijo stotyje“, – pasakoja pašnekovė.

Muzikos laidų vedėjos darbas, mano supratimu, labai atsakingas. Kai mergina prasitaria, kad šiais laikais radijo darbuotojui nėra būtinas geras muzikinis skonis, suklūstu. „Klausytojams patinka, kai radijo laidų vedėjas turi gerą muzikinį skonį ir jį pademonstruoja, bet šiandien visos komercinės radijo stotys turi muzikos redaktorius, jie ir rūpinasi, kad klausytoją pasiektų gera muzika. Jei laida nėra muzikinė, kad jos vedėjas nelabai išmano muziką, klausytojai tikriausiai nė nepastebės“, – aiškina Simona. Pati ji sako prisiklausanti visokios muzikos. „Kadangi dirbu radijo stotyje, per mane pereina daug įvairių muzikos formų, todėl kartais mėgstu paklausyti ko nors visiškai netikėta, kad ir savo draugo afrikiečio repo“, – su šypsena sako mergina.

Moteris, kad jos balsas tiktų eteriui, turi daugiau padirbėti.Simona Bandita

Simoną šią vasarą mačiau dirbančią Palangoje: iš prie tilto veikusio paplūdimio baro „Mojo Lounge Palanga“ tiesiogiai transliuotos „Zip FM“ laidos. Tąkart tarp beprotiškos radijo stoties komandos vyrukų ji buvo vienintelė dailiosios lyties atstovė. Paklausta, kodėl muzikos pasaulyje moterų kur kas mažiau nei vyrų, Simona atsako, kad tiesiog moterų, turinčių radijo eteriui tinkamą sodrų balsą, nėra daug. „Man regis, nuo senų laikų mikrofoną dažniausiai valdo vyrai. Moteris, kad jos balsas tiktų eteriui, turi daugiau padirbėti“, – svarsto pašnekovė. Mano įsitikinimu, kad ir kokie sodrūs būtų jos vyrų kolegų balsai, charizmos ir energijos Simonai pavydėti galėtų daugelis su radiju susijusių asmenybių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis