Billie Holiday - džiazo dievaitė, nuo mažų dienų kentusi lytinę prievartą

Billie Holiday niekad neslėpė, kad dainuoja ne iš pašaukimo ar aistros, o iš nevilties. Nepaisant to, ši moteris ir šiandien prisimenama kaip viena iš džiazo dievaičių, įnešusi į muzikos pasaulį kažką savito ir taip nustelbusi visas kitas XX a. džiazo atlikėjas.

Šių dienų geriausi straipsniai:
- Niekada nenorėjau vaikų ir be jų esu labai laiminga
- Ką turėtumėte žinoti apie priauginamas blakstienas
- V. Baublienė: ar besišypsantis žmogus - tikrai laimingesnis?
- Dalyvaukite projekte „Sveikesnė ir dailesnė per 6 savaites“
- Kovo mėn. grožio naujienos - kas naujo kosmetikos lentynose
- Virtas pyragas

Billie Holiday istorija prasidėjo 1915 m. Baltimorėje, JAV. Tikruoju vardu – Eleonora Fagan Gough – ją vadino tik mama. Šioji pastojo būdama 13 metų ir buvo iš karto išspirta iš namų. Billie tėvas, kuriam tuo metu buvo 15-a, paliko nėščią draugę ir pabėgo norėdamas siekti muzikanto karjeros. Mažoji Billie augo tik su mama ir, žinoma, dažnai besikeičiančiais jos vyrais. Būdama dešimties ji pasiskundė, kad buvo išprievartauta. Dėl šio įvykio ir dažno pamokų praleidinėjimo ją išsiuntė į katalikišką pataisos mokyklą, iš kurios sugebėjo ištrūkti tik po keletos metų. Grįžus dukrai, motina pasiūlė pradėti gyvenimą iš naujo – jos išsikraustė į Niujorką. Kartą grįžusi namo mama užtiko kaimyną, prievartaujantį jos dukrą.

Vida Press

Billie jaunystėje savo gyvenimu girtis negalėjo. Prasidėjus Didžiajai depresijai merginos mama, iki tol dirbusi valytoja, neteko darbo. Neliko nieko kito kaip Billie pačiai pradėti ieškoti būdų išgyventi. Prisiminimuose atlikėja pasakoja, kad darbo paieškos neaplenkė ir viešnamio – čia ji pradėjo dirbti prostitute. Vis dar nepraradusi vilties susirasti normalaus darbo Billie tiesiog vaikščiojo gatvėmis, užsukdama į visas pasitaikusias įstaigas. Taip ji atrado Harlemą, kur vyko šokėjų atrankos. Mokėdama vos vieną žingsnelį, kartojo jį 15 taktų, ir, aišku, nieko nesužavėjo. Pianistui pagailo merginos ir šis paklausė, gal mergina mokanti bent kažką padainuoti.

Vida Press

Taip prasidėjo Billie Holiday karjera. Slapyvardį pasiskolinusi iš vaikystės dievaitės aktorės Billie Dove, prijungusi tėvo pavardę Holiday, ji pradėjo dainuoti klube naktimis, gaudama 2 dolerius už vakarą. Po dvejų metų ją atrado Johnas Hammondas, tikras džiazo gerbėjas, ir rekomendavo pačiam Benny Goodmanui.

Vida Press

Nuo pat pradžių Billie išsiskyrė iš kitų atlikėjų: į plaukus ji visad buvo įsisegusi gardenijos žiedų, sėdėdavo iškėlusi galvą ir lėtai spragsėdavo pirštais. Muzikinio išsilavinimo stoką atstojo nuostabus balso tembras. Vėliau „charizmą“ jai „padėjo kurti“ narkotikai. 

Vida Press

Billie buvo ištekėjusi du kartus. Dar nenutraukus pirmosios santuokos su trombonistu Jimmy Monroe, ji pradėjo gyventi su kitu muzikantu – Joe Guy, kuris aprūpindavo ją svaigalais. 1947 m. Billie buvo areštuota dėl narkotikų vartojimo ir pačios prašymu uždaryta į ligoninę. Čia ji praleido metus ir vieną dieną, ir išėjusi surengė sėkmingą koncertą Carnegie salėje. Tačiau dėl istorijos su narkotikais atlikėjai buvo uždrausta gauti licenziją dainuoti kabaretuose. 1952 m. Billie ištekėjo antrą kartą – išrinktasis Louis McKay nevengė kelti rankos prieš savo žmoną, tačiau bandė atitraukti ją nuo narkotikų.

Vida Press

Gyvenimo būdas kenkė Billie balsui, kuris prarado jam būdingą minkštumą, lankstumą. Svaigalų vartojimas sukėlė kepenų cirozę. Paskutiniais gyvenimo metais atlikėja atsisakė alkoholio, tačiau buvo įnikusi į narkotikus. Begulint ligoninėje ji vėl buvo areštuota dėl jų laikymo. Billie mirė būdama 44 metų, neturėdama vaikų, išsikyrusi, bankrutavusi – banko sąskaitoje teturėjo 70 centų.

Vida Press
Vida Press

****

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis