Trečdalis tarp šiemet ŽIV užsikrėtusiųjų – moterys

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Vilniaus apskrityje per aštuonis šių metų mėnesius registruoti 42 nauji užsikrėtusieji ŽIV, iš kurių pusė užsikrėtė per švirkščiamuosius narkotikus.

Tai daugiausia naujų ŽIV atvejų, palyginti su kitomis apskritimis.


Šiais metais ŽIV infekcija diagnozuota beveik visų apskričių gyventojams (išskyrus Utenos). Po 15 naujų ŽIV atvejų nustatyta Kauno ir Klaipėdos apskrityse, septyni Šiaulių, po keturis Panevėžio ir Telšių, po du Marijampolės ir Tauragės apskrityse.


Registruoti keturi ŽIV užsikrėtę užsieniečiai (Latvijos, Estijos, Didžiosios Britanijos ir Ispanijos piliečiai), iš kurių du užsikrėtę per narkotikų vartojimą. Iš viso šiemet per aštuonis šių metų mėnesius ŽIV infekcija Lietuvoje diagnozuota 96 asmenims, iš kurių trečdalis (30) moterų, likusieji vyrai. Tai penkiais atvejais mažiau nei pernai ir pusantro karto mažiau nei užpernai (2017 m.) per tą patį laikotarpį.


Trečdalis visų naujų šiemet registruotų ŽIV užsikrėtusių asmenų šia infekcija užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą.


„Siekiant ŽIV prevencijos tikslų pirmiausia nuo narkotikų priklausomam žmogui reikia suteikti priklausomybių gydymo paslaugas, tačiau Lietuvoje šių paslaugų prieinamumas yra aiškiai nepakankamas ir tai rodo ŽIV infekcijos plitimas narkotikus vartojančių asmenų grupėje“, pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas.


Pasak jo, praktika rodo, kad nuo narkotikų priklausomam žmogui pirmiausia reikia pagalbos dėl priklausomybės, o tik po to atsiranda motyvacija gydytis dėl ŽIV infekcijos. ŽIV infekcija yra socialinių problemų lakmusas, atskleidžiantis rizikos vietas, kur paslaugos yra nepakankamos.


ULAC duomenimis, iš viso iki šių metų rugsėjo 1 dienos Lietuvoje užregistruoti 3268 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių beveik 80 proc. vyrai ir keturis kartus mažiau moterų. Daugiausiai beveik 6 iš dešimties užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje užregistruota tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, ketvirtadalis užsikrėtė per heteroseksualius santykius, beveik 9 proc. – per homoseksualius santykius ir tiek pat užsikrėtusiųjų užsikrėtimo ŽIV būdas nenustatytas. Lietuvoje registruoti septyni perinataliniu būdu ŽIV užsikrėtę vaikai.


ULAC duomenimis, nors ŽIV ligos gydymas visiems užsikrėtusiems yra Lietuvoje nemokamas ir skiriamas iš karto diagnozavus ŽIV infekciją, tačiau kas antras tų, kuriems šiemet diagnozuota ŽIV infekcija dėl šios ligos gydymo nesikreipė. Tai dar kartą patvirtina, jog ŽIV užsikrėtusiems narkotikų vartotojams pirmiausia reikia didesnio priklausomybių gydymo paslaugų prieinamumo. 


ULAC primena, kad ŽIV infekcija plinta per visų rūšių lytinius santykius, kraują, užsikrėtusi ŽIV moteris ŽIV gali perduoti nėštumo, gimdymo ir kūdikio žindymo metu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis