Gerosios bakterijos - būtinos mažylių organizmui apsaugoti

Šiandien daug diskutuojama apie gerąsias žarnyno bakterijas ir jų naudą tiek suaugusiems, tiek mažiesiems. Šių plika akimi nematomų mūsų organizmo sargų reikšmė - itin didelė.

Įvairiausi moksliniai tyrimai įrodė, jog gerųjų bakterijų visuma drauge su žarnyno gleivine mus apsaugo nuo išorinių mikroorganizmų, dalyvauja maisto medžiagų skaidyme, žarnyno gleivinės atsinaujinimo procesuose.

Gerosios žarnyno bakterijos padeda mums palaikyti natūralų organizmo imunitetą, jos pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, mažina žarnyno pH, modifikuoja susidarančius toksinus.

Kaip formuojasi mažylių žarnyno mikroflora?
Mamos įsčiose augančio vaikelio žarnynas būna absoliučiai sterilus, o pirmosios gerosios bakterijos į virškinamąją sistemą patenka natūralaus gimdymo metu. Natūraliai gimstant kūdikis gauna motinos makšties mikroflorą, todėl svarbu, kad ji būtų kuo sveikesnė. Vaikui gimstant Cezario pjūvio metu, bakterijas kūdikis gauna iš jį supančios aplinkos, tačiau visada būtina mažyliui pagelbėti suformuoti subalansuotą žarnyno mikroflorą.

Žarnyno mikrofloros formavimąsi vėliau palaiko mamos pienelyje esančios medžiagos, o maždaug trečiąjį kūdikio gyvenimo mėnesį kokybinė gerosios mikrofloros sudėtis tampa tokia pati kaip ir suaugusio žmogaus. Galutinai vaikučio organizmo geroji mikroflora turėtų susiformuoti maždaug iki antrųjų jo gyvenimo metų. Tačiau šį procesą gali sutrikdyti patys įvairiausi veiksniai. 

Besiformuojančios gerosios žarnyno mikrofloros pusiausvyra priklauso nuo daugelio veiksnių: mamytės pieno sudėties, infekcinių ligų, kuriomis perserga kūdikį žindanti mama, bendros mažylio sveikatos būklės, gyvenamosios aplinkos ir net nuo to, kokiu būdu gimė kūdikis. Pastebėta, kad po nenatūralaus gimdymo pasaulį išvydusių kūdikių geroji žarnyno mikroflora susiformuoja maždaug pusmečiu vėliau.

Ką daryti, kai sutrinka gerosios mikrofloros funkcionavimas?
Nustatyti, jog sutriko mažylio mikroflora - paprasta. Visų pirma, sutrinka mažylio virškinamosios sistemos veikla, nes gerai funkcionuojanti mikroflora palaiko žarnyno peristaltiką ir tuštinimąsi. Dėl žarnyno disbakteriozės labai dažnai (ypač neišnešiotiems naujagimiams) išsivysto rimta liga - žarnyno kandidomikozė, taip pat pakinta žarnyno motorika, vėliau gali pasireikšti įvairūs negalavimai.

Yra manoma, kad vadinamieji kūdikių pilvelio diegliai taip pat gali būti susiję su gerųjų žarnyno bakterijų stoka. Savaime suprantama, jog dėl nevisavertės gerųjų žarnyno bakterijų veiklos gali sušlubuoti natūralios apsauginės organizmo savybės.

Todėl kiekviena mama turėtų žinoti, kaip galima stiprinti ir palaikyti gerąją žarnyno mikroflorą. Šiuo metu mamytėms tai padaryti daug paprasčiau - tiesiog rekomenduojama reguliariai vartoti specialius probiotikus.

Kokie probiotikai tinkamiausi mažyliui?
Pagrindinę natūraliosios organizmo mikrofloros dalį sudaro bifidobakterijos ir laktobakterijos. Todėl labai svarbu, kad būtent šios gerosios bakterijos kuo greičiau įsitvirtintų mažylio žarnyne. Atkreipkite dėmesį, kad kūdikių ir vaikų gerosios mikrofloros sudėtis yra šiek tiek kitokia nei suaugusiųjų. Todėl ir vaikams skirti probiotikai ir kūdikiams turi būti pritaikyti atsižvelgiant į sparčiai augančio ir besivystančio organizmo poreikius.

Vienas pažangiausių ir patogiausių probiotikų - specialūs miltelių formos "Bifoval babe". Šį probiotiką labai patogu vartoti kūdikiams nuo gimimo: tereikia ištirpinti vandenyje, piene ar sultyse ir sugirdyti mažyliui. O vyresnio amžiaus vaikučiai gali vartoti kramtomąsias braškių skonio "Bifoval babe" tabletes. Be to, šias tabletes taip pat galima nesunkiai paversti milteliais - sutrinti ir duoti gerti sumaišius su pienu, vandeniu ar sultimis.

Probiotikus profilaktiškai vaikams reikėtų duoti nuolat

Mūsų šalyje probiotikų vartojimas dar nėra pasiekęs tokio masto kaip kitose Europos šalyse (ypač Skandinavijoje), kur probiotikai vartojami normaliai organizmo sveikatai palaikyti. Mes probiotikų preparatus esame pratę vartoti tik po gydymo antibiotikais. Gal suaugusiam žmogui kartais tiek ir užtenka, ypač jei jis sveikai maitinasi ir tuo pačiu gerąsias bakterijas maitina jų  „maistu" - probiotikais.

Tačiau kalbant apie vaikučius, kurių gerosios mikrofloros pusiausvyra yra labai trapi ir lengvai pažeidžiama, "Bifoval babe"  siūloma vartoti profilaktiškai. Ypač tuomet, jei kūdikėlis pasaulį išvydo atlikus cezario pjūvį, buvo trumpai ar iš viso nemaitintas mamos pieneliu, dažnai serga peršalimo ligomis, turi virškinimo ar tuštinimosi problemų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis