Isadoros prakeikimas: tragiška vaikų žūtis, mylimo vyro smurtas ir netikėta garsios šokėjos gyvenimo baigtis

1927 metų rugsėjo 14 dieną Nicoje per nelaimingą nutikimą žuvo visame pasaulyje garsi šokėja Isadora Duncan. Siūlome istoriją moteris, kurios siekė tūkstančiai vyrų, tačiau kuri taip ir mirė vieniša.

Prieš 88 metus pasaulį apskriejo šokiruojanti žinia – nebėra Isadoros Duncan. Prisiminkime šios amerikietės moters, virš kurios kybojo prakeiksmas, gyvenimo istoriją.

Baisi pranašystė

Pasak legendos, dar visiškai jauna Isadora kreipėsi į čigonę, kad ši išburtų ateitį – mergaitė nuo mažų dienų svajojo apie sceną ir norėjo tapti žinoma. Būrėja patvirtino, kad jos laukia ne šiaip sau sėkmė, o pasaulinė šlovė. „Tačiau, – įspėjo čigonė – virš tavo giminės kabo baisus prakeikimas – nematyti tau nei laimės, nei meilės. Tu vienas po kito neteksi pačių artimiausių tau žmonių ir mirsi vienatvėje“. Baisi pranašystė išsipildė labai tiksliai.

Vida Press

Rusijoje Isadora Duncan pirmiausia žinoma kaip viena iš Sergejaus Jesenino žmonų. Tačiau XX amžiaus pradžioje ši aktorė buvo kur kas garsesnė nei šviesiaplaukis poetas. Ji laikoma laisvo erotinio šokio pradininke – Isadora scenoje pasirodė basa, be apatinio trikotažo, ant nuogo kūno užsimetusi tik pusiau permatomą togą.

Vida Press

Žinoma, puritoniškai to meto visuomenei toks elgesys tapo baisiu iššūkiu. Tačiau šokėja buvo lygiai tiek pat dievinama, kiek ir niekinama. Apie ją kalbėjo, ją mėgdžiojo, ją garbino. „Dieviškoji basakojė“ – taip ją vadino teatro kritikai.

Isadoros palankumo siekė patys garsiausi pasaulio jaunikiai. Nepaisant to, asmeniniame gyvenime jai nesisekė. Pirmas jos mylimasis, lenkų dailininkas Ivanas Miroskis, pasirodė esąs klastingas apgavikas – jis jaunai Isadorai neprisipažino, kad iš tikrųjų yra vedęs.

Vida Press

Antruoju jos susižavėjimu tapo aktorius Oscaras Beregi. Jų ryšys truko neilgai – Oscarui pasiūlė vaidmenį Ispanijoje ir jis pasirinko karjerą. Po poros metų Isadora susitiko su režisieriumi Gordonu Craigu, kuriam pagimdė dukrą Deirdre. Tačiau režisierius paliko šokėją taip ir nevedęs jos.

Vida Press

Antrojo vaiko – sūnaus Patricko – Isadora Duncan susilaukė nuo nuo Pariso Singerio, garsaus siuvimo mašinų fabriko savininko. Tačiau ir su juo romanas netruko ilgai – verslininkas pavydėjo Isadoros scenai ir gerbėjams, sekė ją, kėlė negražias scenas, kol galiausiai privertė šokėją nutraukti su juo santykius.

Nelaimės su vaikais

Netrukus Isadoros gyvenime nutiko baisi tragedija. Ji kartu su vaikais buvo išvykusi į gastroles į Paryžių. Aktorė tuo metu buvo teatre, kai su jos vaikais nutiko nelaimė. Vaikai su aukle važiavo automobiliu Senos upės krantine, staiga vairuotojas nesuvaldė automobilio ir jis įkrito į upę. Per avariją niekas neišgyveno.

Aktorei pakriko nervai. Buvo kalbama, kad net kiek pasimaišė protas – jai girdėjosi garsai, vaidenosi, ji tikino, kad bendravo su savo mirusiais vaikais.

Siekdama kažkaip užpildyti dvasinę tuštumą, Isadora nusprendė pagimdyti dar vieną kūdikį. Tuo metu ji susitikinėjo su jaunu italu. Deja, naujagimis išgyveno vos kelias dienas.

Vida Press

Skausmo palaužta moteris visa pasineria į darbą – 1921 metais ji važiuoja į Maskvą, kur atidaro šokio mokyklą mergaitėms. Čia ji sutinka ir paskutinę savo tikrą meilę – Sergejų Jeseniną.

Vida Press

Mylėjo, mušė ir gėrė

Jų romanas buvo pasmerktas nuo pat pradžių – pernelyg skirtingi jie buvo. Tačiau įsimylėjėlių nesustabdė nei solidus amžiaus skirtumas (Duncan buvo aštuoniolika metų vyresnė už Jeseniną), nei kalbos barjeras – poetas nemokėjo užsienio kalbų ir iš principo jų nesimokė, o aktorė nekalbėjo rusiškai.

Vida Press

Kartu jie pragyveno kiek daugiau nei metus. Dėl Jesenino moteris išdavė savo feministinę pasaulėžiūrą ir ištekėjo. Tačiau laiminga šios santuokos pavadinti negalima. Sergejus Aleksandrovičius, kaip vadino jį Duncan – būtent taip, vardu ir tėvavardžiu – savo aistros alkoholiui dėl šeimos atsisakyti neketino.

Be to, Amerikoje, kur persikėlė gyventi jaunavedžiai, Jeseninas jautėsi svetimas ir nereikalingas. Jeigu Rusijoje jis buvo genijus, tai čia – viso labo „nuostabiosios Isadoros Duncan vyras rusas“.

Savo ilgesį jis skandino vyne ir stipresniuose gėrimuose, o prisigėręs kėlė skandalus, mušė Isadorą, kuri vien tik verkė ir laužyta rusų kalba kartojo: „Myliu tave, Sergejau Aleksandrovičiau“.

Vida Press

1923 metais Jeseninas paliko šokėją ir grįžo į Rusiją. Po dviejų metų jį ras pasikorusį tuometinio Leningrado viešbutyje „Angleter“. Isadora, nepaisant visų pažeminimų, kuriuos patyrė gyvendama kartu su Sergejumi Jeseninu, graudžiai apverks poetą. Baisi pranašystė išsipildė – ji palaidojo visus, kuriuos iš tikrųjų mylėjo.

Raudonas šalis

Isadora savo mylimąjį pergyveno vos dvejus metus. 1927 metų rugsėjo 14 dieną ji su draugais išvyko pasivažinėti automobiliais po Nicą. Aplink kaklą Duncan apsuko savo raudoną šalį, su kuriuo taip dažnai pasirodydavo scenoje.

Vida Press

Grėsminga likimo ironija nulėmė, kad būtent ši detalė ir tapo moters mirties priežastimi. Šalio galas įsipynė į automobilio galinio rato ašį ir įsitempęs sulaužė moters kaklą. Kaip vėliau aktorės gerbėjai pasakys – didžioji Isadora net ir iš savo mirties sukūrė šou. Jai tebuvo 50 metų.

Paskutinė Isadoros nuotrauka
Vida Press

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis