Kiek laiko po gimdymo kūdikis turi praleisti ant mamos krūtinės?

Kodėl svarbu vos gimusį naujagimį padėti mamai ant krūtinės ir kokią įtaką tai turi žindymo sėkmei?

Konsultuoja Daiva Šniukaitė–Adner, tarptautinė laktacijos konsultantė,VU MF dėstytoja, VšĮ „Pradžių pradžios“ steigėja; www.pradzia.org

Apie ką tik gimusio vaikučio pirmojo kontakto su mama svarbą atlikta daug tyrimų. Pirmasis kontaktas turi trukti tol, kol vaikas pirmą kartą pažįs, tai gali užtrukti iki 2 val. Gimdymas pasibaigia pirmuoju pažindymu, tada, kai vaikas ir mama po pirmo žindymo užmiega. Gimdymo namuose iš karto po gimimo atliekamos įprastos procedūros (svėrimas, matavimas) gali palaukti ir būti atliekamos jau pirmąkart pažindytam.

Kai kuriose ligoninėse naujagimiams „atsiurbiami“ kvėpavimo takai. Kai kyla pavojus gyvybei, tada galima tai daryti, bet ar to reikia visiems naujagimiams? Nustatyta, kad „atsiurbti“ kvėpavimo takai patinsta ir dėl to gali kūdikis gali negalėti žįsti. Svarbu, kad pirmomis paromis naujagimis aktyviai domėtųsi krūtimi, o daug mamų išvažiuoja iš gimdymo namų su žodžiais: „Vaikas neima krūties.“ Kitos net nuleidžia rankas ir duoda mišinio. Yra įrodymų, kad pertraukus pirmąjį mamos ir vaiko kontaktą, pavyzdžiui, naujagimį paėmus mamai nuo krūtinės pasverti, sutrikdo jo gebėjimą žįsti.

Yra tokių procedūrų, kurias naujagimiui galima atlikti, kai guli mamai ant krūtinės, pavyzdžiui, suleisti vitamino K, paklausyti širdies darbo, stebėti, kaip po gimdymo keičiasi naujagimio spalva.

Po cezario pjūvio gimęs naujagimis turi tokias pačias teises, kaip ir gimęs natūraliai. Jis turi būti padėtas mamai ant krūtinės. Niekuo nepagrįsti argumentai, kad per cezario operaciją uždėjus vaiką mamai ant krūtinės jai bus sunku kvėpuoti. Nėra tokių tyrimų. Priešingai, po operacijos gimęs vaikas patyrė didesnę įtampą, negu gimdamas natūraliai, ir ankstyvas kontaktas jam be galo svarbus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis