NVSC: izoliacija būtina po kiekvieno rizikingo kontakto su užsikrėtusiuoju COVID-19 

Žmogus turi izoliuotis po kiekvieno rizikingo kontakto su užsikrėtusiuoju koronavirusine infekcija (COVID-19), primena Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei žmogus po kontakto su užsikrėtusiu kolega izoliavosi 14-lika dienų ir, grįžęs į darbą praėjus izoliacijos laikotarpiui, po kelių dienų vėl turėjo rizikingą kontaktą, tas pats žmogus vėl privalės izoliuotis.


Išimtis numatyta tik tiems, kurie patys yra persirgę COVID-19 – tris mėnesius nuo susirgimo jiems izoliuotis nereikia, net ir turėjus didelės rizikos sąlytį.


NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės teigimu, svarbu suprasti, kad izoliacija nėra kažkokia vienkartinė situacija ir vieną kartą izoliavusi ir nesusirgus, nereiškia, kad žmogus neužsikrės po kito rizikingo sąlyčio su užsikrėtusiuoju COVID-19.


„Labai svarbu, kad žmonės suprastų, jog, jei izoliavaisi dėl rizikingos kontakto vieną kartą, kai turėsi kitą rizikingą kontaktą, vėl turi izoliuotis. Kasdien mūsų specialistai susiduria su tokiomis situacijomis, aiškina žmonėms, kodėl jiems būtina izoliuotis, tačiau sulaukiame pasipiktinimo. Reikia suprasti, kad izoliacija nėra kažkokia bausmė, atvirkščiai – tai būdas apsaugoti save ir savo artimuosius“, – sako R. Lingienė.


NVSC primena, kad izoliacija yra privaloma visiems, kurie yra užsikrėtę COVID-19 ar turėjo sąlytį su užsikrėtusiuoju. Taip pat kritiškai svarbu kreiptis į savo šeimos gydytoją ir izoliacijos laikytis tiems žmonėms, kurie jaučia bent menkiausius užkrečiamosios ligos simptomus.


Analizuojant, kodėl neįmanoma sumažinti ir sustabdyti viruso plitimo, paaiškėja, kad pagrindinė to priežastis yra nemažėjantis gyventojų mobilumas, tačiau ne ką mažesnė – tinkamas saviizoliacijos sąlygų nesilaikymas.


NVSC pasiekia žinios, kad dažnai tyčia neįvardijama dalis kontaktų, su kuriais užsikrėtęs asmuo turėjo sąlytį. Tai esą daroma norint apsaugoti artimuosius, jog šiems nereikėtų izoliuotis. Svarbu įsidėmėti, kad saviizoliacija nėra jokia bausmė, o pagrindinė priemonė, siekiant sustabdyti šio viruso plitimą, kol dar neprasidėjusi vakcinacija. Visiškas kontaktų ir mobilumo apribojimas yra ypatingai svarbus užkrečiamųjų ligų valdyme ir parodo, kad individas galvoja apie visos visuomenės gerovę.


Taip pat gyventojai dažnai nurodo, kad nežino, kaip tinkamai laikytis izoliacijos reikalavimų. Tokios informacijos trūkumas gali nulemti klaidas, kurios padidins ligos išplitimą visuomenėje.


Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras lapkričio 18 d. pateiktose rekomendacijose skelbia, kad šeimos nariams, net jei jie yra tik vadinamieji „kontaktų kontaktai“, tam tikrais atvejais (pavyzdžiui, jei dirba gydymo ar socialinės globos įstaigose, su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis) rekomenduojama izoliuotis. Ši rekomendacija buvo įtraukta, nors anksčiau to daryti nebuvo būtina, atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau yra sužinoma apie šio viruso plitimo būdus bei atsižvelgiant į epidemiologinės situacijos sudėtingumą. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis