Į būrelį - darželinukas. Ar ne per anksti?

Nuo kokio amžiaus ir kokia papildoma veikla tinka vaikui?

Kiekviena mūsų nori, kad vaikas iš gyvenimo gautų tai, kas geriausia. Ko gero, todėl nuo pat vaikystės stengiamės lavinti mažylį, užrašome į būrelius, kad ateity jis kuo daugiau pasiektų. Konsultuoja psichologė Ramunė Želionienė.

Ankstyvasis vaikų ugdymas ir įvairūs būreliai labai populiarūs, tėvai renkasi muzikos, šokių, anglų kalbos ir t. t. būrelius. Vis dėlto ar tai ne per sunki užduotis tokiam pypliukui?
Negaliu vienareikšmiškai pasakyti, kokio amžiaus vaikas gali lankyti vieną ar kelis būrelius, nes vaikai labai skirtingi. Jei galvojate leisti savo mažylį į būrelį, atsiminkite, kad svarbiausia mažo vaiko veikla yra žaidimas, o suaugusiųjų užduotis - organizuoti vaikui tokią aplinką, kurioje galėtų išbandyti įvairias veiklas: piešti, lipdyti, judėti, dėlioti, skaityti, dainuoti ir t. t. Kuo daugiau veiklos namuose mažylis galės išbandyti - tuo geriau. Svarbu, kad priemonės būtų šalia, ranka pasiekiamos.

Yra vaikų, kurie nuo mažens mėgsta būti su draugais. Jeigu pastebėjote tokį bruožą, galite leisti į vieną ar net kelis būrelius. Tačiau mažas vaikas neturi jausti spaudimo, reikalavimų. Jau nuo trejų metų amžiaus galima per žaidimus bandyti ugdyti vaiką, tačiau tai turi būti daroma įdomiai ir žaismingai, tarsi nejučiomis, savaime.

Prie taisyklių, kurios reikalingos grupėje besimokantiems ar besilavinantiems vaikams, jau galima pratinti maždaug nuo penkerių-šešerių metų amžiaus, nes tokio amžiaus vaikai jau pajėgūs jas suprasti.

Jeigu vaikutis yra „naminukas", blogai jaučiasi aplinkoje, kurioje daug žmonių, geriau jį lavinti namuose."

Choro „Ąžuoliukas" vadovas prof. Vytautas Miškinis: „Puiku ugdyti mažą vaiką, tiesiog nereikia iš jo reikalauti rezultato." 

"Vaiko muzikalumą reikia pradėti lavinti dar tada, kai jis gyvena mamos įsčiose. Negimęs kūdikis turi klausą ir girdi tai, kas vyksta aplinkoje. Ne veltui prieš kelis tūkstančius metų Kinijoje buvo tradicija nėščiai moteriai kurti dainas, kurias jai dainuodavo visa susirinkusi giminė. Muzika, kurią girdi negimęs kūdikis, aktyvina jo smegenų raidą. Kai kūdikis gimsta, jo aplinkoje taip pat turėtų skambėti muzika, kuri padeda jam nusiraminti, suteikia ramybę, psichinį stabilumą. Tačiau muzika turėtų būti „plaukianti" - ne rokas, nes ritmiškas bumbsėjimas kūdikį dirgina.

Kuo vėliau mažylis supažindinamas su muzika, tuo lėčiau vystosi jo muzikalumas. Šešiametis, kuris neturėjo galimybės klausyti muzikos ir gyventi muzikinėje aplinkoje, laikomas negabiu. Priimdami berniukus į „Ąžuoliuko" chorą atliekame specialius testus, kuriais patikriname ausytes, klausą, koordinaciją ir kitus dalykus. Yra vaikų, kurių paprašome padainuoti, o jie deklamuoja eilėraštį, nes nesupranta, ką reiškia „padainuoti". Tai jau tėvų klaida.

Labai retai kūdikis gimsta be muzikinės klausos, o yra manančiųjų, kad naujagimiai turi absoliučią klausą, kuri vėliau sunyksta, jei nėra palankios muzikinės aplinkos. Ne visi vaikai turi būti dainininkai ar muzikantai, bet visiems muzikinis lavinimas yra sveika. Muzikos mokyklėlėse kūdikiai ir maži vaikai supažindinami su muzika ir per žaidimus ugdomas jų muzikalumas. Tai puikus mažo vaiko ugdymo būdas, tiesiog nereikia iš jo reikalauti rezultato, nesitikėti, kad bus garsūs dainininkai."

Sportinių šokių „Ratuto" trenerė Eglė Visockaitė: „4-5 m. mažiukai skambant muzikai atlieka labai paprastus judesius."

"Į mūsų mokyklą priimami visi norintys šokti vaikai, nedarome atrankos. Nuo 6-7 m. vaikai lanko parengiamąją grupę. Kadangi tėvai pageidavo leisti šokti ir mažesnius vaikučius, yra grupė ir 4-5 m. mažyliams, tačiau tai įvadinis šokio kursas, mažiukai skambant muzikai atlieka labai paprastus judesius.

Vaiką verta leisti šokti, net jei ir nebus šokėjas profesionalas, nes šokių judesiai lavina muzikalumą ir laikyseną. Lavinti vaikai kitaip juda, gražiau vaikšto, nebūna susikūprinę.

Mes iškart matome, kuris vaikas gabus šokiams, tačiau niekada negalima iš anksto pasakyti, kad jis šoks puikiai. Pasitaiko, kad atrodęs nerangus labai nori šokti, daug dirba ir išsilavina, tampa geru šokėju. Tad niekada iš anksto nesprendžiame apie vaikų gabumus ir ypač ateitį.

Aš pati su tėveliais, šokių treneriais, pradėjau lankyti šokius nuo trejų metukų. Bet tai nebuvo tikros šokių treniruotės. Tokias lankiau nuo 6-7 m. Ar neatsibodo? Ne, juk šokis - tai šventė."

Kada į sporto būrelį? Atsako Sporto medicinos centro gydytoja Diana Baubinienė.

"Yra oficialūs siūlymai, nuo kada vaikai galėtų pradėti lankyti tam tikrų sporto šakų būrelius. Juos patvirtino Švietimo ir mokslo ministras bei Kūno kultūros departamento generalinis direktorius 2000 m. Šie siūlymai paremti įvairių specialistų (medikų, trenerių) rekomendacijomis. Bet gyvenime šių amžiaus normų nėra tiksliai laikomasi, mat ir tėvai, ir treneriai norėdami vaiką ruošti profesionaliam sportui pradeda jį mokyti anksčiau. Be visada reikia atsiminti, kad vaikų raida nėra vienoda. Vienas šešiametis gali būti fiziškai kur kas labiau subrendęs už kitą to paties amžiaus vaiką. Geriausiai paisyti  vaiko gebėjimų ir fizinio išsivystymo.

6-7 m. meninė gimnastika, sportinė gimnastika, sportiniai šokiai

6-8 m. dailusis čiuožimas

7-9 m. stalo tenisas

7-10 m. tenisas

8-10 m. krepšinis, futbolas, žolės riedulys

9-11 m. tinklinis

9-11 m. dziudo mergaitėms (berniukams - 10-13 m.)

10-12 m. dviračių sportas, irklavimas

12-14 m. boksas."

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis