Atsargiai, spalinės! Kaip atpažinti ir išnaikinti

Ši subtili problemėlė mūsų vaikus kankina gana dažnai, tik ne visada atpažįstame. Ar padės česnakas?

Konsultuoja Vilniaus m. Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Audra Leipuvienė.

Kas yra spalinės?
Spalinės - dažniausiai paplitusios 3-12 mm dydžio kirmėlės. Jų gyvenimo trukmė siekia 1-3 mėn. Jomis užsikrečiama prarijus šių kirmėlių kiaušinių. Daugiausia jos parazituoja vaiko storajame žarnyne, o naktimis spalinių patelės iššliaužia per išeinamąją angą į tarpvietę ir raukšlėse deda kiaušinius. Kiaušiniai subręsta per 4-6 val. ir vaikas naktį ar rytą pasikasęs užpakaliuką vėl gali užsikrėsti, tai yra pats save užkrėsti. Spalinių kiaušinėliai patalynėje, ant žaislų, drabužių, kilimuose, tualeto ar vonios kambaryje esant palankioms sąlygoms gali išbūti iki 25 dienų, todėl gali užsikrėsti visi šeimos nariai. Šunys ir katės spalinėmis neužsikrečia.

Higiena, jei vaikas susirgo
Spalinių kiaušinėliai jautrūs aukštai temperatūrai, todėl būtina karštu vandeniu išplauti naktinį puodą, tualeto unitazą. Ligonėliui nakčiai patartina užmauti aptemptas kelnaites, kad jam kasantis į panages nepatektų kirmėlių kiaušinėlių. Kiekvieną dieną būtina jam šiltu vandeniu ir muilu nuplauti sėdmenis, rankas, pakeisti kelnaites, o išskalbtas išlyginti karštu lygintuvu. Pasibaigus gydymui, reikia pakeisti visus baltinius ir patalynę.

MITAI AR TIESA?

 Vaikas kiekvienais metais prieš darželį turi būti tikrinamas dėl spalinių.
Mitas. Vaikų profilaktinis patikrinimas yra nustatytas LR sveikatos apsaugos ministro 2010 m. birželio mėn. 18 d. įsakymu ,,Dėl vaikų sveikatos tikrinimo tvarkos". Jame rašoma, kad tik ,,prieš pradedant lankyti vaikų ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą ir pereinant į kitą įstaigą atliekami nuograndų ir išmatų helmistologiniai tyrimai." Vadinasi, ne kiekvienais metais vaikas tikrinamas dėl spalinių.

Jei naktį griežia dantimis, vaikas turi spalinių.
Ir mitas, ir tiesa. Dalis turinčių spalinių vaikų naktimis miegodami gali griežti dantimis, nes šios kirmėlės sutrikdo mažojo miegą. Dantimis griežti gali ir tas, kuris neturi spalinių, o jo miegas neramus dėl sapnų, nes yra apskritai labai jautrus.

Jei vaikui sumažėja apetitas, jis tikrai turi spalinių.
Mitas. Jei vaikas turi spalinių, apetitas dažniausiai nepablogėja. Vaikas, turintis nedaug spalinių, gali ir visai niekuo nesiskųsti, gali nebūti jokių šias kirmėles išduodančių požymių. Jei spalinių žarnyne daug, tuomet gali skųstis nuovargiu, silpnumu, nervingumu, nepastoviais pilvo skausmais, vaikas gali protarpiais vemti, jį pykina. Kai spalinių patelės judėdamos žarnynu pasiekia išangę ir ten deda kiaušinius, tai naktimis vaikas kasosi išangę. Mergaitės dažniau serga šlapimo organų ir lytinių takų užkrečiamosiomis ligomis.  

Nuo spalinių gelbėja česnakas ir šviežios morkos. Jei jų valgys, tikrai neturės spalinių.
Mitas. Liaudyje sakoma, kad valgant česnaką spalinės žus. Apie šviežių morkų įtaką joms nieko negirdėjau. Dažniausiai spalinėmis serga vaikai, lankantys darželius ir pradines mokyklas, pakartotinai užsikrėsti spalinių kiaušinėliais galima ir nuo savų, ir nuo kolektyvo draugų, ir šeimoje kasdien. Negi vaikas kasdien daug mėnesių valgys česnaką? Tikrai ne. Be to, jis dirgina mažo vaiko skrandį ir daug jų negalima duoti.

Tyrimai spalinių neparodo, todėl neverta jų atlikti, geriau reguliariai profilaktiškai duoti vaistų nuo kirminų.
Mitas. Jeigu gydytojas įtaria, kad vaikas užsikrėtęs spalinėmis, tai tyrimus atlikti verta, nes taisyklingai atlikti tyrimai - 3 dienų perianalinių raukšlių nuograndos dažnai parodo ten esančius spalinių kiaušinėlius. Profilaktiškai vaistai nuo kirmėlių duodami 1-2  kartus per metus, tačiau svarbiausia profilaktika yra higienos taisyklių laikymasis.

Vaikas, kurio imunitetas stiprus, spalinėmis neužsikrės.
Mitas. Jei vaiko imunitetas stiprus, bet jis neturi higienos įpročių (neplauna rankų, kramto nagus, laiku nenukerpami nagai), tai spalinėmis užsikrės.

Vaikui reikia nukirpti nagus, jei jis reguliariai plaus rankas, spalinėmis  tikrai neužsikrės.
Tiesa. Vaikas, turintis gerus higienos įpročius, gali neužsikrėsti spalinėmis.

Tai nesunki liga, spalinių nereikia gydyti, jos ir pačios išnyks.
Mitas. Jeigu vaikas nuolat turės spalinių, tai šios kirmėlės gali sutrikdyti įprastą jo raidą, o kartais - ir paskatinti apendicitą. Taigi spalinėmis užsikrėtę vaikai turi būti gydomi.

Spalinės gydomos homeopatiniais vaistais.
Mitas. Vaistinėse parduodamu homeopatinių vaistų kirmėlėms naikinti nėra, o parduodami specialūs antihelmintiniai preparatai tablečių ar suspensijų pavidalu. Šie vaistai skiriami tokiomis pačiomis dozėmis 2-3 kartus su dviejų savaičių pertrauka.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis